در پینترست به اشتراک بگذارید
از آنجایی که فشار خون از یک ریتم روزانه پیروی می کند، زمان بندی دارو می تواند تأثیر زیادی بر اثربخشی آن داشته باشد. گتی ایماژ
 • تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف داروهای فشار خون قبل از خواب ممکن است به طور موثرتری خطر بیماری یا مرگ ناشی از بیماری قلبی و عروق خونی را کاهش دهد.
 • زمان مصرف دارو مهم است زیرا فشار خون از یک ریتم روزانه پیروی می کند. در طول روز بالاتر می رود و در شب هنگام خواب پایین می آید.
 • کارشناسان می گویند به جای اتخاذ یک رویکرد کلی، هر رژیم دارویی باید بر اساس بحث با پزشک خود برای شما شخصی سازی شود.

آیا باید داروهای فشار خون خود را قبل از خواب مصرف کنید تا صبح؟

تحقیقات منتشر شده در شماره 22 اکتبر 2019 مجله قلب اروپا نشان می دهد که شاید شما باید.

در این مطالعه، محققان 19084 بیمار مبتلا به فشار خون بالا را به مدت 6 سال تحت نظر گرفتند.

بیماران به طور تصادفی به یکی از دو گروه تقسیم شدند: آنهایی که داروی فشار خون خود را صبح مصرف می کردند و آنهایی که آن را قبل از خواب مصرف می کردند.

محققان دریافتند که به نظر می‌رسد مصرف داروهای قبل از خواب برای بیماران تفاوت‌هایی ایجاد می‌کند، زیرا فشار خون آنها در شب بهتر است.

آنها همچنین خطر کمتری برای بیماری یا مرگ ناشی از بیماری قلبی و عروقی داشتند.

چرا زمان مصرف دارو مهم است؟

طبق AARP، فشار خون از یک ریتم روزانه پیروی می کند. در طول روز بالاتر می رود و در شب هنگام خواب پایین می آید.

از آنجایی که فشار خون صبحگاهی معمولاً بالاترین میزان است، مردم اغلب داروهای خود را در آن زمان مصرف می کنند. بسیاری همچنین احساس می کنند که به خاطر سپردن داروهای صبح راحت تر است.

همچنین، از آنجایی که بسیاری از داروها باعث ادرار می شوند، افراد ممکن است ترجیح دهند آنها را در اوایل روز مصرف کنند.

با این حال، با افزایش سن، ممکن است یک الگوی فشار خون به نام عدم فرورفتن ایجاد کنیم. فشار خون بدون فرورفتگی تمایل دارد در طول شب بالا بماند.

افراد 55 ساله و بالاتر با فشار خون بالا بیشتر مستعد عدم فرو رفتن هستند.

فشار خون بدون کاهش یک مشکل است زیرا یک عامل خطر اصلی برای چندین بیماری از جمله حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری کلیوی است.

کنترل فشار خون در طول شب برای کاهش خطر مهم است.

اگر داروی شما قبل از زمان مصرف نوبت بعدی از بین برود، ممکن است فشار خون شما برای چند ساعت در هنگام خواب افزایش یابد. همچنین ممکن است با فشار خون بالا بیدار شوید.

مصرف دارو قبل از خواب ممکن است به جلوگیری از این مشکل کمک کند.

آیا باید داروهای فشار خون خود را قبل از خواب مصرف کنید؟

در حالی که به طور کلی اعتقاد بر این است که داروهای فشار خون شبانه برای کسانی که فشار خون ندارند مفید است، به نظر می رسد این مطالعه جدید نشان می دهد که ممکن است در کاهش موثرتر فشار خون برای طیف وسیع تری از افراد مفید باشد.

دکتر کیم ویلیامز، رئیس بخش قلب و عروق در مرکز پزشکی دانشگاه راش و رئیس سابق کالج قلب و عروق آمریکا، می‌گوید که او احساس می‌کند هنوز خیلی زود است که توصیه کند همه بیماران داروهای خود را قبل از خواب مصرف کنند.

ما به داده‌های بیشتری از مراکز دیگر نیاز داریم، زیرا بسیاری از داده‌هایی که به این امر کمک می‌کنند از مجموعه کوچکی از محققین می‌آیند. آزمایش‌ها و تجربیات دیگر چندان مثبت نیستند.»

ویلیامز اضافه کرد: «در صورتی که بیمار مبتلا به فشار خون شبانه شناخته شده باشد، حدس و گمان‌ها بر این باورند که این ایده خوبی است، اما این نویسندگان پیشنهاد می‌کنند که برای همه افرادی که وارد می‌شوند کارساز است. به وضوح به داده های بیشتری نیاز داریم.»

دکتر Satjit Bhusri، استادیار قلب و عروق در دانشکده پزشکی Zucker در Hofstra/Northwell، نیز احساس می‌کند که نباید یک توصیه کلی برای همه بیماران باشد.

به گفته او عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، از جمله:

 • آیا نوسانات زیادی در فشار خون خود دارید؟
 • آیا در مصرف داروهای خود ثابت و منظم هستید؟
 • چه داروهای دیگری مصرف می کنید؟

بهسری می گوید که رژیم دارویی شما باید بر اساس بحث با پزشک خود برای شما شخصی سازی شود.

با این حال، دکتر راگاوندرا بالیگا، متخصص قلب در مرکز پزشکی Wexner دانشگاه ایالتی اوهایو، دیدگاه متفاوتی دارد.

او گفت: “بله، من مصرف داروهای BP را بر اساس این مطالعه و سایر موارد ذکر شده در این مقاله به دلیل فواید قابل توجه بقای قبل از خواب توصیه می کنم.”

بالیگا افزود: «به نظر من این امر به ویژه در بیماران با BMI بالا (و در نتیجه احتمال ابتلا به آپنه انسدادی خواب)، افراد مسن (از آنجایی که بی‌خوابی بیشتری دارند)، دیابتی‌ها و مبتلایان به بیماری مزمن کلیوی صادق است.

برای کنترل بهتر فشار خون چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید؟

بوسری احساس می کند که کلید کنترل فشار خون، برنامه روزمره شماست.

اگر روتین شما به شما کمک کند که داروهایتان را به طور منظم و مداوم مصرف کنید، در این صورت آنها در کنترل فشار خون شما موثرتر خواهند بود.

بصری گفت: «به خوبی شناخته شده است که داروهایی که برای مصرف در شب تجویز می شوند، میزان قوام بیشتری دارند. «یعنی داروهای کمتری فراموش می‌شوند و یک حالت ثابت منظم‌تر دارو در سیستم بیمار است.

بوسری افزود: «بدتر از افزایش مداوم فشار خون بالا، فشار خون ناپایدار است. یعنی نوسانات فشار خون به دلیل عدم رعایت رژیم.»

بوسری معتقد است که پیروی بهتر ممکن است دلیل کنترل بهتر فشار خون بیماران در این مطالعه باشد.

با این حال، ویلیامز توصیه‌های بیشتری را اضافه می‌کند و می‌گوید: «پیام اصلی درمان فشار خون ما در دستورالعمل‌های اخیر کالج قلب و عروق آمریکا، اتخاذ تغییراتی در سبک زندگی است تا نیازی به درمان فشار خون نداشته باشید.

ویلیامز می گوید در میان توصیه های آنها عبارتند از:

 • سیگار نکش.
 • مصرف الکل را کاهش دهید.
 • به طور منظم (بیش از 150 دقیقه در هفته) ورزش کنید.
 • وزن اضافی را کاهش دهید.
 • سدیم را کاهش دهید.
 • پتاسیم را افزایش دهید.
 • رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات، آجیل، دانه ها و حبوبات داشته باشید.

Baliga همچنین از این تغییرات سبک زندگی پشتیبانی می کند و بهداشت خواب خوب و همچنین ارزیابی آپنه خواب برای بیماران در معرض خطر را به لیست اضافه می کند.

خط پایین

تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف داروهای فشار خون قبل از خواب ممکن است به طور موثرتری خطر بیماری یا مرگ ناشی از بیماری قلبی و عروق خونی را کاهش دهد.

زمان مصرف دارو مهم است زیرا فشار خون به طور معمول از یک ریتم روزانه پیروی می کند. اغلب در طول روز بالاتر می رود و در شب هنگام خواب پایین می آید.

بسیاری از متخصصان می گویند که به جای اتخاذ یک رویکرد کلی برای درمان، هر رژیم دارویی باید بر اساس بحث با پزشک برای شما شخصی سازی شود.

مصرف منظم داروهای خود و ایجاد تغییرات در شیوه زندگی نیز می تواند تأثیر زیادی در مدیریت فشار خون شما داشته باشد.