در پینترست به اشتراک بگذارید
دستگاه جدیدی که در دانشگاه فناوری مونتانا در حال توسعه است، اجازه می دهد باندهای حاوی آنتی بیوتیک و سایر داروها را روی زخم اسپری کنند. گتی ایماژ
  • دانشمندان دانشگاه فناوری مونتانا در حال کار بر روی فناوری جدیدی هستند که به متخصصان پزشکی اجازه می‌دهد بانداژها را با دارو روی زخم‌ها اسپری کنند.
  • دستگاه مشابهی توسط دانشمندان اسرائیلی ساخته شده است و در بیمارستان ها و کلینیک های سوختگی در اسرائیل و اروپا استفاده می شود.
  • انتظار می رود فناوری مراقبت از زخم تا سال 2025 به یک صنعت 35 میلیارد دلاری تبدیل شود.

فرض کنید در حالی که در حال سوار شدن به هارلی خود بودید، یک حرکت بسیار جدی انجام دادید و پوست بازوی خود را خراشیدید.

زخم شما ممکن است به آنتی بیوتیک و یک سری تغییرات دردناک پانسمان نیاز داشته باشد.

کمی جلوتر در جاده. فناوری جدیدی وجود دارد که می تواند به از بین بردن برخی از ناراحتی های شما کمک کند.

این وسیله ای است که به شما امکان می دهد بانداژی پر از آنتی بیوتیک یا سایر داروها را مستقیماً روی زخم خود “اسپری” کنید.

تیمی از محققان دانشگاه فناوری مونتانا ابزاری را ساخته اند که آن را دستگاه الکترواستاتیک و هوا محور (EStAD) می نامند.

محققان کار خود را در گزارش جدیدی که امروز در ژورنال علوم و فناوری خلاء B منتشر شد، توصیف می کنند.

لین هیوستون، دانشجوی فارغ التحصیل مهندسی مکانیک در فناوری مونتانا، به Healthline گفت: «آنچه ما توسعه داده‌ایم دستگاهی است که کاملاً قابل حمل است و از فناوری به نام الکتروریسی استفاده می‌کند.

الکتروریسی روشی برای تولید الیاف با استفاده از برق با ولتاژ بالا است.

الکتروریسی این تار عنکبوت مصنوعی را می سازد، الیاف کوچک کوچکی که کوچکتر از یک مو هستند. جک اسکینر، دکترا، PE، دانشیار و رئیس بخش مهندسی مکانیک در فناوری مونتانا، به Healthline گفت: وقتی آنها می چرخند، شبیه رنگ اسپری می شوند.

دکتر جسیکا آندریولو، مهندس زیست پزشکی در فناوری مونتانا، توضیح داد: «ما می‌توانیم آنتی‌بیوتیک‌ها را مستقیماً در آن پلیمر مخلوط کنیم، قبل از اینکه آن را به الیاف تبدیل کنیم». فیبرها زیست سازگار هستند. هنگامی که آنها با تغییر دما تماس پیدا می کنند، ذوب می شوند و آنتی بیوتیک ها را آزاد می کنند.

محققان بر این باورند که پزشکان و اولین پاسخ دهندگان می توانند از این دستگاه استفاده کنند، به ویژه آنهایی که در مناطق روستایی هستند که نمی توانند بلافاصله فرد را به بیمارستان منتقل کنند.

نظر پزشکان چیست؟

دکتر هوبرت وونگ، رئیس پزشکی اورژانس در مرکز پزشکی MemorialCare Orange Coast در کالیفرنیا، گفت: “به عنوان یک پزشک اورژانس، این فناوری جذاب تعدادی از امکانات را برای مراقبت از زخم و تحویل دارو ارائه می دهد.”

وانگ به Healthline گفت: «یک کاربرد بالقوه می‌تواند به عنوان پانسمان زخم برای بیماران سوختگی باشد که اجازه استفاده از یک لایه محافظ منطبق با دارو را می‌دهد. این می تواند بستری برای ترویج بازسازی و التیام پوست ایجاد کند. ممکن است جای زخم کمتر و بهبودی سریع‌تری داشته باشد.»

یک دستگاه الکتروریسی دستی مفهومی جالب و بدیع است. دکتر نیک ساویر، MBA، استادیار بالینی در دانشگاه کالیفرنیا، دپارتمان پزشکی اورژانس دیویس، افزود: ارائه «اسپری روی» آنتی‌بیوتیک‌ها برای مراقبت از سوختگی یا زخم در خانه، عملی بالقوه است.

اما ساویر هشدار می دهد که همیشه جدید به معنای بهتر نیست.

او به Healthline گفت: «بیماران باید آگاه باشند که «جدیدترین و بهترین» فناوری‌های پزشکی ممکن است برتر از استانداردهای مراقبت فعلی نباشد، ممکن است هزینه بالایی داشته باشد و گاهی ممکن است آنها را در معرض خطر آسیب‌های احتمالی قرار دهد.

او خاطرنشان می کند که در اوایل سال جاری، سازمان غذا و دارو (FDA) تقریباً 6 میلیون گزارش آسیب مربوط به تجهیزات پزشکی را منتشر کرد که به سال 1999 بازمی گردد. این داده ها قبلاً در پایگاه داده گزارش عمومی آژانس فاش نشده بود.

فناوری مشابه در اسرائیل

محققان اسرائیلی یک دستگاه الکتروریسی قابل حمل مشابه به نام “SpinCare” ساخته اند. این توسط Nanomedic Technologies Ltd ساخته شده است.

این دستگاه می‌تواند یک “باند” فیبر حاوی دارو را روی زخم اسپری کند. این شرکت می‌گوید این باند مانند پوست دوم عمل می‌کند و تا زمانی که زخم التیام یابد، باقی می‌ماند و سپس کنده می‌شود.

گری ساگیو، دکترا، معاون بازاریابی و فروش فناوری‌های نانومدیک، به Healthline گفت که این شرکت مرحله اولیه آزمایش و بررسی‌های ایمنی را تکمیل کرده است.

او می گوید که این دستگاه در بیمارستان ها و کلینیک های سوختگی در اسرائیل و اروپا استفاده می شود. این گروه در حال درخواست تایید در کشورهای دیگر در سراسر جهان است.

ما اکنون در حال ارائه به FDA هستیم. ما معتقدیم که می تواند تا اواسط سال 2020 تأیید شود.»

محققان فناوری Montana می گویند که دستگاه آنها یک تفاوت مهم دارد.

هوستون گفت: «چیزی که دستگاه ما را از دیگران متمایز می کند این است که الکترود را به بیمار وصل نمی کنیم. “دستگاه ما کاملا میدان الکتریکی را در بر می گیرد و اپراتور و بیمار را در برابر هرگونه خطر شوک محافظت می کند.”

رونق فناوری ترمیم زخم

همچنین ممکن است بازیکنان بیشتری در زمین مراقبت از زخم حضور داشته باشند.

به نظر می رسد مسابقه برای یافتن راه های جدید برای درمان مشکلات قدیمی در مورد خراش ها و بریدگی ها در جریان است.

تحقیقات بازار شفافیت با افزایش زخم‌های مزمن پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۵ بازار جهانی بهبود زخم به ۳۵ میلیارد دلار برسد.

تیم مونتانا در حال حاضر در مرحله ای است که آنها آن را “مرحله انتقال فناوری” می نامند. محققان معتقدند آینده روشنی برای دستگاه آنهاست.

اسکینر گفت: «ما می‌توانیم با موادی که برای اولین واکنش‌دهنده و سربازان نسبتاً ارزان هستند، عملکرد الکترونیکی ایجاد کنیم. شما می توانید این موضوع را به دست مردم کشورهای در حال توسعه برسانید و آنها می توانند زخم ها را به گونه ای درمان کنند که اکنون نمی توانند انجام دهند.

“من فکر می کنم می تواند کاربردهای زیادی در جراحی داشته باشد. احتمالات به نوعی هیجان انگیز هستند.»