شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد مواد شیمیایی صنعتی رایج در غذای ما می تواند به سلامت کودکان آسیب برساند. در اینجا چیزی است که والدین باید بدانند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
غذاهایی که در کارخانه ها تهیه می شوند چقدر ایمن هستند؟ گتی ایماژ

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) که به دلیل شواهد رو به رشد مبنی بر اینکه مواد شیمیایی صنعتی رایج در غذا می تواند به سلامت کودک آسیب برساند، نگران شده است، خواستار بازنگری اساسی در سیستم نظارتی است.

دکتر شیلا ساتیانارایانا، متخصص اطفال و یکی از نویسندگان بیانیه AAP، به Healthline گفت: «همه ما هر روز در معرض این مواد شیمیایی هستیم.

فراتر از شواهدی مبنی بر اینکه مواد شیمیایی صنعتی ممکن است باعث چاقی و سرطان شوند – برای فهرست کردن فقط دو موضوع بهداشتی که این گروه بر آن تاکید کرد – AAP به کمبود تحقیقات اشاره کرد.

این گروه گزارش داد که در بررسی نزدیک به 4000 ماده شیمیایی صنعتی در مواد غذایی، 64 درصد هیچ تحقیقی مبنی بر ایمن بودن آنها برای خوردن یا نوشیدن برای مردم نداشتند.

ساتیانارایانا، که همچنین دانشیار دانشگاه واشنگتن است، گفت: «ما جمعیت خود را در معرض مواد شیمیایی قرار می دهیم که تأثیر آن را نمی دانیم.

عدم نظارت

در حال حاضر، مواد شیمیایی پرخطر ممکن است بر اساس قانون سازمان غذا و دارو (FDA) وارد غذا شوند که به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد در مورد ایمنی مواد شیمیایی بدون نظارت آژانس قضاوت کنند.

علاوه بر این، سایر مواد شیمیایی رایج که ممکن است ناامن باشند، چندین دهه پیش با روش‌های آزمایش منسوخ تأییدیه FDA را دریافت کردند.

فقدان مقررات هم در مورد مواد شیمیایی که مستقیماً به غذا اضافه می‌شود و هم برای مواد شیمیایی که از پلاستیک، چسب، رنگ، کاغذ، مقوا و انواع مختلف پوشش‌های مورد استفاده برای پردازش و بسته‌بندی به مواد غذایی نفوذ می‌کنند، اعمال می‌شود.

به عنوان مثال، به دلیل خطرات ناشی از پلاستیک، لورا مک کلیری، مدیر سیاست در مرکز علوم در منافع عمومی (CSPI) ساندویچ ها را در کیسه های پارچه ای قابل استفاده مجدد به جای بسته بندی پلاستیکی یا کیسه ها بسته بندی می کند و دختر 8 ساله او جعبه ناهار فلزی

خطرات اضافی

فست فود به ویژه خطرناک است زیرا مواد شیمیایی می توانند از طریق تجهیزات صنعتی وارد غذا شوند. فتالات‌ها که برای انعطاف‌پذیری بیشتر پلاستیک‌ها استفاده می‌شوند، از طریق تسمه نقاله و دستکش و همچنین بسته‌بندی وارد غذا می‌شوند.

در سال 2016، ده سازمان غیرانتفاعی، که شامل CSPI و شورای دفاع از منابع طبیعی (NRDC) می‌شد، از FDA درخواست کردند تا تأیید 30 فتالات مورد تأیید فعلی را لغو کند و استفاده از 8 مورد از آنها را ممنوع کند.

دکتر ماریسل مافینی، متخصص زیست‌شناس و مشاور مواد افزودنی غذایی، به Healthline گفت: «ما انتظار داریم در ماه اکتبر تصمیم‌گیری شود.

با توجه به الف مطالعه در ماه ژوئن گزارش شد، افرادی که چیزبرگرهایی که در خانه ساخته نمی شوند می خورند، فتالات زیادی دریافت می کنند.

همین مطالعه به این نتیجه رسید که نوجوانانی که مقدار زیادی فست فود و سایر غذاهای خریداری شده در خارج از خانه می خورند، 55 درصد سطوح فتالات بیشتری در ادرار خود نسبت به افرادی که فقط غذاهای خانگی مصرف می کنند، دارند.

همچنین، DEHP (دی-اتیل هگزیل فتالات)، یکی از مواد شیمیایی که این گروه می‌خواهد ممنوع شود، مدت‌هاست در لایه‌های سطحی غذاهای چرب مانند کره، پنیر و گوشت آماده بسته‌بندی شده در محصولات حاوی وینیل دیده می‌شود.

مطالعات DEHP را به دیابت در زنان بالغ همچنین.

در سال 2013 مطالعهمحققان به این نتیجه رسیدند که قرار گرفتن در معرض DHEP می تواند خطر ابتلا به آلرژی را در کودکان افزایش دهد. در سال 2016، مطالعه دیگری به این نتیجه رسید که می تواند بر رفتار کودک تأثیر بگذارد.

فتالات ها همچنین ممکن است بر رشد اندام تناسلی مردان تأثیر بگذارند و بیماری قلبی را افزایش دهند.

DiNP (Di-Isononyl Phthalate)، همچنین در لیست ممنوعیت های درخواستی، به عنوان یک جایگزین رایج تر شده است. DiNP کمتر از DEHP تحقیق شده است، اما اثرات سم شناسی مشابهی را بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد و نشان می دهد. مقدار بیشتری در ادرار کسانی که فست فود بیشتری می خورند.

در سرتاسر جهان، تنظیم‌کننده‌ها شروع به اعمال محدودیت‌هایی برای قرار گرفتن در معرض این نرم‌کننده‌های پلاستیکی کرده‌اند. ژاپن استفاده از دستکش های وینیل را برای تهیه غذا ممنوع کرد زیرا دستکش ها اغلب حاوی DHEP یا DiNP هستند. اتحادیه اروپا تولیدکنندگان را برای یافتن جایگزین‌ها تحت فشار قرار می‌دهد. ایالات متحده اکنون فتالات موجود در اسباب بازی ها را ممنوع کرده است.

اجتناب از مواد غذایی در معرض پلاستیک به طور کامل از شما محافظت نمی کند، زیرا فتالات ها در صابون ها و لوازم آرایشی و سایر موارد نیز ظاهر می شوند. شما باید از تمام محصولات صنعتی دوری کنید.

در مورد نایلون و ظروف پلاستیکی که در خانه استفاده می کنید چطور؟ روکش پلاستیکی در ایالات متحده حاوی یک ” روان کننده” به نام DEHA است که یک فتالات نیست اما از نظر شیمیایی شبیه به DEHP است.

ظروف پلاستیکی خطر متفاوتی دارند

ظروف پلاستیکی ممکن است حاوی بیسفنول باشند – به طور کلی بیسفنول A (BPA) که برای ساختن پلاستیک بسیار سخت و نشکن استفاده می شود. BPA همچنین در پوشش غذاهای کنسرو شده و نوشیدنی ها ظاهر می شود.

در سال 1963، FDA BPA را در لیستی از صدها ماده شیمیایی برای استفاده در پوشش های قوطی تایید کرد. با این حال، مافینی خاطرنشان می‌کند، «به احتمال زیاد آن‌ها اطلاعات سم‌شناسی محدودی داشتند یا هیچ داده‌ای در آن زمان نداشتند».

امروزه، می‌دانیم که بیسفنول‌ها می‌توانند مانند استروژن عمل کنند و احتمالاً زمانی که کودکان به بلوغ می‌رسند تغییر می‌کنند و باعث چاقی می‌شوند. BPA در حال حاضر در بطری های بچه و فنجان های نوشیدنی ممنوع است.

FDA و یک گروه آکادمیک در حال آزمایش اثر BPA بر روی حیواناتی هستند که به عنوان جنین در معرض قرار می گیرند. انتظار می‌رود تا سال 2019 گزارشی منتشر شود. شواهد اولیه نشان می‌دهد که موش‌هایی که در مادران باردار در معرض قرار می‌گیرند دیرتر دچار تومور سینه می‌شوند.

به نظر می رسد که آفریقایی-آمریکایی ها و افراد با درآمد کمتر BPA بیشتری مصرف می کنند و همچنین بیشتر از سایر گروه ها از چاقی رنج می برند. APA نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض اضافی BPA و سایر مواد شیمیایی تقویت کننده چاقی ممکن است تا حدی مقصر باشد.

هنگامی که یک ظرف پلاستیکی با علامت “مناسب در مایکروویو” مشخص شده است، می توانید آن را بدون نگرانی از ذوب شدن آن در مایکروویو قرار دهید. اما این بدان معنا نیست که برای سلامتی شما بی خطر است: گرما می تواند باعث نشت BPA و فتالات به غذا شود.

اقلام پلاستیکی که دارای کد بازیافت 3 هستند ممکن است نشان دهند که حاوی فتالات هستند، عدد 6 نشان دهنده یک ماده شیمیایی خطرناک دیگر، استایرن، و 7 نشان دهنده بیسفنول است.

مبارزه برای آینده ای سالم تر

ائتلاف غیرانتفاعی با دادخواستی علیه مواد شیمیایی پرفلوروآلکیل (PFC) به موفقیت دست یافت. این‌ها در بسته‌بندی‌های مواد غذایی ضد چربی و مقوا استفاده می‌شد تا زمانی که FDA آنها را در سال 2016 ممنوع کرد. مافینی گفت: «PFC‌ها می‌توانند سال‌ها در بدن تجمع کنند، جایی که ممکن است ایمنی را سرکوب کنند، چاقی را ترویج کنند و سیستم غدد درون ریز را مختل کنند.

مافینی گفت: «سازمان غذا و داروی آمریکا یک سال طول کشید و در نهایت با ما موافقت کردند. ما اطلاعاتی در مورد برخی از آنها داشتیم. دیگران هیچ داده ای وجود نداشت. ما گفتیم که این یک کلاس است و اطلاعات برخی از آنها به اندازه کافی نگران کننده است که آن را برای همه اعضا اعمال خواهیم کرد.

سال گذشته، آژانس با درخواست این گروه در مورد پرکلرات که برای کنترل الکتریسیته ساکن به برخی از بسته بندی های مواد غذایی خشک اضافه می شود، مخالفت کرد. این گروه این تصمیم را به چالش کشید و این موضوع حل نشده باقی مانده است.

مافینی توضیح داد: «سازمان غذا و داروی آمریکا فرض می‌کرد که قرار گرفتن در معرض آنقدر کم است که مشکلی ایجاد نمی‌کند». اما چقدر امن است؟ پرکلرات یک مختل کننده غدد درون ریز است. هورمون تیروئید مادر برای رشد مغز جنین ضروری است. اگر تیروئید کم دارید، مغز کودک آنطور که باید رشد نمی کند. مافینی گفت: برای ساخت تیروئید به ید نیاز دارید و پرکلرات با ید رقابت می کند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
رنگ های اضافه شده به غذا ممکن است آنقدر که فکر می کنید بی خطر نباشد. گتی ایماژ

مواد شیمیایی که مستقیماً به غذا اضافه می‌شوند، از جمله رنگ‌ها، طعم‌دهنده‌ها و مواد نگهدارنده نیز ممکن است بی‌خطر نباشند

در سال 2015، این گروه از FDA خواست تا هفت طعم مصنوعی رایج در آب نبات، بستنی، محصولات پخته شده تجاری و نوشیدنی ها را ممنوع کند. آژانس آنها را در دهه 1970 و 1980 تایید کرد، اما از آن زمان، HHS آنها را با سرطان مرتبط دانسته است.

با این حال، FDA هنوز حکمی صادر نکرده است و متقاضیان از آژانس به دلیل تاخیر در سال جاری شکایت کردند.

رنگ‌های خوراکی مصنوعی که در محصولات غذایی کودکان رایج است، با مشکلات توجه جدی‌تری مرتبط است، برخی تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که این رنگ‌ها را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنند، بهبود یافته‌اند.

مک کلیری گفت: “در خانه من هیچ رنگ غذایی وجود ندارد.” دخترم می‌داند که نمی‌تواند مقدار زیادی از آب نبات‌هایی را که در زندگی بچه‌ها می‌آید بخورد. او در هیئت مدیره با آن است. اگر یک آب نبات داشته باشد، به من می گوید.»

علاوه بر این، نیترات ها و نیتریت ها – نگهدارنده های غذایی که بیشتر در گوشت های پخته شده و فرآوری شده استفاده می شوند – ممکن است در تولید هورمون تیروئید و توانایی خون برای رساندن اکسیژن به بدن اختلال ایجاد کنند. نیترات ها و نیتریت ها نیز با سرطان های دستگاه گوارش و سیستم عصبی مرتبط هستند.

ایجاد مقررات بهتر

منتقدان خاطرنشان می کنند که هیچ محرک خودکاری برای بررسی مواد شیمیایی تایید شده قبلی وجود ندارد، حتی زمانی که شواهد جدیدی به دست می آید. AAP و سایر گروه ها در حال حاضر خواستار آزمایش مجدد هستند.

در سال 2016، FDA تصمیم گرفت سیاست خود را حفظ کند که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد افزودنی‌ها را به تنهایی ارزیابی کنند و برنده عنوان “به طور کلی به عنوان ایمن (GRAS) شناخته شده” شد.

اما گروه هایی مانند مرکز علوم در منافع عمومی در دادگاه با آن مبارزه می کنند. مک کلیری به Healthline گفت: «ما استدلال کردیم که قانون GRAS… به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا اختیارات FDA را تضعیف کنند. من فکر می‌کنم شرکت‌ها باید هزینه‌های کاربر را به سیستمی بپردازند که در آن یک موسسه شخص ثالث بررسی ایمنی را با استانداردهای مدرن انجام می‌دهد و گزارشی را برای بررسی FDA تهیه کنند. این امر مستقل تر از فرآیند دارو خواهد بود.»

او گفت: “صنایع غذایی ذینفع اصلی سیستمی خواهد بود که مصرف کنندگان به مواد تشکیل دهنده آن احساس اطمینان می کنند.”

چگونه می توانید از خانواده خود محافظت کنید؟

AAP به والدین توصیه می کند که این مراحل را انجام دهند:

  • میوه و سبزیجات تازه یا منجمد بخرید.
  • از گوشت های فرآوری شده دوری کنید – به خصوص در دوران بارداری.
  • از پلاستیک‌ها اجتناب کنید، مگر اینکه برچسب «زیست‌بنیاد» یا «ظروف سبز» داشته باشند.
  • غذاها یا نوشیدنی ها (از جمله شیر خشک نوزاد و شیر مادر پمپ شده) را در ظروف پلاستیکی در مایکروویو قرار ندهید. همچنین از قرار دادن پلاستیک در ماشین ظرفشویی خودداری کنید. در عوض از ظروف شیشه ای استفاده کنید.
  • قبل و بعد از دست زدن به غذا دست ها را کاملا بشویید و تمام میوه ها و سبزیجاتی را که پوست آن ها پوست کنده نمی شوند تمیز کنید.