در پینترست به اشتراک بگذارید
یادگیری در مورد سبک اینوئیت ها در تربیت فرزندان به من انگیزه داد تا رویکرد خود را نسبت به فرزندپروری تغییر دهم. گتی ایماژ

من ذاتاً اهل فریاد نیستم، بنابراین اولین باری که واقعاً سر دخترم فریاد زدم، نه تنها توجه او، بلکه توجه دو دوستی که با آنها بودیم را نیز جلب کرد.

او شاید 2 ساله بود و از من دور شده بود تا به خیابان برود. واکنش من ابتدایی بود، فریادهایی که از من سرچشمه می‌گرفت. وقتی صدایم را بلند کردم و دخترم را از خیابان بیرون کردم، همه چیز در من لرزید.

یکی از بهترین دوستانم لحظاتی بعد گفت: “اوه.” من هرگز نشنیده ام که شما این کار را انجام دهید. من حتی نمی دانستم که شما آن را در خود دارید.»

معلوم شد، انجام دادم. اما فکر می کردم این فقط به این دلیل است که مطمئن بودم فرزندم در خطر فوری است.

یادگیری در مورد شیوه انضباط اینویت

دخترم به فرزندی پذیرفته شده است، یک کودک بومی آلاسکا که خون اینویت در رگ هایش جاری است. شاید به خاطر همین پیشینه بود که یک قطعه اخیر NPR با عنوان «چگونه والدین خلاق به بچه ها می آموزند که خشم خود را کنترل کنند» برای اولین بار به سمت من پرتاب شد.

همانطور که این قطعه را می خواندم، که توضیح می داد چگونه والدین اینوئیت تقریباً هرگز عصبانی نمی شوند، احساس کردم که به طور فزاینده ای ناکافی هستم.

چون شاید آن روز در آن خیابان اولین باری بود که سر فرزندم فریاد زدم، مطمئناً آخرین بار نبود.

در واقع، با دختر بچه‌ای که اکنون 6 ساله است و پر از حماقت‌های دائمی است، بارها از اینکه مادر بودن من را به لبه‌ی خلق و خوی جوشان و کلمات خشمگین سوق می‌دهد، متعجب می‌شوم.

با این وجود، قطعه NPR که خواندم، داستان ژان بریگز، یک انسان شناس که بیش از 30 سال را با قبایل اینویت گذرانده بود، برجسته می کرد.

به گفته بریگز، خانواده‌هایی که او با او می‌ماند هرگز نسبت به او عصبانی نبودند، حتی اگر او مطمئن بود که چندین بار آنها را عصبانی کرده است.

آنها همچنین هرگز با خشم نسبت به فرزندان خود واکنش نشان ندادند و به جای آن لحن آرام خود را حفظ کردند و حتی از کوچکترین نمایش ناامیدی یا عصبانیت خودداری کردند.

به گفته بریگز، این نمایشگرها ضعیف و کودکانه در نظر گرفته می شدند.

او توضیح داد که از این طریق به فرزندان خود یاد می‌دهند که بر خلق و خوی خود کنترل داشته باشند.

به نظر می‌رسید که چیزهای زیادی می‌توانستم از روش تربیتی اینویت بیاموزم. تصمیم گرفتم کمی حفاری کنم و ببینم چه چیز دیگری می توانم پیدا کنم.

تسلط بر نظم و انضباط موثر

به گفته رابرت سیگ، سخنگوی AAP و متخصص اطفال در بیمارستان شناور برای کودکان در مرکز پزشکی تافتس در بوستون، من آموختم که سبک فرزندپروری اینویت یکی از روش‌هایی است که آکادمی اطفال آمریکا (AAP) از آن پشتیبانی می‌کند.

او به Healthline گفت: «من فکر می‌کنم کاری که آنها انجام می‌دهند، همه چیزهایی است که من و سایر پزشکان اطفال برای مدتی از آن حمایت کرده‌ایم.

سیگ در مورد اینکه چگونه خانواده‌های Inuit که در قطعه NPR توضیح داده شده است، از تقویت مثبت استفاده می‌کنند و به فرزندانشان یاد می‌دهند که چه کاری از آنها انتظار می‌رود انجام دهند، نه اینکه آنها را به خاطر انجام ندادن آن سرزنش کنند.

او با اشتیاق گفت: “به نظر فوق العاده می رسد.” “تنها چیزی که می توانم به عنوان منفی فکر کنم این است که کندتر است، و من حتی مطمئن نیستم که واقعاً منفی باشد مگر اینکه کودک به طور فعال در معرض خطر قرار گیرد.”

AAP مدتهاست که بر این باور است که کتک زدن برای رشد کودک مضر است. اما فریاد زدن چطور؟

به نظر می رسد که بیانیه سیاست AAP در مورد نظم و انضباط موثر در واقع فریاد زدن را نشان می دهد. در این بیانیه آمده است: «راهبردهای انضباطی ناخوشایند، از جمله انواع تنبیه بدنی و فریاد زدن یا شرمساری کودکان، در کوتاه‌مدت حداقل مؤثر هستند و در بلندمدت مؤثر نیستند».

آنها سپس به چندین مطالعه تحقیقاتی با داده هایی که این نکته را تأیید می کنند، اشاره می کنند.

بنابراین، نظم و انضباط مؤثر چگونه است؟

خب، به گفته Sege، این بسیار شبیه کاری است که Inuits انجام می دهند. الگوبرداری از رفتارهای دلخواه، صحبت کردن با بچه ها در سطحی متناسب با سن، تغییر مسیر و استفاده از داستان ها برای تبلیغ کاری که دوست دارید بچه هایتان انجام دهند (یا اینکه دوست دارید از انجام دادن آنها اجتناب کنند).

او توضیح داد: «لازم نیست ترس و درد را در محبت آمیزترین روابطی که هر یک از ما داریم، یعنی رابطه بین والدین و فرزندان وارد کنیم». نکته اصلی بیانیه سیاست AAP این است که “ما می توانیم بهتر انجام دهیم.”

آموزش تنظیم هیجانی به کودکان

دکتر نانسی مولیتور، روانشناس بالینی و استادیار روانپزشکی بالینی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن، موافق است که الگوسازی مکان مهمی برای شروع فرزندپروری است.

او به Healthline گفت: «کودکان با درک احساسات به دنیا نمی آیند. ما به سختی می‌توانیم احساس کنیم، اما نه لزوماً نامگذاری و برخورد مناسب با آن احساسات.»

او می گوید که برای والدین بسیار مهم است که عبارات مناسب از احساسات مثبت و منفی را مدل کنند.

او گفت: “والدین باید درک کنند که کودکان از روز اول آنها را تماشا می کنند و یاد می گیرند که چگونه احساسات پیچیده خود را از طریق شما مدیریت کنند.”

از این نظر، روش اینوئیت ها برای کنار زدن خشم بسیار منطقی است. اما آیا برای مردم لزوماً سالم است که میل طبیعی خود را برای واکنش کاهش دهند؟ آیا به طور بالقوه چیزی وجود دارد که بچه ها بتوانند از دیدن والدین خود به نقطه جوش یاد بگیرند؟

مولیتور گفت که به‌طور بالقوه جنبه‌های مفیدی برای آنچه پس از فروپاشی والدین وجود دارد، وجود دارد، اما تنها در صورتی که والدین بخواهند اعتراف کنند که عصبانیت خود را از دست داده‌اند و با فرزندشان در مورد راه‌های بهتری صحبت کنند که می‌توانستند ناامیدی خود را مدیریت کنند.

اکثر مردم هر از گاهی عصبانی می شوند، اما این باعث نمی شود که این واکنش های شدید درست شود.

او همچنین گفت که پیشنهاد نمی‌کند این کار را عمدی انجام دهید یا به آن به عنوان یک تجربه یادگیری بیشتر از خودتان نگاه کنید.

قصه گفتن

کار مؤثر دیگری که خانواده‌های اینوئیت انجام می‌دهند، بر اساس گزارش NPR، ساختن داستان‌های خلاقانه و گاهی ترسناک برای هدایت رفتار کودک است.

بنابراین، به عنوان مثال، برای اینکه کودکان را از آب دور نگه دارند، ممکن است به آنها بگویند که یک هیولای دریایی در زیر اعماق کمین کرده و منتظر است تا به سمت کودکانی که خیلی نزدیک می شوند هجوم آورد.

اگر نگران اخلاق استفاده از چنین تاکتیکی هستید، سیگ خاطرنشان کرد که داستان سرایی به عنوان یک ابزار اصلاح رفتار چیزی است که بسیاری از والدین تا حدی درگیر آن هستند.

او طرح‌های تاریک بسیاری از افسانه‌های گریمز را مطرح کرد و گفت: «فکر می‌کنم یک سنت طولانی برای انجام این کار وجود دارد. این دقیقاً فلسفه من نیست، اما فکر نمی کنم مضر باشد. و من این را می گویم زیرا بسیاری از فرهنگ ها برای مدت طولانی این کار را انجام می دهند.

با این حال، مولیتور در مورد این تاکتیک والدین کمی مرددتر بود.

او از داستانی صحبت کرد که مادربزرگش در کودکی به او گفته بود تا او را از شربت خانه دور نگه دارد، در مورد هیولایی که در کمین هر کسی که جرأت می کرد دزدکی میان وعده بخورد، می ماند.

او توضیح داد: «من بچه ترسناکی بودم که خیلی تحت کنترل آن داستان بودم. کارساز بود، من هرگز به انبار نرفتم، اما برایم کابوس ایجاد می‌کرد و شب‌ها به نوک پا در خانه می‌چرخیدم. حتی الان هم اگر در خانه تنها باشم و هوا تاریک باشد، این احساس عجیب را دارم.»

بنابراین، قصه‌گویی به‌عنوان یک تاکتیک انضباطی می‌تواند عوارض جانبی ناخواسته‌ای به‌ویژه برای کودکان حساس داشته باشد.

با این حال، مولیتور اذعان کرد که اکثر ما داستان‌های مشابهی داریم که به ما گفته شده و اکنون به فرزندان خود می‌گوییم، و حتی افسانه‌هایی که به اشتراک می‌گذاریم معمولاً نوعی پیام اخلاقی دارند.

بنابراین، بسته به نحوه استفاده از آن، قصه گویی می تواند ابزار موثری برای والدین باشد تا رفتار فرزندانشان را شکل دهند.

خط پایین

من متکی بودم که مردم اینوئیت روشی برای تربیت و راهنمایی کودکان دارند که در آن هیچ وقت استراحتی وجود ندارد و هیچ طغیان خشم وجود ندارد. در عوض، داستان های زیادی گفته می شود و تعداد زیادی تغییر جهت وجود دارد.

این یک سبک فرزند پروری کندتر است، اما به گفته Sege، این روشی برای فرزندپروری است که هم موثر و هم سالم است.

«به طور کلی، چه چیزی [the Inuit] استفاده از سبک یادگیری طبیعی کودک از طریق داستان گویی است. این شگفت انگیز است. من تحت تأثیر قرار گرفتم.

پس از تحقیق بیشتر در مورد رویکرد اینویت به فرزندپروری، باید اعتراف کنم که نه تنها تحت تأثیر قرار گرفته‌ام، بلکه الهام گرفته‌ام.

من به عنوان مادری که گاهی اوقات عصبانیت خود را از دست می دهد و فریاد می زند، اکنون می فهمم که انجام درست برعکس چقدر می تواند موثر باشد. این رویکردی برای والدین است که من قصد دارم برای شروع تمرین تلاش کنم، که هم برای دخترم و هم برای من بهتر خواهد بود.