دزموند شوم در آکسفورد ، انگلیس ، 12 سپتامبر 2021. (اندرو تستا/نیویورک تایمز)

دزموند شوم در آکسفورد ، انگلیس ، 12 سپتامبر 2021. اعتبار – اندرو تستا – نیویورک تایمز/ردوکس

در چهار سالی که همسر سابق دزموند شوم در چین ناپدید شده است ، او باید صدها بار با او تماس گرفته باشد. خط همیشه مرده بود. اما این امر در اوایل سپتامبر با دریافت پیام های دیوانه واری از ویتنی دوان که از او می خواست با شماره وی تماس بگیرد ، تغییر کرد.

زنگ می زند و او بلند می شود و از سرمایه دار بزرگ سابق درخواست می کند که انتشار کتابی را که نوشته بود کنار بگذارد ، رولت قرمز: داستان ثروت ، قدرت ، فساد و انتقام در چین امروز، که جزئیات ناپدید شدن دوان و معاملات مشکوک مشارکت برخی از چهره های برجسته حزب کمونیست چین (CCP) را نشان می دهد که او را به میلیاردر تبدیل کرده و گفته می شود ثروتمندترین زن چین است.

این اولین تماسی بود که شوم از زمان ناپدید شدن دوان از خیابان های پکن در سال 2017 دریافت کرد و تنها چند ساعت پس از انتشار اولین نقد کتاب او در رسانه های غربی انجام شد. دوان و شوم عمیقا درگیر چندین تحول دگرگون کننده و بسیار سودآور در پایتخت چین ، از جمله ترمینال باربری فرودگاه پکن و هتل Bulgari بودند و با نخبگان چین ، به ویژه همسر ون جیابائو ، نخست وزیر سابق ، ارتباط تنگاتنگی داشتند. ناپدید شدن او همیشه سیاسی تلقی می شد.

شوم که نگران چرخش استبدادی چین در دوران شی بود ، تصمیم گرفت در سال 2015 از کشور خارج شود زیرا پسرش در انگلیس پذیرفته شده بود و ازدواج او با دوان دو سال پیش به هم خورد. او از زمان ناپدید شدن او به سرزمین اصلی چین برنگشته است.

شوم – که در شانگهای متولد شد ، در کودکی به هنگ کنگ رفت و در کالج ایالات متحده تحصیل کرد – از تبعید در مورد کتاب ، سرزمین غریب خود و تلاش برای پیوستن ویتنی به پسر کوچکشان ، با TIME صحبت می کند. این مصاحبه برای وضوح و طول مدت ویرایش شده است.

تایم: وقتی ویتنی با او صحبت کردید چطور بود؟

شوم: صداش خوب بود او گفت که در چهار سال گذشته هیچ خبری از دنیای خارج نداشته است. او گفت: “آنها به من لطف کردند ، آنها با من بد رفتار نکردند.” سپس از من خواست جلوی معرفی کتاب را بگیرم و گفت: “اگر اتفاقی برای پسر ما بیفتد چه احساسی دارید؟ اگر اتفاقی برای من بیفتد ، چه اتفاقی برای پسر ما می افتد؟ ‘ من آن را تهدید کردم

مادرش در ماه ژوئن درگذشت. قبل از آن ، او عادت کرد که تماس بگیرد [Whitney’s] هر روز به امید روزی که واقعاً از بین برود ، تلفن کنید. بدیهی است که هرگز چنین اتفاقی نیفتاده است. بنابراین من آن را با ویتنی مطرح کردم: ‘خط شما به مدت چهار سال مرده بود. امروز بعد از انتشار اخبار [of my book] شکست ، خط شما دوباره احیا می شود و می توانید با هرکسی در جهان تماس بگیرید. این فقط نمی تواند باشد! ‘

با خواندن کتاب ، مشخص می شود که شما عاشق یکدیگر بوده اید و یک تیم بسیار نزدیک بوده اید. ناپدید شدن ویتنی بر شما چه تاثیری گذاشته است؟

این خیلی به خاطر پسرم است. زیرا او اکنون فقط 12 سال دارد و این تأثیر روانی بر او دارد. هر از گاهی او طغیان می کند و گریه می کند. او در مورد مادرش خواب می دید و درباره اتفاقاتی که برایش افتاده بود صحبت می کرد. اگر او فوت کرد ، می توانید فصل را ببندید ، سعی کنید چیزهای خوب را به خاطر بسپارید و زندگی را ادامه دهید. اما این ناپدید شدن بخش دشواری برای مقابله است. من کتاب را به عنوان هدیه برای پسرم نوشتم و خیلی بعدتر تصمیم گرفتم آن را منتشر کنم.

آیا باور دارید که شما و پسرتان دیگر ویتنی را خواهید دید؟

در حال حاضر من چنین اتفاقی را نمی بینم. زیرا مطمئناً او را از چین خارج نمی کنند. من حتی نمی توانم زمین را در هنگ کنگ لمس کنم ، فراموش کنید [mainland] چین من اجازه نمی دهم پسرم به چین برود زیرا این احتمال وجود دارد که او هرگز بیرون نیاید. بنابراین نمی توانم پیش بینی کنم که می توانیم شخصاً او را ببینیم.

آیا در انگلستان احساس امنیت می کنید؟ گذشته از این ، چین قبلاً افراد مورد علاقه تایلند و سایر حوزه های حقوقی را خارج از مرزهای خود قرار داده است.

دوستان مدام می پرسند ، “آیا شما محافظ دارید و اقدامات امنیتی شما چگونه است؟” اما واقعیت این است که من فردی هستم که علیه کشوری مانند چین می روم. اگر آنها تصمیم به انجام کاری بگیرند ، مقاومت کمی که می توانم انجام دهم واقعاً به هیچ چیزی نمی رسد. وقتی تصمیم گرفتم این کتاب را منتشر کنم ، زندگی ام را کنار گذاشتم.

آیا از سرکوب گسترده مدیران تجاری مانند جک ما ، که قبلاً تصور می شد “دست نخورده” ، تعجب کرده اید؟ “

آن افراد هرگز دست نخورده نبودند. اگر به فهرست “ثروتمندترین افراد چین” نگاه کنید – فکر می کنم بیش از 20 سال است که منتشر شده است – اکثر آنها خوب عمل نکرده اند. شاید 40 درصد آنها به زندان افتاده اند و 80 درصد آنها به هر دلیلی از لیست خارج می شوند. تصور اینکه کسی به خاطر داشتن پول غیرقابل لمس است یک شوخی است.

شی جین پینگ کمپین مبارزه با فساد “ببرها و مگس ها” را راه اندازی کرد. آیا این امر بر شبکه های ایجاد روابط زناشویی که در کتاب خود شرح داده اید تأثیر داشته است یا این که آنها فقط مخفی تر شده اند؟

بسیاری از آنچه که من در کتاب گذاشتم در سیستم پخته می شود. این در DNA دولت-حزب است. تغییر نمی کند ، نمی تواند تغییر کند فقط نگاه کنید به [CCP] جشن صدسالگی [on July 1]به هفت اتوبوس از “اشراف سرخ” – بالای خامه محصول – در حال تماشای رژه در کنار شی جین پینگ بودند. این افراد شهروندان عادی و بدون عناوین خاصی هستند که هیچ سهم خاصی در جامعه ندارند. تنها دلیلی که آنها دعوت شده و در کنار رئیس جمهور نشسته اند ، خط خونی است.

حتی در [the pre-revolution CCP base] در یانان ، آنها سه نوع آشپزخانه متفاوت داشتند: کوچکترین آشپزخانه برای رهبر برتر. یک غذاخوری متوسط ​​برای بروکرات ها ؛ و آشپزخانه آشفته برای توده ها آن حزب کمونیست در دهه 1930 است. [Nepotism] از روز اول به سیستم پخته شد

در کتاب ، مطالب زیادی درباره سرازیر شدن پول از بانک های بزرگ آمریکایی و صندوق های سرمایه گذاری مرتبط با دولت در دوران رونق دهه 1990 و 2000 می نویسید. غرب چقدر می تواند بدرفتاری و سخیف بودن چین را مشخص کند؟

دو طرف آن وجود دارد. از یک سو ، همه ما متهم گناه ساده لوحی و آرزو هستیم زیرا بسیاری از نقاط شرق اروپا و آسیا – کره ، اندونزی ، تایوان – همه زمانی که جامعه ثروتمندتر می شود ، دموکراتیک تر می شوند. بنابراین پیشینه های تاریخی زیادی برای اثبات آن وجود دارد.

و سپس ، بدیهی است که ما بر اساس سود بودیم و تا حدی کورکورانه مایل بودیم بسیاری از چیزهایی را که در سطح جهانی و جهانی غیرقابل قبول بود ، تحمل کنیم. البته ، ما سود می بردیم – از جمله خودم – و به نظر می رسید که ما به اوضاع در جهت مثبت کمک می کنیم. بنابراین من در حال حاضر “نواقص” را کنار می گذارم و فقط با آن پیش می روم.

در کتاب ، شما در مورد چگونگی ون جیابائو ، نخست وزیر سابق چین برای دموکراسی بیشتر در چین صحبت می کنید ، اما کارت های خود را نزدیک سینه خود نگه می دارد. آیا معتقدید امروزه هنوز افرادی مانند این در داخل ح.ک.چ وجود دارند؟

مطمئنم چنین افرادی هستند. س isال این است: آیا آنها یک نیروی سیاسی هستند؟ من کاملا مطمئن هستم که آنها نیستند. رسانه های غربی همیشه این ایده را در مورد نیروی “اصلاح طلب” که علیه نیروی “ارتجاعی” کار می کند مطرح می کنند و ما باید کمک کنیم [the reformers]به اما چنین نیروی سیاسی وجود ندارد. حتی ون جیابائو: او قطعاً صداگذاری کرد [democratic opinions]به اما آیا او یک نیروی سیاسی است؟ او یک فرد است – هرچند در موقعیت قابل توجهی – اما هیچ نیروی سیاسی پشت سرش نیست که بتواند این کار را انجام دهد [agenda]به

بنابراین ، بزرگترین تهدید امروز برای ح.ک.چ چیست؟

چین همیشه یک رژیم اقتدارگرا بوده است اما اکنون به دیکتاتوری یک نفره تبدیل شده است. و این اساساً خطرناک است زیرا همه افراد درون سیستم در تلاش هستند تا با آنها جلب رضایت کنند [Xi] و به آهنگ خود بخواند و یک دیکتاتور کور می شود و اشتباهات احمقانه ای مرتکب می شود. این دیکتاتوری یک خطر است زیرا شی عمداً همه جانشینان احتمالی را از بین برده است. و اگر اتفاقی بیفتد – مثلاً حمله قلبی ، یا فردی گلوله ای در او قرار دهد یا او برای مدت طولانی ناتوان باشد – آن وقت چه اتفاقی می افتد؟

پاکسازی او در 10 سال گذشته وحشیانه بوده است. سیستم برای آن آمادگی نداشت ، این یکی از دلایلی است که شی می تواند خود را به دیکتاتوری تبدیل کند ، زیرا سیستم آمادگی این را نداشت که کسی وارد شود و آنقدر بی رحم باشد. اما اکنون سیستم دارد آن را تجربه کرد اگر اتفاقی برای او بیفتد ، خطر برای کل چین بسیار زیاد خواهد بود. بسیاری از مردم می گویند: “خوب ، من باید به دنبال تاج و تخت باشم زیرا اگر من آن را دریافت نکنم ، نتیجه من وحشیانه است.”

شما با افراد زیادی در حلقه داخلی شی دوست بوده اید. شخصیت او را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا معتقدید که او یک متعصب سوسیالیست است مانند بسیاری که به نظر می رسد؟

قدرت شخصی او تأمین طول عمر یک ح.ک.چ به رهبری اشراف سرخ است. چون وقتی [the Tiananmen Square massacre of] ’89 اتفاق افتاد ، شی بخشی از آن دسته بود. در واقع این توسط گفته شد [former leader] دنگ شیائوپینگ: “بچه های ما قابل اعتمادتر هستند.” همه خانواده های اصلی دارای یک پسر هستند که در سیستم مرتب شده اند -[former Chongqing chief] بو شیلی ، شی جین پینگ [whose father was senior official Xi Zhongxun]- و این زمانی است که آنها خیلی سریع به قله رسیدند. در آن زمان تصمیمی آگاهانه گرفته شد.

شی ابتدا مجبور است حامی حزب کمونیست چین قدرت خود را حفظ کند و او بهترین فرد برای تحقق این امر است. و سپس همه موارد دیگر – از بین بردن تیتان های فناوری ، تجدید ساختار سیستم – به گونه ای است که قدرت ح.ک.چ می تواند دوام داشته باشد. و سپس آنها عمیقا ، عمیقا پارانوئید هستند. به همین دلیل است که آنها سعی می کنند تاریخ چین را بازنویسی کنند ، چین را پشت فایروال بزرگ ببندند ، جمعیت را شستشو دهند ، از جمله آنچه در سین کیانگ اتفاق می افتد: هیچ گونه مخالفتی برای به چالش کشیدن قدرت ما وجود ندارد.

با توجه به محکومیت جهانی نقض حقوق بشر و موارد دیگر ، آیا شما معتقدید ح.ک.چ هنوز به آنچه جهان در مورد آن فکر می کند اهمیت نمی دهد؟

این یک دوگانگی است. آنها قطعاً اهمیت می دهند ، اما اولین چیزی که برای آنها وجود دارد ، حفظ دائمی قدرت است. این تصویر اولویت اول و بین المللی است و سایر موارد ثانویه و در خدمت آن است.

بنابراین ، چگونه ایالات متحده و قدرتهای غربی باید با چالش چین مقابله کنند؟

مردم باید بفهمند که با چه چیزی سر و کار داریم. و در دراز مدت ، چه نتیجه ای را می خواهیم؟ زیرا در حال حاضر ، همه آرزوی شستشو دارند. واقعیت این است که این دو سیستم نمی توانند در دراز مدت با هم همزیستی داشته باشند. آنچه واقعاً باید انجام شود این است که نه تنها شامل توسعه جغرافیایی ، بلکه اقتصادی نیز باشد. در نهایت مبارزه در دنیای امروز توسط اقتصاد است.

آنچه در مورد ترامپ اتفاق افتاد – مثل او یا نه – این است که او نظر جهانی را در مورد چین تغییر داد. از آنجا که تمام جهان در تلاش است به دور نگاه کند ، و یکی از رهبران بیرون می آید و می گوید: “این چیزی است که من می بینم و این همان چیزی است که ما قرار است انجام دهیم.” این باعث تغییر نظر مردم شد. من مطمئن نیستم که اتحادیه اروپا بدون ترامپ چین را “رقیب سیستمی” خطاب کند. بنابراین ترامپ قطعاً نقش خود را ایفا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *