در پینترست به اشتراک بگذارید
هنگامی که چندین دارو در ترکیب با الکل استفاده می شوند، این قدرت را دارند که مصرف الکل را بیش از آنچه که یک فرد به طور معمول مصرف می کند، افزایش دهند. گتی ایماژ
 • یک مطالعه جدید نشان داد زمانی که افراد از الکل و مواد مخدر با هم استفاده می کنند، خطر مصرف بیش از حد الکل در آنها افزایش می یابد.
 • در این مطالعه 660 بیمار که مسمومیت با الکل، غش کردن یا سیاه شدن وقایع را تجربه کرده بودند مورد بررسی قرار گرفت و نشان داد که تنها 20 درصد تنها از الکل استفاده می کردند.
 • رایج ترین ماده مخدری که در ترکیب با مصرف کنندگان الکل که مصرف بیش از حد الکل را تجربه کردند، ماری جوانا بود.
 • هنگامی که چندین دارو در ترکیب با الکل استفاده می شوند، این قدرت را دارند که مصرف الکل را بیش از آنچه که یک فرد به طور معمول مصرف می کند، افزایش دهند.
 • این ترکیب همچنین می تواند باعث شود که علائم اوردوز شدیدتر از الکل به تنهایی باشد.

به گفته محققان، اگر از الکل همراه با سایر داروها استفاده کنید، ممکن است خطر مصرف بیش از حد الکل را افزایش دهید.

این داروها می توانند با الکل به گونه ای تداخل داشته باشند که نه تنها احتمال بروز مصرف بیش از حد را افزایش می دهد، بلکه شدت مصرف بیش از حد را نیز افزایش می دهد.

در یک مطالعه محققان در شماره اکتبر 2019 الکلیسم: تحقیقات بالینی و تجربی، داده‌های یک مرکز بزرگ ترک اعتیاد را بررسی کردند.

در میان 660 بیمار که مسمومیت با الکل، غش کردن یا سیاه شدن وقایع را تجربه کرده بودند، دریافتند که تنها 20 درصد تنها از الکل استفاده می کردند.

شایع ترین ماده دومی که بیماران در زمان مصرف بیش از حد الکل از آن استفاده می کردند، ماری جوانا بود. بیماران در 43.2 درصد موارد از این دارو استفاده می کردند.

بعد از فراوانی داروهای آرامبخش با 27.9 درصد قرار گرفتند. 25.9 درصد از کوکائین یا کراک، 26.1 درصد از مواد افیونی تجویزی و در نهایت 20 درصد از هروئین استفاده کردند.

محققان همچنین در گزارش خود خاطرنشان کردند که هر چه افراد بیشتر از مواد مخدر در ترکیب با الکل استفاده کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که برای درمان بیش از حد در بیمارستان بستری شوند.

چگونه داروهای مختلف می توانند خطر مصرف بیش از حد الکل را افزایش دهند

ماری جوانا

به گفته آن سی. فرناندز، نویسنده اصلی این مطالعه، دکترا، “به نظر می رسد ماری جوانا با الکل به روش های منحصر به فردی که هنوز به خوبی درک نشده است، تعامل دارد. به عنوان مثال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد الکل همراه با ماری‌جوانا جذب THC را افزایش می‌دهد، بنابراین با نوشیدن الکل، در نهایت نسبت به زمانی که ماری‌جوانا به تنهایی مصرف می‌کردید، THC بیشتری در خون خود خواهید داشت.

او همچنین خاطرنشان کرد: «ضد استفراغ است، بنابراین می تواند از استفراغ جلوگیری کند، بنابراین دوزهای خطرناک الکل را در بدن شما حفظ می کند. “

در نهایت، مواد مخدر و الکل تصمیم گیری را مختل می کند و تکانشگری را افزایش می دهد. فردی که مست است ممکن است بیش از آنچه در نظر گرفته شده از مواد مخدر یا الکل استفاده کند، بنابراین خطر مسمومیت بیش از حد یا الکل افزایش می یابد.

آرام بخش ها

الکل و آرام بخش هر دو مضعف سیستم عصبی مرکزی (CNS) هستند. این بدان معنی است که آنها فعالیت مغز و سیستم عصبی را کاهش می دهند.

هنگامی که داروهای مضعف CNS ترکیب می شوند، اثرات آنها حتی بیشتر از هر یک به تنهایی می شود.

علاوه بر این، الکل ممکن است جذب برخی داروهای آرام بخش مانند بنزودیازپین ها را افزایش داده و سطح خون آنها را افزایش دهد.

علاوه بر این، هنگامی که الکل با برخی آرام بخش ها مانند کلرال هیدرات ترکیب می شود، می تواند منجر به متابولیزه شدن هر دو ماده توسط بدن شود و به طور بالقوه منجر به افزایش سطح خونی هر دو شود.

اپیوئیدهای تجویزی

الکل و مواد افیونی هر دو مضعف CNS هستند. Rachel Gicquelais، یکی از نویسندگان این مطالعه، PhD، MPH گفت: آنها می توانند باعث کاهش ضربان قلب، فشار خون و افسردگی تنفسی شوند.

وقتی با هم ترکیب شوند، این اثرات افسردگی بزرگتر می شوند [and] اگر تنها از یک گروه دارویی استفاده شود، می‌تواند به راحتی بیش از حد انتظار ما به اوردوز منجر شود.»

Gicquelais گفت: “مواد مخدر همچنین می توانند رفلکس های مرتبط با استفراغ را مهار کنند، مصرف بیش از حد الکل یا مسمومیت را محتمل تر می کنند.”

همچنین، اگر مواد افیونی با رهش طولانی مدت همراه با الکل استفاده شود، می تواند منجر به چیزی به نام “دوز دامپینگ” شود. هنگامی که دوز دامپینگ اتفاق می افتد، کل دوز یکباره آزاد می شود، نه در طول زمان، که خطر مصرف بیش از حد را افزایش می دهد.

کوکائین

به گفته مراکز اعتیاد آمریکا، استفاده از یک محرک مانند کوکائین باعث افزایش سرعت متابولیسم می شود و باعث می شود الکل سریعتر به مغز برسد.

علاوه بر این، اثرات محرک آن ممکن است اثرات افسردگی الکل را بپوشاند.

نتیجه خالص این است که یک فرد می تواند سریعتر مست شود بدون اینکه متوجه شود و باعث می شود حتی بیشتر مشروب بخورد.

Gicquelais همچنین خاطرنشان می کند که ترکیب الکل و کوکائین “می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سمیت کوکائین و حوادث جدی قلبی عروقی، مانند حمله قلبی شود.”

هروئین

هروئین نوعی افیون است. درست مانند مواد افیونی تجویزی، می تواند باعث آرامبخشی و افسردگی تنفسی شود، اثرات الکل را افزایش دهد و خطر مصرف بیش از حد را افزایش دهد.

Gicquelais اشاره می‌کند که فنتانیل، یک ماده مخدر قوی‌تر از هروئین، می‌تواند در بسیاری از عرضه‌های هروئین ایالات متحده یافت شود و در صورت ترکیب با الکل، خطر مصرف بیش از حد را افزایش می‌دهد.

چگونه داروها مصرف بیش از حد الکل را شدیدتر می کنند

هنگامی که چندین دارو در ترکیب با الکل استفاده می شوند، این قدرت را دارند که مصرف الکل را بیش از آنچه که یک فرد به طور معمول مصرف می کند، افزایش دهند.

آنها همچنین ممکن است اثرات سرکوب کننده CNS الکل را تشدید کنند و باعث علائم بیش از حد مصرف بیش از آنچه که فرد با الکل به تنهایی تجربه می کند، شود.

همچنین، هر چه فرد مواد بیشتری مصرف کند، ممکن است اثرات آن بیشتر شود.

دانستن علائم مصرف بیش از حد الکل

طبق گزارش موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم (NIAAA)، علائم مصرف بیش از حد الکل ممکن است در بربگیرد:

 • گیجی
 • لغزیدن و خارج شدن از هوشیاری
 • قادر به بیدار شدن نیست
 • استفراغ
 • تشنج
 • تنفس غیر طبیعی آهسته یا نامنظم
 • ضربان قلب غیر طبیعی کند
 • پوست سرد، مرطوب، رنگ پریده یا آبی
 • پاسخ های کسل کننده

اگر مشکوک به مصرف بیش از حد الکل هستید، چه کاری می توانید انجام دهید

اگر مشکوک هستید که فردی دچار مصرف بیش از حد الکل شده است، NIAAA توصیه می کند که سریع اقدام کنید فوراً برای کمک با 911 تماس بگیرید.

NIAAA بیان می کند که برای اینکه فرد در معرض خطر باشد، لازم نیست همه علائم ذکر شده در بالا را داشته باشد. NIAAA می گوید اگر فردی از هوش رفته باشد، در خطر مرگ است.

NIAAA همچنین توصیه می کند که نباید سعی کنید خودتان با دوش آب سرد، قهوه داغ یا وادار به کنار گذاشتن آنها شوید. هیچ یک از اینها مفید نیستند و در واقع می توانند اوضاع را بدتر کنند.

در حالی که منتظر رسیدن خدمه اضطراری هستید، NIAAA پیشنهاد می کند که کارهای زیر را انجام دهید:

 • جمع آوری اطلاعات. نوع اطلاعات مفید شامل موارد زیر است:
  • آنچه می نوشیدند
  • چقدر نوشیدند
  • هر داروی دیگری که ممکن است مصرف کرده باشند
  • هر داروی تجویزی که استفاده می کنند
  • هر گونه آلرژی شناخته شده
  • هر گونه شرایط بهداشتی شناخته شده
 • جلوگیری از سقوط هرگز آنها را تنها نگذارید. آنها را روی یا نزدیک زمین نگه دارید تا خطر سقوط آنها به حداقل برسد.
 • از خفگی جلوگیری کنید. در صورت امکان آنها را صاف بنشینید. اگر شروع به استفراغ کردند، آنها را به جلو خم کنید. اگر بیهوش هستند یا دراز کشیده اند، آنها را با گوش خود به سمت زمین بغلتانید. این اقدامات به جلوگیری از انسداد راه هوایی آنها توسط استفراغ کمک می کند.