ناامنی در افغانستان در پشت صحنه استبه گزارش خبرنگار ایمنا، همزمان با سالروز تسخیر کابل توسط طالبان است. بازگشت روز دوشنبه (14 سپتامبر) رسانه های محلی از این انفجار خبر دادند کنتراست عالی به گفته سفارت مسکو در افغانستان، بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی طالبان، در این رویداد شش تن و دو دیپلمات سفارت روسیه کشته و چند تن دیگر زخمی شده اند.

چند ساعت پس از این انفجار گروهک تروریستی داعش مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت، این موضوع انفجار کابل را در خط مقدم پوشش رسانه های جهانی قرار داد و شک های منطقه ای و جهانی را در مورد توانایی های تهاجمی طالبان تجدید کرد. نصب و راه اندازی تقویت امنیت در افغانستان

پس از این عملیات انتحاری، سفارت روسیه در کابل از تعلیق موقت خدمات کنسولی خبر داد. نزدیک سفارت روسیه در کابل ابراز همدردی کرد و اطمینان داد که این تحقیقات جامع است آه تو در این بار انجام شد.

در این رایزنی تلفنی امیرخان متقی همچنین تاکید کرد که نباید اجازه داد دشمنان روسیه و افغانستان بر روابط نزدیک و مثبت دو کشور تاثیر منفی بگذارند.

این عملیات انتحاری واکنش های بسیاری را از سوی کشورهای منطقه و غرب به دلیل عملیات تروریستی در پی داشته است داعش این امر بر هیچکس در روسیه و عراق پوشیده نیست و البته جامعه جهانی هرگز آن را نخواهد پذیرفت داعش پس از سوریه و عراق، این بار کشوری در جنگ و بحران می خواهد که مستعد فعالیت جناح ها و عناصر باشد. تضمین نشده است آن را به خانه خود در آسیای مرکزی تبدیل کند.

سناریوی بازیگران فرامنطقه ای آه تو در افغانستان

ابوالفضل عقب و جلو در گفت و گو با خبرنگار ایمنا. در باره تداوم امنیت در افغانستان تاکید کرد: پدیده امنیتی که در حال حاضر در کشورهای منطقه از جمله عراق یا حتی افغانستان شاهد آن هستیم به اراده بازیگران منطقه ای یا فرامنطقه ای بستگی دارد. بر این اساس ریشه مشکل مدیریت بحران را باید در خارج از این کشورها جستجو کرد.

وی با اشاره به نقش عوامل خارجی در ممانعت از برقراری امنیت و ثبات پایدار در افغانستان، افزود: در ظاهر داعش یا برخی جریانات و گروه های سیاسی در منطقه عامل ناامنی در داخل کشور به نظر می رسد. واقعیت این است که بازیگران خارجی که نقشه ژئوپلیتیک منطقه را تعریف کرده اند، این بحران و تنش را برای اهداف خود تداوم می بخشند.

ادامه بحران برای تامین منافع قدرت های خارجی

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: کشورهای غربی منافع خود را در تداوم امنیت در افغانستان می بینند تا زمانی که به سطحی برسند که شرایط ایده آل را برای آنها ایجاد کند، بحران را تداوم بخشد که منجر به چندپارگی می شود، قدرت می تواند به شکل «تغییر» باشد. ‘ و دیگران. دولت یا کار ورود جریان های مورد نظرشان محقق می شود.

وی آمریکایی ها را عامل ناامنی در افغانستان دانست و گفت: پس از توافق دوحه با طالبان، بحران افغانستان وارد مرحله جدیدی شد تا اینکه نیروهای آمریکایی مجبور به تکمیل نیرو شدند. فرار از آنها به این کشور تبدیل شدند زیرا هدف 20 سال حضور در افغانستان ایجاد ثبات و رفاه پایدار برای مردم یا ساختن دولت و ملت نبود.

عقب و جلو وی افغانستان را بستری برای تحقق اهداف غرب در برابر روسیه، چین و ایران عنوان کرد و یادآور شد: در این سیاست از افغانستان به عنوان یک اردوگاه نظامی استفاده شد. بر این اساس پس از خروج آمریکایی ها از این کشور، مردم احساس بی احترامی و بی توجهی کردند و بازی کردند.

وی به شعارهای غرب در بیش از دو دهه امنیت، مبارزه با تروریسم، استقلال و امنیت در افغانستان اشاره کرد و گفت: این زمانی بود که آمریکا برای خروج از افغانستان پای میز مذاکره با طالبان نشست و حتی افغانستان را ترک نکرد. اجازه دهید این اتفاق بیفتد. موقعیت آن ها موافقند.

آمریکا مانع ثبت نام و امنیت در خاورمیانه می شود

این کارشناس مسائل بین الملل افغانستان را صحنه ای برای اجرای سیاست آمریکا ارزیابی کرد و افزود: این بازی غرب برای ایجاد امنیت نیست، بلکه استفاده از امنیت و مدیریت بحران علیه کشورهای منطقه و ژئوپلیتیک منطقه است. بحران در عراق». برای جلوگیری از روی کار آمدن حکومت مردم.

وی طالبان در افغانستان را یک متغیر وابسته توصیف کرد و تاکید کرد: این گروه متغیری است که آمریکایی ها پس از توافق با آنها ایجاد کردند و در آینده اجازه تثبیت وضعیت افغانستان را نخواهند داد، زیرا. در این مورد آنها با سیاست هایی مانند قفل کردن دارایی ها و سیستم اقتصادی کشور به دنبال رسیدن به این هدف بودند این در آستانه فروپاشی نیست.

عقب و جلو وی ادامه داد: با وجود منابع و ذخایر طبیعی افغانستان، این کشور در حال حاضر در رکود اقتصادی به سر می برد و بیش از 20 میلیون نفر نیاز فوری به کمک های غذایی دارند و این نتیجه اقدامات آمریکا و غرب در منطقه است.

تعصبات قومیتی و موانع تشکیل دولت فراگیر

وی با اشاره به اینکه گروه طالبان پتانسیل تشکیل حکومت فراگیر در این کشور را ندارد، گفت: طالبان با برداشت های قومی و عقیدتی خود در صدد حکومت بر مردم هستند و مردم پشتون آنها را به عنوان نماینده خود نمی پذیرند. بنابراین، بحران “طالبان” جنبش. امنیت و ادامه تنش ها در افغانستان.

وی ریشه تمام اتفاقات مهم کشورهای اطراف ایران را آمریکا معرفی کرد و ادامه داد: سرنگونی حکومت عمران خان و آنچه در پاکستان رخ داد نیز توسط آمریکایی ها طراحی شده بود. افغانستان، پاکستان و عراق باید حوزه عمل آمریکا برای تغییر نقشه ژئوپلیتیکی منطقه باشند.