محققان می گویند برای متخصصان پزشکی بسیار مهم است که به دنبال نشانگرهای زیستی آسیب مغزی در افراد مبتلا به AFib باشند.

در پینترست به اشتراک بگذارید

بیمارانی که ضربان قلب غیرطبیعی دارند نیز علائم آسیب مغزی خاموش را نشان می دهند.

این بر اساس مطالعه ای است که اخیراً در جلسات علمی انجمن قلب آمریکا در شیکاگو ارائه شده است.

محققان می گویند که آنها دریافتند که بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی می توانند آسیب مزمن به مغز را تجربه کنند که ممکن است از طریق علائم مشخص نباشد.

این یافته ها می تواند پیامدهای مهمی در شناسایی بیماران در معرض خطر مشکلات عصبی مانند زوال عقل و زوال شناختی داشته باشد.

فیبریلاسیون دهلیزی شایع ترین ریتم غیرطبیعی قلب است و 30 تا 40 درصد از جمعیت سالخورده ما را تحت تأثیر قرار می دهد. زوال عقل به شدت با فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است و در حال تبدیل شدن به یکی از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان است. بیماران فیبریلاسیون دهلیزی زودتر دچار زوال عقل می شوند و پیشرفت آن سریعتر است. دکتر جرد بونچ، یکی از نویسندگان این مطالعه و مدیر پزشکی خدمات ریتم قلب برای مراقبت های بهداشتی بین کوهستانی، به Healthline گفت: نحوه شناسایی و درمان فیبریلاسیون دهلیزی می تواند بر خطر زوال عقل تأثیر بگذارد.

آنچه محققان کشف کردند

بونچ و همکارانش از موسسه قلب مرکز پزشکی اینترمونتین در سالت لیک سیتی 246 بیمار را معاینه کردند.

از این تعداد، 198 نفر فیبریلاسیون دهلیزی داشتند و 48 نفر نداشتند.

محققان نمونه‌های پلاسما را از شرکت‌کنندگان به‌دست آوردند و آن‌ها را برای چهار بیومارکر مختلف که با آسیب مغزی مرتبط هستند، آزمایش کردند.

از چهار بیومارکر مورد آزمایش، آنها دریافتند که سه مورد از آنها در بیمارانی که فیبریلاسیون دهلیزی داشتند به طور قابل توجهی بالاتر بود.

محققان می گویند شناسایی این نشانه های اولیه آسیب مغزی بسیار مهم است.

آنها می گویند اگر بیماران آسیب های مداومی از این نوع را تجربه کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی و تخریب عصبی، مانند زوال عقل و زوال شناختی هستند.

بیومارکرها برای شناسایی بیماران در معرض خطر ابتلا به زوال عقل حیاتی هستند. نشانگرهای زیستی همچنین برای درک مغز جهانی و آسیب‌های احتمالی که ممکن است با اسکن‌های معمول مغز یا آزمایش‌های شناختی شناسایی نشوند، حیاتی هستند. باچ می‌گوید با ابزارهای خاص‌تر، می‌توانیم درمان‌های فیبریلاسیون دهلیزی را برای بهبود میزان سکته مغزی و زوال عقل بهتر شناسایی کنیم.

آنچه باید در مورد AFib بدانید

فیبریلاسیون دهلیزی که به آن AFib نیز گفته می شود، شایع ترین شکل آریتمی قلبی است.

آریتمی زمانی رخ می دهد که قلب خیلی آهسته، خیلی سریع یا با ریتم نامنظم می زند.

برای برخی افراد، فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است یک وضعیت دائمی و دائمی باشد، در حالی که برای برخی دیگر، این وضعیت در دوره های کوتاهی رخ می دهد.

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، بین 2.7 تا 6.1 میلیون نفر در ایالات متحده فیبریلاسیون دهلیزی دارند.

تعداد موارد فیبریلاسیون دهلیزی با افزایش سن افزایش می یابد.

فقط 2 درصد از افراد کمتر از 65 سال فیبریلاسیون دهلیزی دارند، در حالی که 9 درصد افراد 65 ساله یا بالاتر فیبریلاسیون دهلیزی دارند.

برخی از بیماران هیچ علامتی را تجربه نمی کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است مشکلاتی مانند تپش قلب، خستگی، تنگی نفس و درد قفسه سینه را تجربه کنند.

تخمین زده می شود که 750000 بستری شدن در بیمارستان و 130000 مرگ سالانه را می توان به فیبریلاسیون دهلیزی نسبت داد.

این وضعیت می تواند منجر به سکته مغزی، لخته شدن خون، نارسایی قلبی و سایر مشکلات قلبی شود.

دکتر گوردون توماسلی، پروفسور دکتر گوردون توماسلی، پروفسور دکتر گوردون توماسلی، می‌گوید: «علاوه بر سکته مغزی، که چهارمین تا پنجمین علت شایع مرگ و میر است، فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است با زوال عقل عروقی همراه باشد که تصور می‌شود به اندازه بیماری آلزایمر شایع است، بنابراین یک مشکل بزرگ است». قلب و عروق در کالج پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک، به Healthline گفت.

چگونه AFib می تواند بر مغز تأثیر بگذارد

فیبریلاسیون دهلیزی نیز می تواند بر مغز تأثیر بگذارد.

فیبریلاسیون دهلیزی بر عملکرد مغز از طریق مسیرهای مختلف تأثیر می گذارد. اول، ما تشخیص می دهیم که فیبریلاسیون دهلیزی یک علت شایع سکته های بزرگ و ناتوان کننده است. دوم، استفاده ما از داروهای ضد انعقاد برای به حداقل رساندن خطر سکته مغزی می تواند باعث خونریزی مغزی شود. یکی از مکانیسم های زوال عقل این است که طیفی از این نوع صدمات است که نشان دهنده بسیاری از سکته های کوچک یا خونریزی است که در مجموع بر عملکرد مغز تأثیر منفی می گذارد.

وی افزود: فیبریلاسیون دهلیزی ضربان و ریتم غیرطبیعی قلب ایجاد می کند و باعث ایجاد اختلاف ضربان به ضرب در جریان خون به مغز می شود. زمانی که ضربان قلب به دقت کنترل می شود تا از مکث های طولانی جلوگیری شود، یا ریتم با فرسایش بازیابی شود، میزان زوال عقل کمتر می شود. ما همچنین دریافته‌ایم که تمایل ژنتیکی در برخی افراد وجود دارد که دارای جهش‌های ژنی هستند که با پیشرفت اولیه فیبریلاسیون دهلیزی یا سکته مغزی مرتبط است.

از آنجایی که فیبریلاسیون دهلیزی نحوه جریان خون در بدن را تغییر می دهد، می تواند سد خونی مغزی را مختل کند، غشایی که خون را از مایع مغزی نخاعی جدا می کند و خون ورودی و خروجی مغز و نخاع را فیلتر می کند.

اگر آنطور که باید کار نکند، مولکول های عصبی خاص می توانند وارد جریان خون شوند.

تحقیقات مرکز پزشکی Intermountain بخشی از تحقیقات رو به رشدی است که ارتباط بین فیبریلاسیون دهلیزی و آسیب مغزی را نشان می دهد.

یک مطالعه سوئیسی که MRI را بر روی بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی انجام داد، نشان داد که 41 درصد علائم حداقل یک نوع آسیب مغزی خاموش را داشتند.

توماسلی گفت: «شواهد جدیدی وجود دارد که کنترل ریتم قلب، یعنی تلاش برای از بین بردن AF و بازگرداندن بیماران به ریتم طبیعی قلب، ممکن است برخی از مشکلات عصبی رایج‌تر را کاهش دهد.»

اما ممکن است گفتن این کار آسان تر از انجام آن باشد.

او گفت: «بسته به شرایط، ممکن است بازگرداندن بیماران به ریتم عادی و نگه داشتن آنها در آنجا بسیار دشوار باشد.

Bunch می گوید که نیاز به ابزارهایی وجود دارد که بتواند خطر اولیه آسیب مغزی را شناسایی کند، که می تواند در طول درمان یا تغییر سبک زندگی تکرار شود تا ببیند آیا این خطر تعدیل شده است یا خیر.

بیومارکرها ابزارهای موثری در این زمینه هستند. ما دریافته‌ایم که بسیاری از آنها را می‌توان هم به‌صورت مجزا و هم به‌صورت ترکیبی برای شناسایی افراد در معرض خطر آسیب جمجمه و پیشرفت به سمت زوال عقل استفاده کرد.»

بونچ افزود: «ما باید ابزارهایی را شناسایی کنیم که بتوانند افراد در معرض خطر سکته مغزی و زوال عقل را در مراحل اولیه شناسایی کنند و این خطر را با افزایش سن، دریافت درمان‌ها و تغییر سبک زندگی کنترل کنیم.» پانلی از نشانگرهای زیستی می تواند به عنوان ابزار ارزیابی ریسک به ما کمک کند. ما در حال ایجاد این ابزارها برای کمک به پزشکان در هنگام مدیریت افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی هستیم.

خط پایین

بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است آسیب مغزی مزمن و بدون علامت را تجربه کنند.

کارشناسان در حال ایجاد ابزارهایی برای کمک به شناسایی افراد در معرض خطر مشکلات عصبی، مانند زوال عقل و زوال شناختی هستند.

آنها می گویند این نشانگرهای زیستی مهم هستند تا افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بتوانند درمان زود هنگام آسیب های مغزی خاموش را دریافت کنند.