در پینترست به اشتراک بگذارید
الیگومانات از جلبک های قهوه ای دریایی، نوعی جلبک دریایی، به دست می آید. گتی ایماژ
  • چین داروی جدید بیماری آلزایمر را تایید کرد.
  • اما بسیاری از کارشناسان بدون شواهد بیشتر تردید دارند و آزمایشات فاز 3 در حال انجام است.
  • این دارو با تغییر باکتری در میکروبیوم روده بر تغییرات مغز اثر می گذارد.

تنظیم‌کننده‌های دارو در چین مجوز مشروط داروی جدید آلزایمر را صادر کرده‌اند که اولین تاییدیه در حدود دو دهه اخیر است.

طبق گزارش ها، اداره ملی محصولات پزشکی چین (NMPA) برای درمان بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط ​​و بهبود عملکرد شناختی، Oligomannate (که GV-971 نامیده می شود) که توسط شرکت چینی Shanghai Green Valley Pharmaceuticals ساخته شده است، تایید کرده است.

الیگومانات که از جلبک های قهوه ای دریایی، نوعی جلبک دریایی مشتق می شود، اولین درمان جدیدی است که از سال 2003 در سطح جهانی تایید شده است.

یک داروی جدید، اما آیا کمک خواهد کرد؟

پیشرفت‌ها در درمان آلزایمر برای سال‌ها ایجاد شده است، به طوری که حدود 150 دارو نتوانسته بودند تأییدیه سازمان غذا و دارو یا سایر نهادهای نظارتی را دریافت کنند. تحقیقات و آزمایش‌ها برای آنها پرهزینه و دشوار و با موفقیت کم ثابت شده است.

به این ترتیب، تایید Oligomannate، به گفته کارشناسان این حوزه امیدوارکننده به نظر می رسد، اما سوالات و نگرانی های متعددی همچنان وجود دارد.

دکتر گایاتری دوی، متخصص مغز و اعصاب و روانپزشک، بیمارستان لنوکس هیل، نیویورک (متخصص در اختلالات حافظه) و نویسنده کتاب «طیف امید: خوش‌بین و خوش‌بین» می‌گوید: «ما باید منتظر بمانیم تا ببینیم نتایج در آزمایش‌های بزرگ‌تر چگونه است. رویکرد جدید به بیماری آلزایمر و سایر زوال عقل ها.

دکتر ماریا سی. کاریلو، مدیر ارشد علمی انجمن آلزایمر، این احساسات را در بیانیه ای به Healthline بازتاب داد.

او گفت: «در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد نحوه عملکرد این دارو وجود دارد. “انجمن آلزایمر به شواهد علمی اعتقاد دارد و توسط آن هدایت می شود. ما مشتاقانه منتظریم تا نتایج مطالعات فاز 3 بین‌المللی را در جمعیت‌های بزرگ‌تر و متنوع‌تر ببینیم، که شرکت داروسازی می‌گوید در حال برنامه‌ریزی است.»

Carrillo تصریح کرد که “در حال حاضر، انجمن آلزایمر نمی تواند به کسی در ایالات متحده توصیه کند که این دارو را تا زمانی که استانداردهای ایمنی و کارایی FDA ایالات متحده را برآورده نکرده باشد.”

آنچه در مورد Oligomannate باید بدانید

NMPA چین در نوامبر 2018 تأییدیه Oligomannate را دریافت کرد و انتظار می‌رود این دارو تا قبل از پایان سال 2019 برای بیماران در چین در دسترس قرار گیرد.

Shanghai Green Valley Pharmaceuticals نتایج امیدوارکننده‌ای را در یک کارآزمایی فاز 3 چند مرکزی، تصادفی، دوسوکور و کنترل‌شده با دارونما در سراسر چین گزارش کرد که شامل 818 بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط ​​بود.

طبق آن کارآزمایی، Oligomannate عملکرد شناختی بیماران را در اوایل هفته چهارم بهبود بخشید و تا هفته 36 کارآزمایی ادامه یافت. همچنین مشخص شد که این دارو بی‌خطر و قابل تحمل است و عوارض جانبی گزارش‌شده مشابه با دارونما دارد.

الیگومانات با تغییر باکتری در میکروبیوم روده بر تغییرات مغز اثر می‌گذارد، مکانیسم جدیدی برای اثر داروی آلزایمر. داروهای سنتی آلزایمرمانند مهارکننده های کولین استراز، بخش هایی از مغز را به تنهایی هدف قرار می دهند.

محققان شرکت داروسازی شانگهای گرین ولی یافته‌های خود را از این مکانیسم در موش‌ها اخیراً در مجله Cell Research شرح دادند.

هدف قرار دادن ارتباط بین مغز و روده ایده جالبی است.

«آنچه در مورد این دارو جالب است این است که با مکانیسم کاملاً متفاوتی نسبت به داروهای تأیید شده فعلی کار می کند. این دارو مستقیماً روی مواد شیمیایی عصبی مغز یا رسوبات پلاک اثر نمی‌کند، بلکه از طریق مسیری متفاوت عمل می‌کند.»

“علائم بالینی بیماری آلزایمر نتیجه نهایی بسیاری از مسیرهای مختلف است. یک مسیر کلیدی مسیر التهابی است و بیوم روده به طور پیچیده در این امر دخیل است. تغییر بیوم روده ممکن است بر التهاب به عنوان عاملی در تأثیرگذاری بر شناخت تأثیر بگذارد.»

افزایش موارد ابتلا به آلزایمر

انجمن آلزایمر می گوید نیاز فوری به توسعه روش های درمانی جدید برای مقابله با تهدید فزاینده آلزایمر و زوال عقل وجود دارد.

امروزه حدود 5.8 میلیون آمریکایی با آلزایمر زندگی می کنند و این تعداد همچنان در حال افزایش است. 10 درصد از افراد 65 سال و بالاتر به زوال عقل مرتبط با آلزایمر مبتلا هستند. پیش بینی می شود تعداد افراد مبتلا به زوال عقل آلزایمر در میان افراد 65 سال و بالاتر تا سال 2050 به 13.8 میلیون نفر افزایش یابد.

این بیماری همچنین به طور نامتناسبی بر جنسیت ها و نژادهای خاص تأثیر می گذارد.

نزدیک به دو سوم آمریکایی های مبتلا به آلزایمر زن هستند. آمریکایی های آفریقایی تبار و اسپانیایی تبارها نیز بیشتر از سفیدپوستان به این بیماری مبتلا می شوند.

تلاش برای درمان های اضافی آلزایمر منجر به سایر پیشرفت های هیجان انگیز اخیر شده است که هنوز توسط FDA به تایید کامل نرسیده اند.

NeuroEM Therapeutics، یک شرکت مستقر در ایالات متحده، استفاده از درمان الکترومغناطیسی ترانس کرانیال (TEMT) را برای درمان بیماری آلزایمر تبلیغ کرده است. هدف استفاده از جریان های الکترومغناطیسی برای جابجایی یا جداسازی دو پروتئین سمی است.

این دو پروتئین در داخل نورون های مغز قرار دارند که با ایجاد بیماری آلزایمر مرتبط هستند.

و ماه گذشته سازنده دارو Biogen اعلام کرد که بار دیگر در تلاش است تا از FDA برای دارویی به نام aducanumab تأییدیه بگیرد. این دارو قبلاً در دو آزمایش قبلی شکست خورده بود.

کریلو گفت: «با افزایش قابل توجه بودجه، دانشمندان می‌توانند با سرعت بیشتری برای تحقیق در زمینه‌های جدید و قبلاً فاقد منابع کافی کار کنند که می‌تواند بینشی در مورد عوامل خطر اضافی، و راه‌های جدید احتمالی برای درمان و پیشگیری بدهد.»

او افزود: «این زمان هیجان انگیزی در زمینه تحقیقات آلزایمر و زوال عقل است و ما در انجمن آلزایمر هرگز به این خوشبین نبوده‌ایم.»