مهمترین دستاوردهای تمرینات ارس ایمنابه گزارش خبرنگار ایمنا، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از آغاز جنگ دوم قره باغ تاکنون سه رزمایش را در منطقه ارس و در مرز مشترک ایران با جمهوری آذربایجان و ارمنستان برگزار کرده اند که سه بار برگزار شده است. روزها به اردوی عاشورایی این نیرو در منطقه مرزی منطقه اردبیل و آذربایجان شرقی با جمهوری آذربایجان و ارمنستان توجه شد.

از آغاز جنگ دوم قره باغ کوهستانی این نگرانی وجود داشت که این جنگ به تغییرات اساسی در مرزهای ایران با ارمنستان و آذربایجان منجر شود و یا تغییرات ژئوپلیتیکی ناشی از این جنگ تأثیر بسزایی در جنگ ملی داشته باشد. به منظور تامین منافع و امنیت جمهوری اسلامی ایران، مقامات سیاسی و نظامی کشورمان باید قبل از انجام هرگونه رزمایش از طریق رسانه‌های دیپلماتیک و گروهی موضع خود را در قبال این تغییرات به صراحت اعلام کنند و ایران هیچ نفوذی نخواهد داشت. باید اعلام کنند که انتقال نمی دهند. امکان هرگونه تغییر در مرزها و ژئوپلیتیک کشورهای همسایه.

حمید محمدی، کارشناس و تحلیلگر مسائل نظامی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا درباره اهداف رزمایش ارس گفت: در حوزه روابط بین الملل همچنان نیروی نظامی بیشترین نقش را ایفا می کند. جنگ بین روسیه و اوکراین ، نقش پررنگ قدرت نظامی آمریکا و افزایش بودجه سالانه نیروهای نظامی این کشور به چشم می خورد.

وی افشای ظرفیت های جدید نظامی چین و همکاری این کشور در زمینه توسعه موشکی با امارات و عربستان را نشان از نقش و اهمیت قدرت نظامی در عرصه روابط بین الملل دانست و افزود: نیروهای مسلح این اقتدار نظامی را نیز ببینید.» وظیفه نشان دادن دارد زیرا ماهیت رزمایش نشان دادن توان نظامی و رزمی نیروهای کشور به دشمن و دوستان برای ایجاد رعب و وحشت برای دشمنان و رساندن پیام صلح به دوستان است. و حمایت از مواضع منطقی.

این کارشناس و تحلیلگر نظامی به اقدامات خزنده ترکیه، جمهوری آذربایجان و اسرائیل در مرزهای شمالی کشور اشاره کرد و خاطرنشان کرد: مفهوم حسن همجواری به این معناست که کشورها اقداماتی انجام ندهند که منافع کشورهای همسایه را به خطر بیندازد. بر اساس تئوری سیاست بین الملل، توجه ویژه ای به تامین امنیت منطقه ای شده است.

با بیان اینکه امنیت کشورهای خاورمیانه بر یکدیگر تأثیر می گذارد، گفت: در حال حاضر رژیم باکو افسران موساد را می پذیرد و در کشور خود پایگاه های اسرائیلی ایجاد می کند و به یک معنا امنیت منطقه را زیر سوال می برد که طبیعی است. واکنش آن جمهوری اسلامی خواهد بود.

حرکت خزنده کشورهای ترک زبان برای ایجاد کریدور ترانزیتی

محمدی با اشاره به شکل گیری حرکت خزنده برای ایجاد کریدور طولانی از کشورهای شمالی ایران، ادامه داد: حلقه مفقوده این کریدور که از کشورهای ترکیه، نخجوان، آذربایجان و ترکمنستان توسعه یافته، در مرز اسلام قرار دارد. اقدامات جمهوری ایران با ارمنستان و در نتیجه تجاوزات جمهوری آذربایجان و ترکیه با تکمیل این کریدور سازگار است.

وی اقدام ترکیه برای تصرف منطقه سیونیک و الحاق آن به آذربایجان را در همین راستا بررسی کرد و یادآور شد: آذربایجان و ترکیه در تلاش هستند با این اقدام یک کریدور طولانی ایجاد کنند و یکپارچگی جمهوری اسلامی ایران را در بن بست استراتژیک قرار دهند. جاده های با اتحادیه اروپا که ارزان ترین راه هوایی و مهم ترین ترانزیت کالا به غرب است از ارمنستان می گذرد و اگر این جاده بسته شود باید از ترکیه عبور کنیم.

این کارشناس و تحلیلگر نظامی به تاریخچه تاریخی مرزهای ایران و ارمنستان اشاره و بیان کرد: علاوه بر مرز چند کیلومتری ایران با منطقه سیونیک ارمنستان، مرز کوتاه دیگری نیز بین نخجوان و ترکیه وجود داشت که در اختیار آتاتورک قرار گرفت. دوره پهلوی اول و به سادگی بود. یک نقطه استراتژیک بین نخجوان و ترکیه که قابل فاصله گرفتن بود از دست رفت و این یکی از خیانت های دوران پهلوی به ایران بود.

وی بسته شدن مرز ایران با ارمنستان را عامل ایجاد اخلال در این مسیر مهم ترانزیتی دانست و گفت: در این صورت ایران در بن بست استراتژیک قرار می گیرد که با وجود اینکه در تقاطع ترانزیتی شمال به جنوب قرار دارد، همواره سعی شده تا رسیدن به آب های آزاد

در مقابل بستن مرز ایران و ارمنستان

محمدی با اشاره به عبور کالاهای روسی از مسیر ترانزیتی شمال به جنوب ایران به خلیج فارس و آب های آزاد، تصریح کرد: کشورهایی مانند آذربایجان، روسیه و هند مسیر ریلی را برای ایجاد راه آهن بین المللی از روسیه به هند تکمیل کردند. همچنین از سال 1373 تنها بخش رشت آستارا ناتمام ماند، بنابراین روسیه به دنبال راه‌های جایگزین برای ترانزیت به آب‌های آزاد بود.

وی گفت: یک خط ریلی قدیمی در کنار رودخانه ارس در خاک ارمنستان وجود دارد و روسیه تا تکمیل راه آهن جمهوری اسلامی ایران رشت و آستارا در تلاش است تا کالاهای خود را از این خط حمل کند. الحاق این سرزمین حساس به خاک آذربایجان، ما را به بن بست استراتژیک خواهد رساند.

یک متخصص و تحلیلگر نظامی دلیل اصلی مانور ارس را جلوگیری از الحاق این منطقه استراتژیک به خاک آذربایجان عنوان کرد و ادامه داد: یکی از مهمترین سرمایه های هر کشور مرزهای زمینی و دسترسی است. کشورهای دیگر به این نتیجه رسیده ایم که به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد مرز ایران با ارمنستان بسته شود و یکی از همسایگان خود را از دست بدهیم زیرا در این صورت راه اتحادیه اروپا نیز بسته می شود. مانند ارسال کالاهای روسی به خلیج فارس و آب های گرم.

وی بخشی از این تغییرات را ناشی از گذارهای منظم دانست و گفت: تغییراتی که امروز شاهد آن هستیم با گذارهای منظم و گذار از نظم تک قطبی به نظم چندقطبی منطبق است که همه کشورها در تلاش برای ارتقای جایگاه خود در این نظام جدید هستند. سفارش

افزایش قدرت نظامی از طریق خوداتکایی

محمدی با اشاره به نقش قدرت نظامی در دستیابی به جایگاه رفیع در نظم نوین جهانی، خاطرنشان کرد: برای تسلط بر این عرصه اقتدار اقتصادی، فرهنگی و رسانه ای ضروری است اما توان نظامی همچنان مهم ترین قدرت است و هر کشوری خواهان آن است. . جایگاه خود را در رژیم جدید دارد و باید قدرت نظامی خود را افزایش دهد.

وی بیان کرد: در بیانات رهبری مفهوم خوداتکایی وجود دارد، در نظریه های روابط بین الملل از این موضوع به عنوان خوداتکایی نیز یاد می شود، یعنی کشورها یا باید اعتماد به نفس پیدا کنند یا حمایت نظامی خود را افزایش دهند. در توافقات منطقه ای اطمینان از ایمنی آنها

این کارشناس و تحلیلگر نظامی افزایش توان موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران را در همین راستا دانست و افزود: درخواست بیش از 22 کشور برای خرید پهپاد از ایران متکی به توان نظامی ما در منطقه است. قدرت و اتکای درونی با این قدرت می توانیم در نظم جهانی آینده تأثیرگذار باشیم.

وی با اشاره به اقدامات مضر رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان، خاطرنشان کرد: این اقدامات با هدف تضعیف امنیت ایران و گشودن جبهه جدیدی برای مبارزه با این کشور و همچنین تحریک کردستان عراق و برخی کشورهای دیگر انجام می شود. . همه این تلاش ها برای مقابله با هویت یا مفهوم به اصطلاح جمهوری اسلامی ایران است که مورد زور نیست.

محمدی درگیری مستمر در خاورمیانه را یکی از سیاست های غرب و آمریکا برای جلوگیری از ثبات و توسعه در این منطقه دانست و گفت: هدف اصلی از برگزاری رزمایش قدرت نمایی و ایجاد مانع است و سیاست کشور ما استفاده از نیروهای مسلح آن، دیگر نباید از روز جنگ استفاده کنیم، اما مطمئن هستیم که نیروهای مسلح در این رزمایش ها، رزمایش ها و رزمایش ها، توانایی های خود را به کشورهای دشمن نشان خواهند داد.

نمایش دستاوردهای نظامی در رزمایش ارس

وی با اشاره به نمایش دستاوردهایی مانند نیروهای زرهی، تانک، خودرو، بالگرد و پل شناور بر روی رودخانه، ادامه داد: تجربه ساخت پل قابل حمل برای عبور از رودخانه در دوران دفاع مقدس به دست آمد. اما امروز شاهد افزایش سرعت ساخت این پل بودیم، نیم ساعتی است که خبر این دستاوردها برای سران رژیم باکو این است که نیروهای نظامی ما به راحتی می توانند از رودخانه آرس عبور کنند، پس مسئولیت پذیر هستند. برای اقدامات رژیم صهیونیستی و حل آن از طریق دیپلماسی.

این کارشناس و تحلیلگر نظامی رزمایش ارس را نماد اقتدار جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد و خاطرنشان کرد: این رزمایش با توجه به تجهیزات نشان داده شده نمادی از اقتدار ماست و نشان دهنده سطح پتانسیل و پتانسیل نظامی کشور است. . هر جا که منافع باشد، اگر جمهوری اسلامی با اختلال مواجه شود، نیروهای امنیتی و نظامی با تمام توان با آن مبارزه خواهند کرد.