در پینترست به اشتراک بگذارید
واکنش والدین هنگامی که متوجه می‌شوند فرزندشان در حال بخار کردن است، می‌تواند تأثیر منفی یا مثبت زیادی بر اتفاقات بعدی داشته باشد. گتی ایماژ
  • کارشناسان به والدینی که متوجه می شوند نوجوانشان بخار می کند توصیه می کنند که واکنش آرام و سنجیده ای از خود نشان دهند. سوال بپرسید و به پاسخ هایی که می دهند گوش دهید.
  • در حالی که باید عواقبی برای برخی رفتارها وجود داشته باشد، تحویل این پیامدها باید از یک مکان آرام و منطقی باشد.
  • با نوجوان خود کار کنید تا ارزیابی کنید که آیا او اعتیاد به نیکوتین دارد یا نه، و در مورد دریافت کمک های مورد نیاز خود بحثی آزاد داشته باشید.

در دسامبر 2018، موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر گزارشی منتشر کرد که در آن «افزایش چشمگیر» استفاده نوجوانان از دستگاه‌های بخارپز را تشریح کرد و بیان کرد که 37.3 درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی در سال قبل از آن استفاده کرده‌اند.

مصرف ویپ در 30 روز گذشته نیز افزایش یافته است و از 11 درصد در سال 2017 به 20.9 درصد در سال 2018 تقریبا دو برابر شده است.

به نظر می رسد صنعت بخارپز با داشتن طعم های میوه ای همراه با دستگاه های راحت و اغلب آسان برای پنهان کردن، به بازار هدف موفقی در نوجوانان رسیده است.

و در حالی که قبلاً مصرف سیگار در بین نوجوانان رو به کاهش بود، مصرف سیگار بار دیگر علاقه و استفاده نوجوانان را به محصولات نیکوتین افزایش داده است.

این خبر ممکن است به اندازه کافی برای والدین نگران کننده باشد. با این حال، با آخرین هجوم از شرایط ریوی مرتبط با سیگار الکترونیکی و مرگ گزارش شده 34 نفر در 24 ایالت، دشوار نیست که بفهمیم چرا بسیاری از والدین اگر متوجه شوند فرزندشان در حال بخار کردن است، ناراحت می شوند.

با این وجود، نحوه واکنش والدین هنگامی که متوجه می‌شوند فرزندشان در حال بخار کردن است، می‌تواند تأثیر زیادی بر رفتار آنها داشته باشد.

بنابراین، والدین چه کاری می توانند انجام دهند تا به فرزندشان کمک کنند تا از بخارپزی خودداری کند، یا او را متقاعد کنند که اگر از قبل شروع کرده است، این کار را متوقف کند؟

مسلح کردن خود با اطلاعات هر چه بیشتر شروع خوبی است.

آنچه در مورد خطرات بخارپز می دانیم

علیرغم تبلیغات بازاریابی که ادعا می کنند سیگارهای الکترونیکی جایگزین ایمن تری برای سیگار هستند، اما اعتیادآور هستند.

کارشناسان همچنین هشدار می دهند که اعتیاد به نیکوتین در سنین پایین نه تنها ترک آن را برای فرد سخت تر می کند، بلکه می تواند باعث بازسازی مغز شود و آستانه اعتیاد به مواد دیگر را در آینده تغییر دهد.

برخی از محصولات سیگار الکترونیکی مانند Juul نیز تقریباً دو برابر سیگارهای معمولی حاوی نیکوتین هستند. و با توجه به گزارش اخیر NPR، استانداردسازی بسیار کمی در مورد چیزهای دیگر در این محصولات وجود دارد.

به عبارت دیگر، خطرات بالقوه زیاد است و هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

بهترین گزینه شما پیشگیری است

جان موپر یک درمانگر نوجوان و یکی از مالکان Blueprint Mental Health در سامرویل، نیوجرسی است. او می‌گوید مشتریانش گزارش می‌دهند که «در هر زمان معینی بین کلاس‌ها، ممکن است 15 تا 20 نفر در حمام مدرسه بخار کنند.»

دانستن این نوع تأثیر مهم است. موپر می‌گوید: «هنگامی که بچه‌ها به سمت نوجوانان روی می‌آورند، طبیعی است که برای اثبات استقلال خود از والدین خود عقب نشینی کنند و در عوض برای حمایت و راهنمایی به همسالان خود متوسل شوند.

این بدان معناست که والدین در حال حاضر در حال نبرد سختی هستند که نوبت به دور نگه داشتن نوجوانان خود از بخارپز می شود. اما شروع زودهنگام این مکالمات و اغلب ممکن است یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از رفتن نوجوانتان به آن مسیر باشد.

موپر می‌گوید: «اگر والدین می‌خواهند بچه‌هایشان قبل از شروع کار از بخارپز دوری کنند، باید در سنین پایین سوابق ایجاد شود.

اما او فقط در مورد برچسب زدن «بد» و گفتن به بچه های شما که نباید این کار را انجام دهند صحبت نمی کند.

موپر توضیح داد: «منظورم این است که به فرزندتان اجازه دهید از سنین پایین شروع به کاوش و عبور از مرزها کند، آنها را در طول مسیر هدایت کند، و اجازه دهید عواقب طبیعی رخ دهد.

او می گوید که انجام این کار به کودکان کمک می کند تا در وهله اول یاد بگیرند که چگونه تصمیمات خوبی بگیرند. موپر گفت: “اگر کودکی از چیزهای منفی دور نگه داشته شود، هرگز مهارت تصمیم گیری منطقی و معقول خود را نمی آموزد.”

دکتر برایان جنسن، سخنگوی آکادمی اطفال آمریکا (AAP) و متخصص اطفال مراقبت های اولیه در CHOP Care Network، به والدین توصیه می کند که الگوی خود را نیز در نظر بگیرند.

او گفت: «این واقعاً در مورد مدیریت انتظارات است. «سیگاری نبودن و سیگارهای الکترونیکی استفاده نمی‌کنید. یکی از بزرگترین عوامل برای سیگاری شدن نوجوانان داشتن والدینی سیگاری است.

فراتر از آن، او می‌گوید پیام‌هایی که به بچه‌ها درباره مصرف نیکوتین می‌فرستیم مهم است.

او پیشنهاد می‌کند به‌جای اینکه از خطرات سیگار کشیدن انتقاد کند، با نوجوانان در مورد اینکه چگونه سازندگان محصولات تنباکو سعی در دستکاری آنها دارند صحبت کنید – زیرا هیچ نوجوانی نمی‌خواهد باور کند که می‌توان آنها را به راحتی دستکاری کرد.

جنسن توضیح داد: «همچنین درگیر شدن در چشم انداز سلامت عمومی بزرگتر، افزایش آگاهی از طریق سیستم های مدرسه و کمک به ایجاد مقرراتی برای محافظت از نوجوانان در برابر شرکت های دخانیات است.

ایجاد محیط افشاگری

یکی از مهم‌ترین مواردی که جنسن و موپر در مورد آن بحث می‌کنند، اجتناب از موقعیتی است که ممکن است نوجوان خود را قبل از اینکه متوجه شوید این چیزی است که او امتحان کرده‌اند، در حال بخار کردن است.

موپر می‌گوید: «والدین باید با بچه‌هایشان در مورد بخارپز کردن صحبت کنند و محیطی را ایجاد کنند که نوجوان بتواند در آن احساس راحتی کند که نزد مادر و پدرش می‌رود.»

بله، حتی اگر قبلا آن را امتحان کرده باشند.

جنسن می گوید که این مستلزم ایجاد یک محیط افشا است.

“اگر آنها را بگیرید، این کار دشوارتر است، زیرا برای مثال، اگر در اتاق آنها زیر و رو کنید، این بیشتر یک “گوچا” است. تغییر رفتار واقعی از طریق قضاوت نکردن اتفاق می‌افتد.»

جنسن می‌گوید در حالت ایده‌آل، یک نوجوان باید احساس راحتی کند که در مورد این مسائل نزد والدین خود بیاید. اما چگونه والدین محیطی ایجاد می کنند که نوجوانانشان چیزی مانند استفاده از بخارپز را برای آنها فاش کنند؟

جنسن گفت: «این شامل صحبت کردن و گوش دادن، تلاش برای ایجاد محیطی است که در آن یک نوجوان احساس کند می‌تواند برای کمک نزد والدینش برود».

او به والدین توصیه می‌کند که مدت‌ها قبل از اینکه موضوع ویپینگ مطرح شود، سؤال بپرسند و واقعاً به پاسخ‌های نوجوان خود گوش دهند.

اما اگر نوجوان شما از قبل بخار می کند چه؟

موپر گفت: “آخرین کاری که ما می خواهیم والدین انجام دهند این است که بیش از حد واکنش نشان دهند.” “آنچه ما به دنبال آن هستیم یک پاسخ آرام و معقول است.”

او می گوید والدین باید در این شرایط احساسات خود را بررسی کنند.

ما به عنوان پدر و مادر، فرزندانمان را دوست داریم و این عشق می‌تواند باعث ایجاد اضطراب زیادی در مورد خوب بودن آنها شود. این اضطراب می‌تواند ما را به این سمت سوق دهد که بعد از آن عصبانی شویم، فریاد بزنیم و جیغ بزنیم، بازی‌های ویدیویی آن‌ها را از بین ببریم و آنها را به مدت یک ماه در قرنطینه قرار دهیم.»

در حالی که این ممکن است در کوتاه مدت یک نوجوان را از استعمال سیگار بازدارد، او می‌گوید که می‌تواند باعث ایجاد رنجش نسبت به شما به عنوان والدینش شود.

موپر توصیه کرد: «در حالی که باید عواقبی برای برخی رفتارها وجود داشته باشد، تحویل این پیامدها باید از یک مکان آرام و منطقی باشد.

او می‌افزاید که برای بیان خود نوجوان زمان می‌برد، بنابراین والدین باید به آنها فضایی بدهند تا آنچه را که می‌خواهند بگویند بدون اینکه از روی آنها بپرند.

علاوه بر این، اگر فرزند شما قبلاً سیگار می‌کشد، موپر می‌گوید که ارزیابی اینکه آیا او اعتیاد به نیکوتین دارد یا خیر، مهم است.

او توضیح داد: «آنها ممکن است بخواهند توقف کنند، اما انجام این کار بسیار سخت است.

موپر می‌گوید تأیید آن و صحبت در مورد گزینه‌هایی که به آنها کمک می‌کند تا اعتیاد را ترک کنند، می‌تواند مؤثرتر از درخواست برای ترک اعتیاد باشد.

کمک گرفتن از نوجوان

اگر نوجوان شما اعتیاد به نیکوتین دارد، اولین قدم شما باید با پزشک اطفال یا پزشک خانواده خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید اعتیاد چقدر جدی است و چه گزینه هایی ممکن است برای کمک به ترک اعتیاد نوجوان شما در دسترس باشد.

Smokefree Teen منبع دیگری با برنامه‌ها و گزینه‌های پیامک است که نوجوانان می‌توانند در هر زمانی به آن دسترسی داشته باشند.

با این حال، هر دو متخصص بر اهمیت گفتگوی باز والدین با نوجوان خود به عنوان یکی از مؤلفه‌های کلیدی دریافت کمک مورد نیاز و موفقیت در ترک سیگار کشیدن تأکید می‌کنند.

با نزدیک شدن به این موضوع با نوجوان خود از یک فضای بی قضاوت، آنها ممکن است راحت تر احساس کنند که می توانند به سراغ شما بیایند، حتی زمانی که در حال انجام کاری هستند که شما آن را تایید نمی کنید.