در پینترست به اشتراک بگذارید
کارشناسان می گویند تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است. گتی ایماژ

یک مطالعه جدید ادعا می کند افرادی که به طور منظم از حشیش استفاده می کنند، در صورت انجام یک روش پزشکی در مقایسه با افرادی که به طور منظم از این دارو استفاده نمی کنند، ممکن است تا دو برابر بیشتر به آرامبخش نیاز داشته باشند.

اما روش‌های تحقیق این مطالعه تحت بررسی است، زیرا سایر کارشناسان می‌گویند شواهد معتبر کافی برای ارتباط بین مصرف حشیش و آرام‌بخش بیشتر وجود ندارد.

گزارشی در مجله انجمن استئوپاتی آمریکا به سوابق 250 نفر از کلرادو که بین سال‌های 2015 تا 2017 تحت یک روش آندوسکوپی قرار گرفتند، بررسی شد. آنها به‌طور تصادفی از بین 1158 مورد انتخاب شدند. در سال 2012، دولت حشیش تفریحی را قانونی کرد.

در این مطالعه، بیمارانی که مصرف پراکنده یا استفاده موضعی را گزارش کردند – معمولاً شامل روغن ها یا پمادهای کانابیدیول (CBD) است – غیر مصرف کننده در نظر گرفته شدند. کسانی که گزارش دادند اصلا استفاده نمی کنند نیز غیرکاربر بودند. کاربران به‌عنوان کسانی تعریف می‌شدند که به صورت روزانه یا هفتگی مصرف حشیش را – با کشیدن سیگار یا خوردن خوراکی‌ها – گزارش می‌کردند.

از 250 نفر، 25 نفر مصرف کننده معمولی شاهدانه بودند. آنها 19 کولونوسکوپی، دو esophagogastroduodenoscopie (EGD) و چهار کولونوسکوپی/EGD دریافت کردند. از 225 غیرکاربر، 180 نفر کولونوسکوپی، 27 EGD و 18 نفر کولونوسکوپی/EGD داشتند.

کسانی که به طور روزانه یا هفتگی حشیش می‌کشیدند یا مصرف می‌کردند، برای رسیدن به آرام‌بخشی بهینه برای روش‌های معمول فوق، به ۱۴ درصد فنتانیل، ۲۰ درصد میدازولام بیشتر و ۲۲۰ درصد پروپوفول بیشتر نیاز داشتند.

سطح دارو مهم است

نگرانی در مورد دادن آرامبخش بیشتر به بیماران این است که برخی از داروها هر چه دوز بالاتر می رود، احتمال بروز مشکلات بیشتر می شود.

خطرات دوزهای بیشتر آرام بخش ها و مواد افیونی خطر سرکوب تنفسی است. دکتر مارک تواردوفسکی، پزشک داخلی استئوپاتیک و نویسنده اصلی این مطالعه، به Healthline گفت: خطر بالقوه دیگر برخی از داروها فشار خون پایین است.

تواردوفسکی گفت که مکانیسمی که به نظر می‌رسد باعث می‌شود مصرف‌کنندگان شاهدانه بیشتر به آرام‌بخشی نیاز داشته باشند، مشخص نیست.

تواردوفسکی گفت: «ما و دیگران گمان می‌کنیم که این اثر در سطح گیرنده نهفته است – احتمالاً از طریق نوعی تنظیم پایین، اما جزئیات مشخص نیست.»

پزشکانی که به طور منظم با آرامبخش کار می کنند، تصور تقریبی دارند که چه مقدار برای افراد عادی وابسته به روش های مختلف استفاده می شود. او گفت، آن‌ها تشخیص می‌دهند که چه زمانی یک بیمار آهسته‌تر و با شدت کمتری به دوزهای آرام‌بخش معمول پاسخ می‌دهد.

استفاده از آرامبخش بیشتر خطرات سلامتی را برای بیمار به همراه دارد و در صورت نیاز به استفاده از داروی بیشتر، می تواند بار هزینه را افزایش دهد.

تحت نظارت مطالعه کنید

دکتر یوری خلمسکی، دانشیار بیهوشی، پزشکی پس از عمل و درد، و نورولوژی در دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا، چندین جنبه از این مطالعه را زیر سوال برد. او خاطرنشان کرد که تواردوفسکی فاقد تخصص خاصی در زمینه بیهوشی است، زیرا او یک پزشک اولیه است.

خلمسکی به Healthline گفت: «این مطالعه دارای نقص‌های مهم بسیاری بود که آن را بی‌فایده می‌کند. به طور کلی، این نتیجه گیری که مصرف حشیش ارتباطی با افزایش دوز آرام بخش دارد را نمی توان با نگاه کردن به این داده ها تایید یا رد کرد.

وی خاطرنشان کرد: 16 درصد از مصرف کنندگان حشیش در مقایسه با 8 درصد غیرمصرف کنندگان، تحت روش های طولانی تری قرار گرفتند که می تواند دلیلی برای نیاز مصرف کنندگان شاهدانه به دارو باشد.

در حالی که ممکن است درست باشد که برخی از مصرف کنندگان شاهدانه تحت روش های طولانی تری قرار گرفتند، این تا حد زیادی به این واقعیت نسبت داده می شود که انجام آرام بخش زمان بیشتری را صرف کرد. این روش زمانی شروع می شود که بیمار به اندازه کافی آرام بخش شود، و اگر در طول عمل احساس ناراحتی کند، تا زمانی که آرامش دوباره برقرار شود، متوقف می شود، که باعث طولانی شدن عمل می شود.

خلمسکی گفت که اگر بیماران از داروهای دیگری مانند مت آمفتامین ها استفاده می کردند، این می تواند دوز داروی مورد نیاز برای آرام بخشی بیمار را تغییر دهد. این در طراحی یا تجزیه و تحلیل مطالعه لحاظ نشده است. خیلمسکی توضیح داد که مصرف کنندگان شاهدانه نیز بیشتر از سایر مواد غیرقانونی استفاده می کنند، این نیز در نظر گرفته نشده است.

او همچنین این سوال را مطرح کرد که آیا پرستاران یا پزشکان از قبل می‌دانستند چه بیمارانی حشیش مصرف می‌کنند؟ بر اساس این گزارش، اطلاعات مربوط به مصرف مواد مخدر جمع آوری شد، اما آندوسکوپیست هنگام انجام اقدامات از مصرف حشیش توسط بیمار آگاه نبود.

خیلمسکی همچنین ادعا می کند که مصرف مواد مخدر خود گزارشی، به ویژه زمانی که به صورت ناشناس انجام نمی شود، داده های غیرقابل اعتمادی را تولید می کند.

خلمسکی گفت: «در حال حاضر، شواهد خوبی وجود ندارد که نشان دهد مصرف حشیش دوز بیهوشی را تغییر می دهد.

تواردوفسکی گفت که خودگزارش‌دهی هرگز 100 درصد دقیق نیست، اما تیم او احساس می‌کرد که مردم به دلیل قانونی شدن در ایالت، احتمال بیشتری برای گزارش دقیق دارند.

عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند

دکتر جیمز لوزادا، متخصص بیهوشی در مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت، گفت که وزن می تواند در این که آیا بیمار به داروهای آرامبخش بیشتری نیاز دارد یا نه، به ویژه پروپوفول، نقش دارد. اضطراب یکی دیگر از عواملی است که می تواند بر سطوح داروی مورد نیاز تأثیر بگذارد و بسیاری از افراد برای اضطراب حشیش مصرف می کنند. این عوامل در تحقیق منعکس نمی شوند.

لوزادا گفت: «ما هنوز تحقیقات خوبی نداریم که بگوید مصرف‌کنندگان منظم شاهدانه به داروی بیشتری برای بیهوشی نیاز دارند. “برای ارزیابی واقعی چنین چیزی، سطح خون باید برای مقایسه گروه ها ترسیم شود … زیرا نه تنها حشیش وجود دارد، بلکه در چه سطحی نیز هست.”

لوزادا افزود: “در حالی که این مطالعه جالب است، جزئیات مهمی وجود ندارد که ما را از نتیجه گیری معنادار باز می دارد.”

او به تحقیقات منتشر شده در این ماه در مورد بیهوشی و کودکانی که ماری جوانا دارویی برای تشنج مصرف می کنند اشاره کرد. نویسندگان توصیه می‌کنند هنگام تجویز آرام‌بخش‌ها و مواد افیونی احتیاط کنید، زیرا این اثر ممکن است افزایشی باشد و منجر به آرام‌بخشی بیش از حد شود.

ایجاد اتصالات شاهدانه

دکتر جاناتان اچ واترز، رئیس بیهوشی در بیمارستان UPMC Magee-Women’s Hospital در پیتسبورگ، گفت که بسیاری از داروها نیاز به دوزهای بالاتر بیهوشی را افزایش می دهند.

او به Healthline گفت: «به عنوان مثال، مصرف منظم الکل نیاز را افزایش می دهد. بنابراین، واقعاً تعجب آور نیست که شاهدانه تأثیر مشابهی دارد.

تواردوفسکی گفت این مطالعه یک نگاه اولیه به این موضوع است و مطمئناً به نظر می رسد یافته ها نشان دهنده نیاز به افزایش دوز آرامبخش در مصرف کنندگان شاهدانه است.

تواردوفسکی گفت: “این شواهد قوی است، اما ما تحقیقات بیشتر در مورد این موضوع را تشویق و دعوت می کنیم.”

بینش بیشتر

تواردوفسکی نگران نحوه واکنش مصرف کنندگان حشیش به آرام بخش است، زیرا تحقیقات کافی در مورد حشیش و آرام بخش وجود ندارد زیرا ایالت های بیشتری به قانونی کردن آن ادامه می دهند.

او افزود، خوبی در مورد تلاش برای درک تأثیرات استفاده از حشیش این است که ممکن است بیماران بیشتری در مورد استفاده از آنها در آینده باشند.

تواردوفسکی امیدوار است که مطالعه او آگاهی بیشتری در مورد اثراتی که شاهدانه بر اثر بخشی برخی داروها دارد، به ارمغان بیاورد. او همچنین امیدوار است که نشان دهد که آیا شاهدانه بر داروهایی که برای اضطراب و مسائل روانپزشکی استفاده می‌شوند، و همچنین مواد افیونی و کنترل درد، تأثیر دارد یا نه. او امیدوار است که بفهمد آیا این اثرات ممکن است مربوط به تتراهیدروکانابینول (THC) یا CBD باشد.

او گفت: “این آگاهی باید به آمادگی بهتر پزشکان برای مقابله با نیازهای آرامبخشی بیمار کمک کند.”

تیم او یک مطالعه بعدی را برای بررسی نیازهای مختلف برای آرامبخشی و بیهوشی، و همچنین مدیریت درد پس از عمل برای مصرف کنندگان و غیر مصرف کنندگان شاهدانه، برنامه ریزی کرده است.

لوزادا افزود: “برای تعیین اینکه آیا یک ارتباط واقعی وجود دارد یا خیر، به تحقیقات بیشتری نیاز است.”