زنان بیشتری منتظر بچه دار شدن در مراحل بعدی زندگی خود هستند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
این زوج سلطنتی در بهار آینده در انتظار اولین فرزند خود هستند. گتی ایماژ

هفته گذشته کاخ کنزینگتون اعلام کرد که شاهزاده هری و مگان مارکل در انتظار اولین فرزند خود هستند.

اخبار مربوط به نوزاد سلطنتی خبرساز شد – و با آن، سن مارکل نیز افزایش یافت.

دلیل این امر این است که مارکل در 37 سالگی به عنوان یک “بارداری سالمندان” شناخته می شود – برچسبی که زمانی اغلب توسط پزشکان برای توصیف بارداری در زنان بالای 35 سال استفاده می شد.

با این حال، در حال حاضر کمتر احتمال دارد که پزشکان اصطلاح «بارداری سالمندان» را مطرح کنند، که عمدتاً به دلیل مفاهیم قدیمی و نامناسب آن است.

بسیار رایج تر است که به زنان باردار بالای 35 سال به عنوان “سن مادری پیشرفته” اشاره شود.

میانگین سن بچه دار شدن زنان در حال افزایش است

دوشس ساسکس بخشی از یک جنبش بسیار بزرگتر است که در آن زنان بیشتر و بیشتری حداقل در ایالات متحده منتظر مدت طولانی تری برای بچه دار شدن هستند.

بین سال‌های 2000 تا 2014، در واقع، تعداد اولین تولدها از زنان 35 سال و بالاتر در ایالات متحده 23 درصد افزایش یافته است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری.

تحقیقات قبلی نشان می دهد که این تغییر عمدتاً به این دلیل است که زنان به میزان قابل توجهی وارد نیروی کار شده اند و اکنون شغل، تحصیلات عالی و امنیت مالی خود را در اولویت قرار داده اند.

بارداری در سنین پیشرفته مادر با خطرات خاصی همراه است

با این حال، با بالا رفتن سن زنان و به تعویق انداختن بچه دار شدن، کیفیت تخمک آنها بدتر می شود و در نتیجه قدرت باروری آنها کاهش می یابد.

طبق گفته کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) این کاهش در حدود 30 سالگی شروع می شود و در حدود 35 سالگی سرعت می گیرد.

وقتی جوان هستید و یک تخمک رها می کنید، کیفیت تخم مرغ عالی است – به احتمال زیاد آن تخمک می گیرد و کاشته می شود. وقتی پیرتر می‌شوید، کیفیت تخمک بسیار ضعیف‌تر می‌شود. در USC، به Healthline گفت.

ACOG گزارش داد، تخمک‌های باقی‌مانده در زنان مسن‌تر احتمال بیشتری دارد که کروموزوم‌های غیرطبیعی داشته باشند.

در نتیجه، هر چه زنان برای بچه دار شدن بیشتر منتظر بمانند، احتمال اینکه با عوارض بیشتری مواجه شوند، بیشتر می شود.

غدیر گفت: زنانی که در سنین بالاتر مادری قرار دارند در معرض خطر بیشتری برای تجربه فشار خون بالا در دوران بارداری – که به عنوان پره اکلامپسی نیز شناخته می‌شود – همراه با دیابت بارداری هستند، وضعیتی که در آن بدن انسولین کافی برای تنظیم قند در دوران بارداری تولید نمی‌کند.

سقط جنین، بارداری چند قلویی، زایمان زودرس و زایمان سزارین نیز از عوارض شایع تری هستند.

علاوه بر این، در حالی که خطر داشتن نوزادی با ناهنجاری های کروموزومی – مانند سندرم داون – اندک است، شانس داشتن نوزادی با کروموزوم از دست رفته، آسیب دیده یا اضافی با افزایش سن افزایش می یابد.

قبل از بارداری تا حد امکان سالم باشید

با این حال، زنان 35 ساله و بالاتر نباید بیش از حد نگران باشند، زیرا بسیاری از افراد در این گروه سنی نوزادان کاملا سالم و بدون عارضه به دنیا می آورند.

تلاش برای سالم ترین بودن یکی از مهمترین چیزهاست [to do] غدیر گفت: قبل از اینکه کسی باردار شود، به خصوص اگر بالای 35 سال دارید.

غدیر توصیه کرد: معاینه فیزیکی سالانه خود را نادیده نگیرید و حتما قبل از بارداری قند خون، فشار خون، تیروئید و حفره رحم خود را چک کنید.

مصرف ویتامین های دوران بارداری مانند اسید فولیک، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند به کاهش عوارض نیز کمک کند.

زنان گزینه های بیشتری از همیشه دارند

با این حال، حتی سالم‌ترین زنان نیز ممکن است با عوارض زایمان مواجه شوند، به همین دلیل است که برای همه زنان بالای 35 سال ضروری است که آزمایش‌های غربالگری قبل از تولد را برای تعیین خطر تولد نوزادی با نقص مادرزادی یا اختلال ژنتیکی انجام دهند.

اگر پزشکان احتمال می‌دهند که شما مستعد ابتلا به یک عارضه یا ناباروری هستید، گزینه‌های درمانی زیادی برای کمک به بارداری وجود دارد.

غدیر گفت: پیشرفت‌ها در حوزه پزشکی جنین مادر که به عنوان مامایی پرخطر نیز شناخته می‌شود، به زنان با سن بالای مادر این امکان را داده است که بارداری موفقی داشته باشند و زنان را در دوران بارداری به دقت تحت نظر داشته باشند.

به عنوان مثال، اگر ناباروری یا ژنتیک یک مشکل باشد، لقاح آزمایشگاهی (IVF) – روشی که در آن اسپرم با تخمک‌های یک زن در آزمایشگاه ترکیب می‌شود – می‌تواند به شما در هر سنی باردار شود.

علاوه بر این، اگر به 30 سالگی رسیده اید و هیچ برنامه فوری برای بچه دار شدن ندارید، غدیر توصیه می کند تخمک های خود را فریز کنید. این فرآیند به زنان اجازه می دهد تا تخم های سالم خود را برداشت و برای استفاده بعدی ذخیره کنند.

او گفت که فریز کردن تخمک‌ها در سنین پایین‌تر می‌تواند شانس شما را برای داشتن یک بارداری سالم و بدون عارضه در آینده افزایش دهد.

مطمئناً، بارداری در زنان در سنین بالا پرخطرتر است، اما تا زمانی که بارداری به دقت تحت نظارت و مراقبت قرار گیرد، اکثر زنان قادر خواهند بود نوزادان شاد و سالمی به دنیا بیاورند.

خط پایین

مگان مارکل بخشی از روند رو به رشد زنانی است که برای بچه دار شدن صبر می کنند تا بزرگتر شوند.

کارشناسان می گویند خطرات سلامتی و مشکلات باروری افزایش می یابد، اما زنان نباید از باردار شدن بالای 35 سال بترسند.

پزشکان و سایر متخصصان پزشکی به زنان توصیه می‌کنند در صورت بالای 35 سال آزمایشات بیشتری را انجام دهند تا از داشتن فرزند سالم مطمئن شوند.

از آنجایی که زنان بیشتری برای بچه دار شدن تا اواخر دهه 30 یا 40 سالگی منتظر می مانند، کارشناسان باروری می گویند که انجماد تخمک ها در سال های جوان تر می تواند به زنان در زمان آمادگی باردار شود.