در پینترست به اشتراک بگذارید
چه چیزی به این ترس دامن می زند که نسل هزاره ها سریعتر از نسل های قبلی موهای خود را از دست می دهند؟ ادراک، نه علم. گتی ایماژ
  • داده‌های جدید گزارش‌شده از چین، محققان را بر آن داشته است که ادعا کنند نسل هزاره‌ها ممکن است سریع‌تر از نسل‌های قدیمی‌تر موهای خود را از دست بدهند.
  • با این حال، تحقیق فقط حکایتی است.
  • در حال حاضر هیچ مدرکی در ادبیات پزشکی غربی در مورد هر گونه تغییر در نرخ وجود ندارد ریزش مو.
  • کارشناسان می گویند ابزار عینی جمع آوری داده ها در مورد الگوهای اخیر ریزش مو نشان می دهد که نرخ واقعی بسیار کمتر از نرخ های درک شده است.

یک باور رایج وجود دارد که امروزه مردان و زنان جوان سریعتر از نسل های قبل موهای خود را از دست می دهند.

نسلی که در حال حاضر در سن معمولی هستند که ریزش مو برای اولین بار آشکار می شود، نسل هزاره یا بزرگسالان زیر 40 سال هستند.

استدلال پشت این پدیده اغلب حکایتی است، زیرا نشان می دهد که چیزهای امروزی نگه داشتن موهای خود را سخت تر می کند.

با این حال، دلایل رایج‌تر این است که زندگی در حال حاضر استرس‌زاتر از قبل است، که برای بسیاری از بزرگسالان جوان در سراسر جهان که ممکن است چشم‌انداز تیره‌ای نسبت به آینده خود داشته باشند، مناسب است.

به عبارت دیگر، امور جاری جهان – به نظر می رسد – جوانان را “موهای خود را کنده اند”.

برخی تحقیقات حتی نشان می‌دهند که نسل هزاره زودتر موهای خود را از دست می‌دهند، اما سرفصل‌ها اغلب می‌توانند بیش از حد ساده‌تر باشند، به‌ویژه زمانی که شامل نظرسنجی‌ها یا سایر نقاط داده‌های گزارش‌شده توسط خود باشند.

اما کارشناسان می‌گویند ابزارهای عینی جمع‌آوری داده‌ها در مورد الگوهای اخیر ریزش مو نشان می‌دهد که نرخ واقعی – در مقایسه با نرخ‌های درک شده – بسیار پایین‌تر است.

واقعاً افراد بیشتری در سنین پایین موهای خود را از دست می دهند؟

تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد 20 ساله در چین زودتر از نسل‌های قبل موهای خود را از دست می‌دهند.

یک مطالعه در سال 2018 شامل بررسی حدود 4000 دانشجو در دانشگاه Tsinghua در پکن بود. در این نظرسنجی از دانش آموزان خواسته شد تا مشاهدات خود را در مورد موهای خود بدون هیچ معیار عینی واقعی در مورد اینکه آیا واقعا موهای خود را از دست داده اند یا خیر، گزارش دهند.

در این مطالعه بیشتر در مورد ادراک آنها سوال شد تا واقعیت آنها.

تقریباً 60 درصد از شرکت کنندگان در سن دانشگاه گفتند که قبلاً ریزش موی قابل توجهی داشتند و 40 درصد گفتند که از کاهش خطوط موی خود آگاه بودند. یک چهارم از افراد مورد بررسی گفتند که تا زمانی که یکی از دوستان یا اعضای خانواده چیزی در مورد ریزش موی خود نگفتند از ریزش مو خود اطلاعی نداشتند.

گزارش های ریزش مو نیز بسته به رشته دانش آموز متفاوت بود. این نظرسنجی نشان داد دانشجویانی که هنر یا مارکسیسم – ایدئولوژی سیاسی رایج در چین کمونیست – را مطالعه می‌کنند، بیشتر احتمال دارد ریزش مو را گزارش کنند، در حالی که دانشجویانی که در رشته‌های ریاضی، علوم و مهندسی خودرو تحصیل می‌کنند کمترین مشکلات ریزش مو را گزارش کرده‌اند.

اما یک مشکل در تحقیق وجود دارد: این فقط حکایتی است.

رئیس این مطالعه، دکتر فو لانکین – متخصص پوست در بیمارستان کالج پزشکی اتحادیه پکن در پکن – گفت که طبق گزارش ساوت چاینا دیلی، در سال های اخیر متوجه افزایش تعداد جوانانی شده است که به دنبال درمان ریزش مو هستند. اخبار.

تحقیقات دیگری که در چاینا دیلی منتشر شده است، که متعلق به جمهوری خلق چین است، نگرانی‌ها را در مورد مردان بیشتری که به دنبال راه‌حل‌هایی برای ریزش مو هستند، بازتاب می‌دهد.

یکی از مقاله‌های تبلیغ شده در صفحات وب نیویورک تایمز به نظرسنجی از 50000 نفر اشاره می‌کند که می‌گوید 27 درصد از پاسخ‌دهندگان ریزش مو را تجربه کرده‌اند، در حالی که 31 درصد برای متولدین سال 1990 و پس از آن، یا بخش بزرگی از نسل هزاره بود.

دکتر جاستین کو، مدیر و رئیس بخش پوست پزشکی در مراقبت‌های بهداشتی استنفورد، گفت: مطالعات دیگری که بر معاینه عینی توسط متخصصان آموزش دیده تکیه دارند، «میزان بسیار پایین‌تری را یافته‌اند».

آ مطالعه 2010 منتشر شده در مجله بریتیش درماتولوژی نشان داد که آلوپسی آندروژنتیک – طاسی با الگوی مردانه یا زنانه – در مردان و زنان چینی در مقایسه با قفقازی ها شیوع کمتری دارد. نرخ آنها مشابه کره ای ها بود.

به طور کلی، آن مطالعه نشان داد که ریزش موی قابل اندازه گیری 21 درصد از مردان را تحت تأثیر قرار می دهد که تنها 2.8 درصد در مردان زیر 30 سال و کمی بیش از 13 درصد در مردان در 30 سالگی. تنها 6 درصد از زنان در آن مطالعه دچار ریزش مو شدند و تنها 4.6 درصد در زنان زیر 40 سال.

به عبارت دیگر، مطالعه‌ای که ریزش موی قابل اندازه‌گیری را بررسی می‌کند، نشان می‌دهد که میزان ریزش موی افراد در دهه 20 سالگی آنچنان که بررسی‌های چینی نشان داده بود، نداشتند.

کن ال. ویلیامز جونیور، جراح و بنیانگذار ترمیم موی اورنج کانتی در اروین، کالیفرنیا، گفت که شواهد حکایتی مورد استفاده در تحقیقات دکتر لانکین به این معنی است که فاقد تحلیل واقعی ریزش مو هستند.

دکتر ویلیامز گفت: «من از منظر دیگری مشاهده می‌کنم که کشورهایی مانند چین از نظر اقتصادی قوی‌تر و صنعتی می‌شوند، که آنها از تأثیر منفی بر پتانسیل اقتصادی فردی خود آگاه‌تر هستند، به‌ویژه با افزایش آگاهی ریزش مو در رسانه‌های اجتماعی و آگاهی عمومی». خط سلامت. هیچ مدرکی در ادبیات پزشکی غربی در مورد هر گونه تغییر در میزان ریزش مو وجود ندارد.

داده های قابل اعتمادی وجود ندارد که نشان دهد افراد در حال ریزش موهای خود هستند، فقط نگرش و برداشت مردم در مورد موهایشان چیست و آیا می تواند بر آینده آنها تأثیر منفی بگذارد.

چگونه ریزش مو را درمان کنیم

نگرانی در مورد ریزش مو و در واقع ریزش مو دو چیز متفاوت هستند.

انسان ها هر روز مقدار زیادی از آن را می ریزند، بنابراین فردی که چند تار اضافی را در مجرای فاضلاب حمام مسدود کرده است، نباید تنها منبع داده در هنگام اندازه گیری ریزش مو باشد.

کو گفت راه های موثری برای درمان ریزش مو وجود دارد، اما جستجوی ارزیابی و مشاوره از متخصصان دارای مجوز و آموزش دیده بهترین شروع برای هر درمان است.

او به Healthline گفت: «به طور معمول، ریزش مو چیزی است که ما آن را «ریزش موی الگو» یا آلوپسی آندروژنیک می نامیم. با این حال، دلایل بسیاری دیگر برای ریزش مو وجود دارد که مسیر متفاوتی را دنبال می کند و ما به طور بسیار متفاوتی در نظر گرفته و درمان می کنیم. همچنین ممکن است آزمایش خون یا ارزیابی های دیگری وجود داشته باشد که می تواند به بررسی بیشتر علت اصلی ریزش مو کمک کند.

بخشی از ارزیابی به بررسی علل بالقوه زمینه‌ای ریزش مو، مانند دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا می‌پردازد.

او گفت: «من همه بیمارانی را که با آلوپسی آندروژنیک اولیه و/یا شدید می‌بینم تشویق می‌کنم که به پزشک مراقبت‌های اولیه مراجعه کنند که می‌تواند به آنها کمک کند تا این مسائل را با اصلاح سبک زندگی، رژیم غذایی و ورزش ارزیابی و مدیریت کنند.»

در حال حاضر دو داروی تایید شده توسط سازمان غذا و دارو وجود دارد که ثابت شده است برای ریزش مو ایمن و موثر هستند: روگین (مینوکسیدیل) و پروپشیا (فیناستراید).

اما کو هشدار می دهد که هر دو خطرات و مزایایی دارند که باید با یک پزشک در مورد آنها صحبت و بررسی شود.

درمان‌های دیگری نیز وجود دارد، مانند لیزردرمانی با نور کم و پلاسمای غنی از پلاکت، اما هر دو به شواهد بیشتری برای اثبات بی‌خطر بودن و مؤثر بودن آن‌ها نیاز دارند.

ویلیامز، که جراح ترمیم مو است، گفت که بسیاری از داروهای ریزش مو بدون نسخه (OTC) فاقد شواهد علمی و اعتبار موفقیت به اصطلاح “گزارش شده” خود هستند.

او گفت: «از آنجایی که بسیاری از محصولات ریزش مو فاقد خواص دارویی هستند، تحت نظارت دولت نیستند. “در نتیجه، تبلیغات نادرست و گمراه کننده زیادی برای مصرف کنندگان در مورد کارایی این محصولات OTC وجود دارد.”

کو گفت اولین کاری که باید برای مقابله با ریزش مو انجام داد این است که وحشت نکنید.

او گفت: “مهم است که هیچ تغییر شدیدی در سبک زندگی یا عادات ایجاد نکنید، مگر اینکه تحت راهنمایی یا راهنمایی یک متخصص پزشکی باشید.” گاهی اوقات انجام یک رژیم ورزشی شدید جدید یا شروع یک رژیم غذایی محدود کننده جدید می تواند نتیجه معکوس داشته باشد زیرا اینها می تواند به سیستم شوک وارد کند و باعث جابجایی یا تنظیم مجدد مو در چرخه آن شود که باعث ایجاد پدیده ریزش به نام تلوژن افلوویوم می شود که می تواند کاملاً دراماتیک باشد، اگرچه خوشبختانه معمولاً موقتی است.»

در حالی که بسیاری از افراد ممکن است در مورد ریزش موهای خود استرس داشته باشند، به خصوص زمانی که به پیشرفت شغلی یا روابط اجتماعی و عاشقانه آینده خود فکر می کنند، کو گفت که “آگاهی بیش از حد مو” یا شمارش موهای ریخته شده می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن استرس در مورد این موضوع شود.

او گفت: “بهترین کار شما این است که از یک دکتر کمک بگیرید که می تواند شما را به سمت یک برنامه تشخیص و درمان مناسب راهنمایی کند.”