وضعیت دانشجویان دستگیر شده در دست بررسی استبه گزارش ایمنا، محمد دهگان معاون حقوقی رئیس جمهور با نمایندگانی از تشکل های دانشجویی و دانشجویان دانشگاه های تهران دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست که بیش از 4 ساعت به طول انجامید و با حضور حدود 50 نفر از دانشجویان، 25 نفر از دانشجویان به بیان دغدغه ها و داستان های خود از وضعیت دانشگاه پرداختند.

لزوم نگاه فرهنگی به دانشگاه به جای امنیت، تمرکز بر سیر آزاد اندیشی و ایجاد شرایط برای ارتباط گروه های مختلف دانشجویان، حضور مسئولان در دانشگاه ها و ارتباط مستقیم با دانشجویان و همچنین آسیب پذیری. مسئولین دانشگاه و مسئولین دانشگاه را مسئول حوادث مدیریت بحران بدانیم حضور نیروهای امنیتی در دانشگاه ها را ممنوع و در جلسات دانشجویی داخل دانشگاه دخالت نکنیم، سعی در سیاست زدایی دانشگاه ها نکنیم. استخدام فرصت های تحصیلی در مدیریت، برای تاکید اجرای اصول قانون اساسی به ویژه اصل بیست و هفتم و حمایت از روند تأسیس تشکل های جدید دانشجویی از جمله موارد مهم مطرح شده از سوی نمایندگان تشکل های دانشجویی بود.

در زیر گروهی از دانشجویان دستگیر شده نظرات خود را در مورد اتفاقات هفته های اخیر به اشتراک می گذارند. رفتار نادرست نگهبانان با دانش آموزان، سماجت اسناد برای برخی از دانش آموزان دشوار است دستگیر شد موارد مطرح شده از سوی این دانشجویان لزوم رعایت آیین دادرسی کیفری و تشریفات کمیته انضباطی در احضاریه ها و اخطاریه ها بود.

دهگان در این دیدار در سخنانی کوتاه به بیان جایگاه و قدرت جنبش دانشجویی پرداخت.

وی دانشجویان را نخبگان جامعه می دانست که نماینده مردم هستند و قدرت نفوذ بر دولت و مسئولان را دارند.

معاون حقوقی رئیس جمهور افزود: باید در فضای توطئه از این قدرت و توانایی خود محافظت کنیم برو جلو مرز بین دانش‌آموزان و تمرین‌کنندگان ویرانگر و کشنده اگر شکست بخورد، فضا تبدیل به یک امنیت می شود.

دهگان با ابراز تاسف از خسارات وارده به امنیت کشور، بر جان و امنیت همه افراد تاکید کرد. اشخاص حقیقی و برای ما مهم است که آیا جوانان کشور یک پلیس کشته شده توسط اغتشاشگران هستند آسیب دیده یا شهید شد یا آن بسیجی عزیز که با چاقو و سلاح مزدوران خارجی مجروح شده بود شهید شد یا جوانی که از هیجان و هیجان به خیابان رفت. آسیب دیده بله، این همه است خاکستر حیف شد.

معاون حقوقی رئیس جمهور ادامه داد: وقتی حصار امنیتی شکسته شود، دشمنان کشور از این فضا نهایت استفاده را خواهند کرد.

او نیز برای تاکید وی با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران آنقدر قوی است که با این حوادث و دشمنی ها تکان نخورد، خاطرنشان کرد: خدای ناکرده اگر روزی این نظام دچار بلا شود. جایگزین این سیستم خونریزی است داعش و جریان منافقین جنایتکارانی هستند که هیچ ایرانی شریفی نمی خواهد به این ذلت تن دهد.

با کشاورز برای تاکید لزوم ممنوعیت ورود نیروهای امنیتی به محیط دانشگاه، نظارت مستمر بر وضعیت دانشجویان دستگیر شده توسط نهادهای مسئول برای تاکید و اطلاع داده شد: معاونت حقوقی تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات در حدود اختیارات و اختیارات خود به کار خواهد گرفت.

سید احمد حبیب نژاد معاون قانون اساسی و معاون حقوقی نیز در این جلسه حضور داشتند. برای تاکید با توجه به تلاش برای رصد وقایع اخیر در مجلس شورای اسلامی از نظر حقوقی، ادامه این جلسات با حضور سران رسمی ذیربط و ایجاد تغییراتی در برخی موازین قانونی و نظارتی. تاکید کرد.

همچنین نمایندگان انجمن مستقل اسلامی، جنبش عدالتخواه دانشجویی، بسیج دانشجویی، کنگره دانشگاه اسلامی تهران و همینطور دانش آموزان شهید بهشتی (ره)، علامه طباطبایی (ره)، علم و صنعت، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، مدارس فارابی، امام صادق (علیه السلام) و دانشگاه آزاد اسلامی حضور داشتند.

منبع: ایرنا