کارشناسان می گویند افراد مبتلا به دیابت باید واکسن های خود را به روز نگه دارند زیرا بیماری هایی مانند آنفولانزا می تواند عوارض جدی ایجاد کند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
واکسن آنفولانزا یکی از تعدادی از ایمن سازی هایی است که برای افراد مبتلا به دیابت توصیه می شود. گتی ایماژ

برگشته است. شروع فصل آنفولانزا، و این باعث می شود مردم تصمیم بگیرند که آیا واکسن امسال را دریافت کنند یا خیر.

برای افراد مبتلا به دیابت، این سوال حتی مهم تر است.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 در معرض خطر ابتلا به ویروس های فصلی مانند آنفولانزا و بستری شدن در بیمارستان در حین مبارزه با این بیماری هستند.

برای کسانی که با چاقی دست و پنجه نرم می کنند، مانند بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، عفونت هایی مانند سیاه سرفه یا آنفولانزا بسیار خطرناک هستند.

به عنوان مثال، ویروسی که ممکن است باعث ایجاد بیماری خفیف در یک فرد لاغر شود، می‌تواند یک فرد چاق با فیزیولوژی محدودکننده ریه را به نارسایی آشکار تنفسی سوق دهد.

دکتر اریک سودیکوف، نویسنده راهنمای تغذیه فونیکس ویل، به Healthline گفت: سیاه سرفه – یا هر بیماری تنفسی – می تواند برای افراد چاق شدید که ممکن است بیماری های همراهی مانند آپنه خواب و سندرم کم تهویه چاقی داشته باشند، بدتر باشد.

انجمن مربیان دیابت آمریکا (AADE) تاکید می کند که مهم نیست که دیابت شما چقدر خوب مدیریت شده است، هر فرد واجد شرایط مبتلا به دیابت باید واکسینه شود.

ایوان سیسون، PharmD، MHA، CDE، FAADE، و دانشیار دپارتمان فارماکوتراپی و نتایج: «افراد مبتلا به دیابت ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به برخی بیماری‌ها و همچنین مشکلات جدی ناشی از بیماری‌هایی باشند که می‌توان با واکسن‌ها از آنها پیشگیری کرد. علوم در دانشکده داروسازی دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا، به Healthline گفت. “همه باید بدانند که برای محافظت از خود به چه واکسن هایی نیاز دارند و با پزشک خود در مورد به روز بودن واکسن ها صحبت کنند.”

کارشناسان می‌گویند واکسن‌هایی مانند واکسن آنفولانزا، به احتمال زیاد بیماری‌ای را که برای پیشگیری طراحی شده‌اند، به شما نمی‌دهند، زیرا حاوی نسخه‌ای مرده از ویروس هستند.

در عوض، واکسن‌ها به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کنند تا آنتی‌بادی‌هایی را آماده کند که در صورت تماس با ویروس، با آن مقابله می‌کنند.

چرا دیابت شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد؟

از آنجایی که دیابت نوع 1 یک بیماری خودایمنی است، سیستم ایمنی فرد مبتلا به این بیماری قبلاً به خطر افتاده است، به این معنی که توانایی آن در مبارزه موفقیت آمیز با ویروس کمتر است.

دکتر لن هوروویتز، متخصص ریه از بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک، به Healthline گفت: «افراد مبتلا به دیابت نوع I سیستم ایمنی کمتری نسبت به افراد عادی دارند.

هوروویتز توضیح داد: «خطر عفونت در دیابت، چه ویروسی یا باکتریایی، به خوبی شناخته شده است. علاوه بر این، سطح قند خون بالا [in type 1 or type 2 diabetes] به خودی خود عفونت را ترویج می کنند.»

هوروویتز اضافه می کند که افراد مبتلا به دیابت نیز بیشتر مستعد ابتلا به ذات الریه پنوموکوکی هستند و ارزش واکسن هایی مانند Prevnar و Pneumovax را افزایش می دهد.

برای بیماران به طور خاص مبتلا به دیابت نوع 1، یک حمله ساده استفراغ، تب و/یا کم آبی ناشی از ویروس می تواند به راحتی منجر به کتواسیدوز دیابتی (DKA) شود.

DKA، طبق CDC، یک وضعیت اورژانسی است که در آن سطوح بسیار بالای گلوکز خون، همراه با کمبود شدید انسولین، منجر به تجزیه چربی بدن برای انرژی، و تجمع کتون‌ها در خون و ادرار می‌شود. علائم DKA عبارتند از تهوع و استفراغ، درد معده، بوی میوه ای و تنفس سریع. DKA درمان نشده می تواند منجر به کما و مرگ شود.

حتی با وجود سطح قند خون که قبلاً به خوبی مدیریت شده بود، افزودن ویروس آنفولانزا به بدن یک فرد مبتلا به دیابت نوع 1 توانایی آن را برای مدیریت حتی جنبه های اساسی هموستاز تشدید می کند.

یک فرد مبتلا به دیابت نوع 1 که نگران آنفولانزا است باید سطح قند خون را با دقت بیشتری کنترل کند. اگر قند خون به دوزهای انسولین مقاوم است، در اولین نشانه استفراغ و اگر سطح کتون در ادرار یا نوارهای آزمایش خون وجود داشت، باید سریعاً به اورژانس مراجعه کنند تا مایعات داخل وریدی (سالین، الکترولیت‌ها، و گاهی انسولین و گلوکز) دریافت کنند. متوسط ​​تا بزرگ شود.

بر اساس یک مطالعه در سال 2018، افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 نیز دو برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از عوارض مرتبط با آنفولانزا هستند. مجله غدد درون ریز و متابولیسم هند.

چرا واکسن ها مهم هستند

تقریباً 80000 نفر در سال بر اثر آنفولانزا جان خود را از دست می‌دهند، از جمله کودکان سالم.

دریافت واکسن آنفولانزا و سایر واکسن‌ها مانند Tdap (برای کزاز، دیفتری و سیاه سرفه) نه تنها از شما محافظت می‌کند، بلکه از افرادی که نمی‌توانند واکسینه شوند، مانند نوزادان زیر 6 ماه، و افرادی که به ترکیبات واکسن آلرژی شدید دارند، محافظت می‌کند.

کارشناسان می گویند واکسن آنفولانزا نمی تواند به شما آنفولانزا بدهد زیرا حاوی یک ویروس مرده است. در عوض، به بدن شما کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن را با آنتی بادی هایی آماده کند که در صورت تماس با ویروس، به مبارزه با آنفولانزا کمک می کند.

در بیانیه مطبوعاتی اخیر AADE توضیح داده شده است: “AADE با مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) همکاری کرده است تا در مورد واکسن هایی که برای افراد مبتلا به دیابت زندگی می کنند، صحبت کند.

این واکسن ها عبارتند از:

  • واکسن آنفولانزا: واکسن آنفولانزا بهترین راه برای محافظت در برابر آنفولانزای فصلی است. آنفولانزا افراد مبتلا به دیابت را در معرض خطر بالای عوارض سلامتی مانند افزایش سطح گلوکز خون قرار می دهد. این بیماری همچنین می‌تواند منجر به بیماری‌های جدی‌تری مانند ذات‌الریه، برونشیت، عفونت‌های سینوسی و عفونت گوش شود که اغلب منجر به بستری شدن در بیمارستان و گاهی اوقات حتی مرگ می‌شود.
  • مردم باید سالانه واکسن آنفولانزا دریافت کنند و واکسن‌ها در حال حاضر در دسترس هستند.
  • واکسن Tdap: “واکسن Tdap از سه بیماری جدی ناشی از باکتری ها محافظت می کند: کزاز، دیفتری و سیاه سرفه یا سیاه سرفه.”
  • مردم باید هر 10 سال یک بار واکسن Tdap را دریافت کنند.
  • واکسن زوستر: “واکسن زوستر خطر ابتلا به زونا و PHN را کاهش می دهد، بیماری های جدی برای افراد واکسینه نشده با افزایش سن.”
  • “افراد 50 ساله و بالاتر باید واکسن زوستر را دریافت کنند.”
  • واکسن پنوموکوک: “افراد مبتلا به دیابت در معرض افزایش خطر مرگ ناشی از عفونت های پنوموکوکی هستند که می تواند شامل عفونت های ریه، خون، گوش و پوشش مغز و نخاع باشد.”
  • افراد مبتلا به دیابت باید یک بار قبل از سن 65 سالگی و دو بار بعد از آن واکسن پنوموکوک را دریافت کنند.
  • واکسن هپاتیت B: «از آنجایی که هپاتیت B می‌تواند از طریق اندازه‌گیری قند خون مشترک، دستگاه‌های انگشتی و سایر تجهیزات مراقبت از دیابت پخش شود، بسیار مهم است که افراد مبتلا به دیابت این واکسن را دریافت کنند.»
  • واکسن هپاتیت B باید به افراد کمتر از 60 سال داده شود. افراد 60 ساله یا بالاتر باید از پزشک خود در مورد واکسن سوال کنند.

خط پایین

بیماری هایی مانند آنفولانزا می تواند برای افراد دیابتی یا افراد چاق عوارض جدی ایجاد کند.

یک مطالعه در سال 2018 توضیح می دهد که افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 نیز دو برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از عوارض مرتبط با آنفولانزا هستند. مجله غدد درون ریز و متابولیسم هند.

به این دلایل، برای افراد مبتلا به دیابت مهم است که علیه آنفولانزا و همچنین سایر بیماری ها واکسینه شوند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دیابت و واکسن‌ها، به: توصیه‌های واکسن AADE مراجعه کنید.

جینجر ویرا یک بیمار متخصص است که با دیابت نوع 1، بیماری سلیاک و فیبرومیالژیا زندگی می کند. کتاب های دیابت او را پیدا کنید آمازون و با او ارتباط برقرار کنید توییتر و یوتیوب.