پاسخ ممکن است در DNA زنان پیدا شود.

در پینترست به اشتراک بگذارید

شکاف امید به زندگی بین مردان و زنان در حال کاهش است، اما زنان همچنان از این مزیت برخوردارند.

به عنوان مثال، امروزه زنان به طور متوسط ​​زندگی می کنند 4.9 سال بیشتر نسبت به مردان در ایالات متحده

دقیقاً اینکه چرا زنان بیشتر از مردان سفرهای دور خورشید را جشن می گیرند تا حد زیادی نامشخص است.

با این حال، اکنون محققان یک نظریه پیشرو دارند که فقط ممکن است تفاوت امید به زندگی را توضیح دهد و این نظریه مربوط به یک جزء کوچک DNA به نام تلومر است.

به نظر می رسد زنان از سلامت تلومریک بهتری نسبت به مردان برخوردارند.

تلومرها، درپوش های انتهایی رشته های DNA که از کروموزوم ها محافظت می کنند، از بدو تولد در زنان طولانی تر هستند. محققان مدت‌هاست متوجه شده‌اند که تلومرها برای طول عمر مفید حیاتی هستند. محققان همچنین می‌دانند که زنان به دلیل طول تلومرشان نسبت به مردان برتری دارند.

وقتی تلومرها فرسوده می شوند، نتیجه آسیب به DNA است. DNA آسیب دیده کوتاه تر است و DNA کوتاه تر، سال ها طول عمر شما را کاهش می دهد.

چیزی که هنوز مشخص نیست این است که آیا عوامل بیولوژیکی به زنان کمک می کند تلومرهای سالم تر و طولانی تری را در طول زندگی خود حفظ کنند یا خیر.

در سخنرانی اصلی در نشست سالانه انجمن یائسگی آمریکای شمالی (NAMS) در سن دیگو، دکتر الیسا اپل، محقق و استاد بخش روانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، به این سوال می پردازد و در مورد این تحقیق گزارش می دهد. او برای درک اینکه چرا زنان ممکن است شانس بیشتری برای زندگی طولانی از سطح سلولی داشته باشند، انجام شده است.

تحقیقات او به‌ویژه به تأثیر هورمون‌های جنسی و استروژن بر سلامت تلومرها و همچنین تأثیر سلامت باروری و سلامت روان می‌پردازد.

نقش استروژن به عنوان محافظ سلامت

استروژن یا هورمون جنسی زنانه، کلسترول بد (LDL) را در بدن دفع می کند. این بدان معناست که ممکن است به محافظت در برابر بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری های مرتبط با کلسترول کمک کند.

دکتر JoAnn V. Pinkerton، NCMP، مدیر اجرایی NAMS، می‌گوید استروژن همچنین کلسترول خوب (HDL) را افزایش می‌دهد و رگ‌های خونی را آرام، صاف و گشاد می‌کند که می‌تواند منجر به افزایش جریان خون شود.

همانطور که Epel در ارائه خود در نشست سالانه NAMS جزئیات می دهد، تحقیقات او نشان می دهد که استروژن همچنین ممکن است از پوشش انتهایی DNA یا تلومرها محافظت کند.

او در بیانیه‌ای برای NAMS گفت: «برخی از مطالعات تجربی نشان می‌دهند قرار گرفتن در معرض استروژن باعث افزایش فعالیت تلومراز، آنزیمی که می‌تواند تلومرها را محافظت و طویل کند، افزایش می‌دهد.

به گفته پینکرتون، علاوه بر این، استروژن به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. در جایی که رادیکال‌های آزاد می‌توانند به DNA از جمله تلومرها آسیب برسانند، استروژن به عنوان یک مانع عمل می‌کند و از رشته‌های ظریف DNA در برابر زوال محافظت می‌کند.

با این حال، استروژن همیشه نمی تواند تلومرها را از آسیب محافظت کند.

تلومرها به دلیل استرس و ناملایمات روانی مزمن (یا دوران کودکی) مانند سوء استفاده می توانند طول خود را از دست بدهند – که طول عمر را کاهش می دهد. به علاوه، بالا رفتن سن استرس بیشتری به بدن و DNA اضافه می کند که می تواند طول تلومری را کاهش دهد.

پینکرتون می‌گوید: «با افزایش سن، گاهی تلومرها نمی‌توانند به درستی از کروموزوم‌ها محافظت کنند و سپس سلول‌ها دوباره پر نمی‌شوند و به خوبی عمل نمی‌کنند که می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت، سرطان و تضعیف سیستم ایمنی شود.» .

تحقیقات Epel برای اینکه پزشکان شروع به تجویز استروژن به عنوان افزایش دهنده عمر یا حتی به عنوان پیشگیری کننده از بیماری قلبی کنند کافی نیست.

به نظر می رسد استروژن در هورمون درمانی پس از یائسگی اثرات متفاوتی بر قلب دارد. بزرگ‌ترین کارآزمایی تصادفی‌سازی شده و کنترل‌شده تا به امروز، ابتکار سلامت زنان، افزایش اندکی در بیماری قلبی در زنانی که هم استروژن و هم پروژسترون مصرف می‌کردند، نشان داد، اما این امر عمدتاً در زنان بالای 60 سال یا بیش از 10 سال از یائسگی بود. پینکرتون می گوید. استروژن به تنهایی باعث کاهش بیماری قلبی در زنان نزدیک به یائسگی شد، اما به دلیل سایر خطرات بالقوه، درمان با استروژن برای تسکین علائم یائسگی یا در زنانی که در معرض خطر بالاتر شکستگی قرار دارند توصیه می شود، اما نه برای جلوگیری از بیماری قلبی.

با این حال، پینکرتون اضافه می کند که نتایج دلگرم کننده است.

او می‌گوید: «امیدبخش‌ترین حوزه آزمایش برای درمان تلومراز در بازسازی و احتمالاً جوان‌سازی است، اما در مورد فواید و مضرات به علم بیشتری نیاز است.»

بهبود سلامت تلومریک شما

وقتی صحبت از DNA می شود، آسیب لازم نیست دائمی باشد. آنزیم تلومراز می‌تواند به رشته‌های DNA شما محافظت کند، که می‌تواند کوتاه شدن تلومر را که قبلاً رخ داده است، کند، پیشگیری و احتمالاً معکوس کند.

بهترین راه برای تقویت تلومراز و احتمالاً بازگرداندن مقداری از طول تلومری که از دست داده اید، دنبال کردن سلامتی بهتر است. پینکرتون می گوید این بدان معناست که شما باید استرس را مدیریت کنید، به طور منظم ورزش کنید، سالم بخورید، مانند رژیم غذایی مدیترانه ای، و حداقل هفت ساعت بخوابید.

پینکرتون می گوید: «درمان برای بازسازی یا افزایش تلومرها، مانند مصرف تلومراز، ممکن است طول عمر را افزایش دهد. با این حال، سلول‌های سرطانی از تلومراز نیز استفاده می‌کنند و دانشمندان نگرانند که افزایش تلومراز ممکن است منجر به سرطان شود.

اگر کنجکاو هستید که طول تلومرهای خود را بدانید، پینکرتون می گوید آزمایش هایی در دسترس است.

او می‌گوید: «آزمایش‌های تجاری وجود دارد، اما طول آن بسته به مسائل زندگی و سبک زندگی می‌تواند متفاوت باشد. توصیه می‌کنم به جای صرف هزینه برای آزمایش‌ها، سلامت سبک زندگی خود را بهبود ببخشید.»

خط پایین

وقتی صحبت از زندگی طولانی‌تر به میان می‌آید، زنان از این مزیت برخوردارند. دلیل این امر تا حد زیادی نامشخص بوده است، اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که تفاوت اصلی، اثرات محافظتی هورمون جنسی زنانه استروژن است. زنان با تلومرهای بلندتری متولد می شوند و استروژن به عنوان محافظ و بازسازی کننده این تلومرها عمل می کند.