در پینترست به اشتراک بگذارید
کارشناسان می گویند واکسیناسیون کودکان به محافظت از آنها در برابر بیماری ها و همچنین سایر کودکان جامعه کمک می کند. گتی ایماژ
  • محققان می گویند که والدین بیشتری از معافیت های مذهبی در برابر واکسیناسیون استفاده می کنند زیرا ایالت های بیشتری از قوانین معافیت شخصی خلاص می شوند.
  • کارشناسان نگرانند که این امر منجر به افزایش بیماری های عفونی قابل پیشگیری، به ویژه سرخک شود.
  • افزایش این معافیت ها با وجود این واقعیت است که تعداد کمی از ادیان اصلی اعتراض رسمی به واکسیناسیون دارند.

در حال حاضر 45 ایالت ایالات متحده وجود دارد که به والدین اجازه می دهد از آزادی های مذهبی محافظت شده توسط متمم اول استفاده کنند تا فرزند خود را از برنامه واکسن فعلی معاف کنند و همچنان به مدرسه بروند.

تنها 15 ایالت وجود دارند که همین معافیت ها را برای باورهای شخصی، اخلاقی یا سایر باورها مجاز می دانند.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که معافیت‌های مذهبی «مسئله‌آمیز و قدیمی» برای واکسن‌ها در حال افزایش است، زیرا والدین کمتری می‌توانند به باورهای شخصی خود برای عدم واکسن زدن فرزندان خود اشاره کنند.

این در حالی است که تعداد کمی از مذاهب مخالفت خود را با واکسیناسیون کودکان اعلام کرده اند.

با این وجود، برخی از شیوع‌های بزرگ‌تر عفونت‌های قابل پیشگیری با واکسن در سال‌های اخیر در جوامعی اتفاق افتاده است که در میان چیزهای دیگر، اعتقادات مذهبی خود را دارند.

استفاده از معافیت های واکسن نگرانی خاصی دارد زیرا ایالات متحده در حال خروج از یک سال مشکل ساز برای بیماری های قابل پیشگیری با واکسن، یعنی سرخک است.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC)، از 3 اکتبر وجود داشته است 1250 مورد تایید شده سرخک در 31 ایالت، که اکثریت آن در نیویورک رخ می دهد.

این برای متخصصان بیماری های عفونی نگران کننده است زیرا در سال 2000 اعلام شد که سرخک از ایالات متحده ریشه کن شده است.

اما اکنون، تقریباً 20 سال بعد، CDC می گوید که موارد سرخک امسال بالاترین میزان از سال 1992 است.

کارشناسان این افزایش را به افزایش تعداد کودکان واکسینه نشده با والدینشان نسبت می دهند که معمولاً در موقعیت جغرافیایی و همچنین بر اساس اعتقادات شخصی – یا مذهبی – گروه بندی شده اند.

تحقیق جدید در مورد معافیت‌ها که در مجله Pediatrics منتشر شد، شامل تجزیه و تحلیل داده‌های CDC برای الگوها بود – یعنی اینکه آیا قوانین ایالتی که استفاده از معافیت‌های شخصی را محدود می‌کند تأثیری بر استناد به حقوق مذهبی دارد یا خیر.

افزایش معافیت های مذهبی

تیم متخصصان اطفال و محققین بهداشت عمومی مستقر در کلرادو دریافتند که از سال 2011 تا 2018، در 15 ایالتی که هم معافیت های شخصی و هم معافیت های مذهبی را مجاز می دانند، احتمال اینکه مهدکودک ها یک چهارم کمتر والدینی داشته باشند که اعتقادات مذهبی را برای واکسینه نکردن فرزندشان ذکر کرده اند، داشته باشند.

به عبارت دیگر، کودکان به دلیل اعتقادات شخصی – نه مذهبی – والدینشان، 4 برابر بیشتر احتمال دارد که واکسینه نشوند.

یکی از نمونه ها ورمونت است. هر دو نوع معافیت را ارائه کرد، اما در سال 2015 اولین ایالتی بود که معافیت شخصی خود را لغو کرد.

در سال‌های بعد، معافیت‌های دینی در ایالت از 0.5 درصد به 3.7 درصد رسید، یا 7 برابر زمانی که معافیت‌های شخصی وجود داشت.

محققان خاطرنشان کردند که ورمونت در 50 ایالت در سال قبل از تغییر سیاست، رتبه دوم را از نظر اعتقادات مذهبی قوی داشت.

اما محققان فکر نمی کنند که مردم به طور ناگهانی به مذاهبی روی می آورند که مانع از واکسینه کردن فرزندانشان شود.

محققان می‌گویند که این نشان می‌دهد که والدین صرفاً کادری را که در فرم‌های حالت بررسی می‌کنند تغییر می‌دهند تا نتیجه یکسانی به دست آورند.

آنها می گویند این نشان می دهد که چگونه درخواست های معافیت از نظر جغرافیایی نسبتاً ثابت مانده است، اما دلیل ذکر شده با قوانین تغییر کرده است.

محققان کلرادو در تحقیقات خود نتیجه گرفتند: “معافیت های مذهبی ممکن است یک دسته معافیت به طور فزاینده مشکل ساز یا قدیمی باشد، و محققان و سیاست گذاران باید با یکدیگر همکاری کنند تا تعیین کنند چگونه احترام به آزادی مذهبی و نیاز به حفاظت از سلامت عمومی را متعادل کنند.”

محققان لغو معافیت‌های دینی را پیشنهاد نمی‌کنند، اما می‌گویند تحقیقات بیشتری باید در سطح شخصی انجام شود و بررسی شود که چه معافیت‌های دیگری در دسترس است و بین دغدغه‌های مذهبی و معنوی تفاوت قائل شود.

نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند: «این کار مهم به تغییر قوانین معافیت واکسن مدارس در جامعه‌ای که به سرعت در حال تغییر است، کمک می‌کند و تضمین می‌کند که آنها سنگ بنای سلامت عمومی برای دهه‌های آینده باقی خواهند ماند.»

دکتر ویلیام شافنر، استاد پزشکی پیشگیرانه در بخش سیاست های بهداشتی و استاد پزشکی در بخش بیماری های عفونی در دانشگاه واندربیلت در تنسی است.

او گفت این مطالعه در نیوانگلند آنچه را که محققان در کالیفرنیا و سایر مکان‌ها آموخته‌اند تایید می‌کند.

اگر توانایی استفاده از معافیت های شخصی را از والدین سلب کنید، معافیت های شرعی افزایش می یابد.

دکتر شافنر به Healthline گفت: “اکنون که معافیت های شخصی دیگر در دسترس نیست، آنها آنها را معافیت های مذهبی می دانند.”

او گفت که در عوض، والدین از دین برای “معافیت های مذهبی شخصی” استفاده می کنند، به این معنی که آنها شخصا معتقدند مذهب آنها را از واکسیناسیون معاف می کند.

و افراد همفکر معمولاً در جوامع نزدیک زندگی می کنند، به این معنی که یک عفونت واحد پتانسیل گسترش سریع در میان گروهی از افراد واکسینه نشده را دارد.

شافنر گفت: “این برای ما که فکر می کنیم این بیماری ها قابل پیشگیری هستند وحشتناک است.”

ادیان و واکسن ها

اکثر مذاهب اصلی – از جمله اسلام، یهودیت و فرقه های اصلی مسیحی – هیچ مخالفتی با واکسن ندارند.

به گفته دانشگاه واندربیلت، برخی از اعضای جماعت اصلاح‌شده هلند واکسیناسیون را «به این دلیل که با مشیت الهی تداخل دارد» رد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی‌کنند.

برخی از مسیحیان با این اعتقاد که واکسن ها از سلول های جنین استفاده می کنند، مخالف هستند.

برخی از فرقه‌های مسیحی کوچک‌تر مخالفت مستندی با واکسن‌ها دارند، از جمله کلیسای مسیح دانشمند، وزارتخانه‌های آخرالزمان، و خیمه ایمان، که دولت دستور داد تا فرزندانشان را پس از شیوع سرخک در سال 1991 واکسینه کنند.

با این حال، عفونت‌های اخیر در میان دینداران بوده است – بدون توجه به تفاوت‌های اساسی در اعتقادات آنها.

ویژگی های CDC سه شیوع سرخک در سال 2018 به افراد واکسینه نشده در جوامع یهودی ارتدکس در ساحل شرقی.

به گفته CDC، در سال 2014، یک سال دیگر که اوج گرفت، یک شیوع بزرگ شامل 383 مورد بود که عمدتاً در میان جوامع آمیش واکسینه نشده در اوهایو اتفاق افتاد.

در سال 2013، یک کلیسای بزرگ مسیحی در تگزاس مرکز شیوع سرخک بود. این اتفاق پس از آن رخ داد که 21 عضو کلیسای بین‌المللی کوه عقاب پس از اینکه فردی ویروس را به دنبال سفری به خارج از کشور وارد کرد، آلوده شدند.

کلیسا به زودی این اتهامات را رد کرد که پیامی ضد واکسن را به جماعت خود موعظه کرد و به اعضای خود واکسیناسیون رایگان ارائه کرد.

حذف معافیت های واکسن

ایالت های بیشتری در حال تصویب قوانینی هستند که معافیت های واکسن را محدود می کند.

به عنوان مثال، کالیفرنیا پس از شیوع بیماری در دیزنی لند در سال 2015، شروع به سرکوب معافیت های سرخک کرد.

از آن زمان، ایالت آنچه را که دانشگاه استنفورد به عنوان برخی از سخت ترین قوانین واکسن در کشور توصیف می کند، تصویب کرد.

مقامات سانفرانسیسکو در حال بررسی یک پزشک برجسته ضد واکسیناسیون هستند که می‌گویند او معافیت‌های پزشکی غیرقابل قبولی را در ازای پرداخت هزینه نوشته است.

در همین حال مخالفت ها با این محدودیت ها شدید بوده است.

درست در سال جاری، زمانی که قانونگذاران کالیفرنیا در حال بحث بر سر لایحه‌ای بودند که استفاده از معافیت‌های پزشکی را محدود می‌کرد، معترضان به قانون‌گذاران ایالتی «برای نوزادان» خون ریختند و چند روز تظاهرات شدید در ساختمان مرکزی ایالت در ساکرامنتو برگزار کردند.

معترضان و دیگرانی که مخالف محدودیت استثناهای واکسن هستند، معمولاً نگرانی خود را در مورد واکسن ها با استناد به کتاب مقدس بیان نمی کنند، بلکه بیشتر در مورد اینکه آیا دولت حق دارد واکسن را برای کودکان اجباری کند یا اینکه واکسن و برنامه واکسیناسیون فعلی بی خطر هستند، ابراز نمی کنند.

در CDC و سازمان‌های پزشکی متعدد به مردم اطمینان می‌دهند که واکسن‌ها واقعاً برای اکثریت مردم بی‌خطر هستند و متخصصان پزشکی آموزش‌دیده می‌توانند هر گونه نگرانی را برطرف کنند.

شافنر گفت که اعتقادات مذهبی و شخصی اغلب توسط کسانی که مخالف واکسیناسیون اجباری هستند ذکر می شود.

او گفت: «ضد واکسن و واکسن مردد در طعم‌های مختلفی وجود دارد.

در حالی که افراد مخالف واکسن اغلب به ادعاهای رد شده در مورد پیوند با واکسن ها و اوتیسم استناد می کنند، شافنر می گوید والدین مردد واکسن اغلب بیماری هایی را که می توانند از آن پیشگیری کنند، درک نمی کنند.

یکی از دلایل این است که این بیماری ها با واکسیناسیون رام شده اند و بنابراین بیش از یک نسل است که از اذهان عمومی خارج شده اند.

او گفت، اما بسیاری از والدین نیز نگران تعداد واکسن هایی هستند که کودک کوچکشان در یک جلسه دریافت می کند.

آنها خواهان پخش بیشتر واکسن ها هستند، اما کارشناسان مخالف هستند و می گویند که این چیزی نیست که در محافظت از کودک و جامعه به طور همزمان موثر باشد.

شافنر اذعان می کند که دیدن کودک کوچک شما که با یک سوزن 3 بار در یک نشستن به او ضربه می زند می تواند سخت باشد، اما یک راه حل آسان وجود دارد.

او گفت: «بعضی از مادران هستند که جلوه بالشتک سنجاق را دوست ندارند. و برای آنها یک توصیه ساده دارم: در اتاق نباشید. بگذار پرستار این کار را انجام دهد.»