در پینترست به اشتراک بگذارید
E.coli یک باکتری رایج است، اما روز به روز در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم تر می شود. گتی ایماژ

هر ساله، اشرشیاکلی (E. coli) باکتری باعث صدها هزار عفونت در ایالات متحده می شود.

در حالی که بسیاری از عفونت‌ها را می‌توان با استراحت یا آنتی‌بیوتیک درمان کرد، اما افزایش میزان مقاومت به آنتی‌بیوتیک E.coli عفونت ها یکی از نگرانی های کارشناسان بهداشتی بوده است.

چه زمانی E. coli عفونت‌ها به داروهای آنتی‌بیوتیک دیگر پاسخ نمی‌دهند، پزشکان ممکن است به گزینه‌ای به نام کولیستین دست یابند.

اما در سال های اخیر، برخی از سویه های E. coli و سایر باکتری ها به دلیل انتشار ژن مقاوم به آنتی بیوتیک به نام کولیستین مقاومت نشان داده اند. mcr-1.

اکنون برای اولین بار گروهی از بیماران در ایالات متحده به این نوع مبتلا هستند E. coli عفونت یک مطالعه جدید روی گیرندگان پیوند کبد که این هفته در “عوامل ضد میکروبی و شیمی درمانی” منتشر شد، گروهی متشکل از چهار بیمار را نشان داد که E. coli حمل کردن mcr-1.

«یافته‌های ما نشان‌دهنده اولین خوشه مستند شناخته شده مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی است mcr-1 در ایالات متحده، محقق اصلی، دکتر آن کاترین اوهلمان، دانشیار پزشکی در بخش بیماری های عفونی در کالج پزشکان و جراحان واگلوس دانشگاه کلمبیا، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت.

“در حالی که mcr-1 از دیگر نقاط جهان توصیف شده است، در ایالات متحده بسیار نادر بوده است.

تنها یکی از بیماران در این مطالعه دچار عفونت بالینی شده است mcr-1-تولید باکتری سه بیمار دیگر این باکتری را بدون بروز علائم حمل کردند.

E. coli اخیرا به دلایل دیگری خبرساز شده است. این هفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) است در حال حاضر نظارت شیوع E. coli عفونت هایی که بیش از 90 نفر را در پنج ایالت تحت تاثیر قرار داده است.

ژن منتقل شده بین باکتری ها

در بیشتر موارد E. coli عفونت ها را می توان با استراحت و آبرسانی مجدد کنترل کرد. گاهی اوقات ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای درمان آنها آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

این mcr-1 این ژن برای اولین بار در سال 2015 در چین گزارش شد، جایی که کولیستین به طور معمول به مرغ و خوک در خوراک دام داده می شد. از آن زمان این کشور مصرف کولیستین را برای مصارف کشاورزی ممنوع کرده است.

کمتر از شش ماه بعد، وزارت دفاع و وزارت کشاورزی ایالات متحده شناسایی کردند mcr-1 ژن در باکتری کشت شده از یک بیمار در پنسیلوانیا. آنها همچنین این ژن را در نمونه های روده جمع آوری شده از دو خوک، یکی از کارولینای جنوبی و دیگری از ایلینوی، یافتند.

این کشف نگرانی هایی را در مورد گسترش احتمالی این بیماری ایجاد کرد mcr-1 و باکتری های مقاوم به کولیستین در محیط های مراقبت های بهداشتی و کشاورزی.

این mcr-1این ژن روی قطعه کوچکی از DNA به نام پلاسمید قرار دارد که می تواند از یک باکتری به باکتری دیگر منتقل شود.

Mcr-1 دکتر رابرت گلاتر، پزشک بخش فوریت های پزشکی در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک، به Healthline گفت: “به ویژه خطرناک است زیرا قادر به انتقال افقی بین انواع مختلف باکتری ها است.”

اکنون نه تنها در آن یافت شده است E. coli، ولی [also] که در سالمونلا، کلبسیلا، و زیر انواع مختلف انتروباکتر،” او اضافه کرد.

اگر مقاومت به کولیستین به باکتری هایی که به سایر آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند گسترش یابد، می تواند منجر به عفونت های غیر قابل درمان شود.

گلاتر گفت: «زمانی که ما هیچ گزینه آنتی بیوتیکی برای درمان عفونت‌های بالینی فعال نداریم، در معرض خطر گسترش غیرقابل کنترل بیماری در جمعیت هستیم.

او گفت: «این یک سناریوی دلهره‌آور است، اما می‌تواند در افق باشد، مگر اینکه استفاده نامناسب از آنتی‌بیوتیک‌ها را کاهش دهیم یا برای درمان عفونت‌های در حال ظهور و مقاوم، آنتی‌بیوتیک‌های جدیدی ایجاد کنیم».

تأثیر محدود بر سلامت انسان

CDC و سایر سازمان های بهداشت عمومی اجرا کرده اند چندین ابتکار برای ردیابی و تلاش برای کاهش گسترش mcr-1.

اگرچه دانشمندان همچنان گسترش این ژن را جدی می گیرند، اما بدترین ترس آنها هنوز محقق نشده است.

«اگر به ادبیات نگاه کنید، تقریباً 600 مقاله به این موضوع می پردازند mcr-1 دکتر یوهی دوی، متخصص بیماری های عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ که در کشف اولیه این ژن نقش داشت، به Healthline گفت.

“اما من از هیچ بیماری اطلاعی ندارم mcr باکتری هایی که باید با کولیستین درمان می شدند و در نتیجه عواقب بدی داشتند، زیرا معمولاً به چندین آنتی بیوتیک دیگر که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند حساس هستند.

در مطالعه جدید از دانشگاه کلمبیا، تنها یکی از بیماران مبتلا به mcr-1-باکتری های تولید کننده یک عفونت علامت دار ایجاد کردند.

آن بیمار با موفقیت با آنتی بیوتیک مروپنم درمان شد.

کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی

اگر چه اثرات از mcr-1 ژن بر سلامت عمومی تاکنون محدود بوده است، مسئله بزرگتر مقاومت آنتی بیوتیکی یک مشکل جدی است.

“خوشبختانه، mcr1 تا کنون واقعاً بر سلامت انسان تأثیری نداشته است، اما سایر اشکالات مقاوم در برابر دارو وجود دارند که تأثیرات منفی بر مراقبت‌های بهداشتی و بیماران دارند.»

در فهرست خود از «پاتوژن های اولویت دارسازمان جهانی بهداشت چندین خانواده از باکتری‌های مقاوم به کارباپنم، دسته‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها را به‌عنوان اولویت‌های حیاتی برای آن‌هایی که آنتی‌بیوتیک‌های جدید نیاز دارند، شناسایی کرده است.

مقاوم به وانکومایسین انتروکوک (VRE)، مقاوم در برابر متی سیلین استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA)، و بسیاری دیگر از سویه‌های باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک نیز تهدیدهای سلامتی قابل توجهی هستند.

برای کمک به درمان عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک، دانشمندان در حال کار بر روی ساخت آنتی بیوتیک های جدید هستند.

اما به گفته Doi، بسیاری از این تلاش‌ها در شرکت‌های کوچک بیوتکنولوژی انجام می‌شود که برای بقای خود در یک بازار رقابتی با چالش‌هایی مواجه هستند.

دوی گفت: «این نگرانی وجود دارد که بیشتر این آنتی‌بیوتیک‌های جدید از بیوتکنولوژی‌های کوچک به دست می‌آیند، به این معنی که داروخانه‌های بزرگ، تقریباً همه آنها، حوزه آنتی‌بیوتیک را ترک کرده‌اند، و دلیل آن این است که آنتی‌بیوتیک‌ها درآمدزایی ندارند».

برای ایجاد امکان ایجاد آنتی بیوتیک های جدید، سرمایه گذاری مالی در تحقیق و توسعه مورد نیاز است.

گلاتر گفت: «استفاده بیش از حد و استفاده نامناسب از آنتی بیوتیک ها در سراسر جهان به معضل مداوم مقاومت آنتی بیوتیکی کمک می کند.

برای کاهش گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی، کارشناسان بر اهمیت محدود کردن استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها در بخش های مراقبت های بهداشتی و همچنین در بخش های دامپزشکی و کشاورزی تاکید می کنند.

گلاتر گفت: «برنامه‌های کاهش تجویز نامناسب، همراه با فناوری نوظهور برای افتراق عفونت‌های باکتریایی از ویروسی، ممکن است به ارائه‌دهندگان پزشکی کمک کند تا به طور مؤثرتری از بیماران مراقبت کنند.»