اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی می تواند راهی عالی برای انتخاب سالمتر هنگام خرید مواد غذایی باشد. با این حال ، پانل اطلاعات مواد مغذی گاهی اوقات کمی طاقت فرسا و پیچیده است و همیشه آنطور که ما می خواهیم م effectivelyثر ارتباط برقرار نمی کند!

بنابراین ، ما راهنمای خواندن برچسب مواد غذایی را با همه چیزهایی که باید برای رمزگشایی اطلاعات و کمک به شما در درک آنچه می خرید و در بدن خود قرار می دهید ، بدانید ، گردآوری کرده ایم.

راهنمای مرحله به مرحله

پانل های رژیم غذایی معمولاً اطلاعاتی در مورد انرژی ، اندازه بخش و مقدار یا مقادیر روزانه درشت مغذی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی را نشان می دهند.

وقتی به محصول روبرو نگاه می کنید:

تاریخ

بهترین ها را قبل از مصرف یا تاریخ مصرف برای تازه بودن آنها بررسی کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که به خانه بروید و نتوانید غذایی را بخورید که می خواهید یا می پزید زیرا مواد مهم قدیمی هستند! ارزش خطرات بالقوه سلامتی را ندارد.

ترتیب مواد اولیه

محتوای مواد تشکیل دهنده محصول غذایی به ترتیب نزولی (بر حسب وزن) ظاهر می شود. هنگام تولید غذا ، اولین عنصر ذکر شده بیشترین سهم را داشت و آخرین عنصر ذکر شده کمترین سهم را داشت. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین ترکیبات ذکر شده باشد ، به این معنی است که محصول حاوی مقدار بیشتری شکر نسبت به سایر مواد ذکر شده در زیر است.

بخش

این اغلب توسط تجارت مواد غذایی ، که محصول را فرموله می کند و گاهی اوقات می تواند متفاوت باشد ، تعیین می شود. این اطلاعات می تواند در برآورد میزان مواد مغذی خاصی که مصرف می کنید مفید باشد. به عنوان مثال ، اگر از رژیم غذایی کم سدیم پیروی می کنید ، از ستون “در هر وعده” برای تعیین میزان سدیم در آن وعده غذایی استفاده کنید.

برای 100 گرم

اعداد موجود در این ستون همان درصد است. بنابراین ، اگر محصول حاوی 20 گرم قند در 100 گرم باشد ، محصول 20٪ شکر است.

قند

ما دوست داریم محصولی داشته باشیم که حدود 10-15 گرم قند یا کمتر در 100 گرم داشته باشد. خرید محصولات دارای قند که به عنوان یکی از اولین مواد اولیه ذکر شده است را محدود کنید. نامهای متداول قند دیگری که باید به آنها توجه کنید عبارتند از گلوکز ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و موارد دیگر.

ضخیم

محتوای چربی اشباع / ترانس را بررسی کنید. ما دوست داریم که کمتر از 3-5 گرم در 100 گرم را هدف قرار دهیم. محصولات کم چرب را در نظر داشته باشید ، زیرا اغلب می تواند به معنی قند بیشتر یا شیرین کننده های مصنوعی یا نگهدارنده های پنهان باشد.

سدیم / نمک

دولت های استرالیا و نیوزلند به بزرگسالان توصیه می کنند که روزانه حدود 2000 میلی گرم سدیم مصرف کنند. این مقدار معادل 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. ممکن است نمک پنهان در بسیاری از غذاهای بسته بندی شده مانند نان ، غلات ، تنقلات ، چیپس و آجیل بو داده وجود داشته باشد. به عنوان یک راهنمای کلی برای محصولات بسته بندی شده ، ما 250 میلی گرم -300 میلی گرم در هر 100 گرم یا کمتر هدف داریم. سعی کنید از 400 میلی گرم سدیم در 100 گرم تجاوز نکنید ، زیرا این مقدار زیاد در نظر گرفته می شود!

گفتن ترکیبات سخت است

آیا قبلاً در مورد مواد تشکیل دهنده شنیده اید و می توانید آنها را تلفظ کنید؟ اگر نمی توانید ، احتمالاً کلمه دیگری برای قند یا نوعی نگهدارنده ، شیرین کننده ، غلیظ کننده یا امولسیفایر است. شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکل های قندی را بررسی کنید. ما می خواهیم برای همه مواد طبیعی تلاش کنیم!

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات بسیار خوب است که به دستورالعمل های بالا گوش ندهید و بر اساس آنچه دوست دارید غذا بخورید – فقط این کار را با دقت انجام دهید و از هر لقمه لذت ببرید. همیشه متعادل باشید!

منابع:

Goyal R ، Deshmukh N. خواندن برچسب غذا: قبل از غذا بخوانید. J Educ Health Promotبه 2018؛ 7:56. منتشر شده در 3 آوریل 2018.

Foodstandards.gov.au. 2021 در خانهبه [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]به

Foodstandards.gov.au. 2021 تابلوهای اطلاعات تغذیهبه [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *