پکن (AP) – چین در حال آماده سازی اعزام سه فضانورد برای اقامت در ایستگاه فضایی خود به مدت شش ماه است – نقطه عطف جدیدی برای برنامه ای که در سال های اخیر به سرعت پیشرفت کرده است.

این طولانی ترین ماموریت فضایی چین خواهد بود و رکورد بیشترین زمان صرف شده توسط فضانوردان چینی در فضا را ثبت می کند. انتظار می رود سفینه شنزو -13 با موشک Long March-2F صبح شنبه از مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan در حاشیه صحرای گابی در شمال غربی چین به فضا پرتاب شود.

اولین خدمه ای که در یک ماموریت 90 روزه در واحد اصلی Tianhe ایستگاه فضایی خدمت کردند ، در اواسط سپتامبر بازگشت.

خدمه جدید دو جانباز سفرهای فضایی دارند. خلبان Zhai Zhigang ، 55 ساله ، اولین راهپیمایی فضایی چین را انجام داد. وانگ یاپینگ 41 ساله و تنها زن مأموریت ، در حالی که در یکی از ایستگاه های فضایی آزمایشی قبلی چین سفر می کرد ، آزمایشات را انجام داد و یک کلاس علمی را در زمان واقعی هدایت کرد. یی گوانگفو ، 41 ساله ، برای اولین بار به فضا سفر می کند.

این سه نفر بعداً از طریق یک مانع شیشه ای در پایگاه Jiuquan با خبرنگاران صحبت کردند و ژای گفت که طول ماموریت یک چالش خواهد بود ، اما او مطمئن است که آنها آماده دیدار هستند.

“پس از تقریباً دو سال آموزش (با هم) ، اعضای خدمه ما اکنون یکدیگر را خوب می شناسند و درک ضمنی دارند. من معتقدم که با قدرت و خرد تیم ما ، (ما) قطعاً همه مشکلات را برطرف خواهیم کرد. “

والری پولیاکف ، فضانورد روسی ، که در ایستگاه فضایی قدیمی میر روسیه در سالهای 1994 و 1995 زندگی می کرد ، رکورد طولانی ترین اقامت در فضا را با بیش از 14 ماه در اختیار دارد.

انتظار می رود این مأموریت به کار خدمه اولیه ادامه دهد ، که دو پیاده روی فضایی انجام دادند ، بازوی مکانیکی 10 متری (33 فوت) را مستقر کردند و با شی جین پینگ رهبر چین تماس تصویری برقرار کردند.

لین شیکیانگ ، معاون آژانس فضایی سرنشین دار چین گفت که این موشک سوخت خورده و آماده پرواز است. همه سیستم های انجام ماموریت Shenzhou-13 تحت یک تمرین جامع قرار گرفته اند. لین در کنفرانس خبری روز پنجشنبه گفت که وضعیت خدمه پرواز خوب است و مقدمات قبل از پرتاب ما در دستور کار است.

لین گفت که فعالیت های برنامه ریزی شده خدمه شامل سه راهپیمایی فضایی برای نصب تجهیزات برای آماده سازی برای گسترش ایستگاه ، تأیید شرایط زندگی در واحد و انجام آزمایشات در پزشکی فضایی و سایر مناطق است.

ارتش چین که برنامه فضایی را اجرا می کند ، جزئیات کمی منتشر کرده است اما می گوید طی دو سال آینده چندین خدمه را به ایستگاه اعزام می کند تا به طور کامل کار کند. Shenzhou-13 پنجمین مأموریت خواهد بود ، از جمله سفرهای بدون خدمه برای تحویل وسایل.

وقتی ایستگاه با افزودن دو ماژول دیگر – به نام منگتیان و ونتیان – تکمیل شود – وزن آن حدود 66 تن خواهد بود ، کسری از اندازه ایستگاه فضایی بین المللی ، که اولین ماژول خود را در سال 1998 راه اندازی کرد و پس از اتمام حدود 450 تن وزن خواهد داشت. لین گفت که دو ماژول اضافی قبل از پایان سال آینده در طول اقامت خدمه Shenzhou-14 که هنوز نامگذاری نشده اند ارسال می شود.

چین عمدتاً به دلیل مخالفت آمریکا با ماهیت مخفی برنامه چین و روابط نزدیک نظامی از ایستگاه فضایی بین المللی حذف شد. این شرکت در اوایل دهه 1990 برای ساخت ایستگاه های فضایی خود برنامه ریزی کرد و قبل از شروع به کار در ایستگاه دائمی دو واحد آزمایشی داشت.

قوانین ایالات متحده مستلزم تأیید کنگره برای تماس بین برنامه های فضایی آمریکا و چین است ، اما چین با متخصصان فضایی از جمله فرانسه ، سوئد ، روسیه و ایتالیا همکاری می کند.

لین گفت چین در حال گسترش چنین همکاری هایی است ، یی گوانگ فو در سال 2016 آموزش هایی را با آژانس فضایی اروپا گذرانده است و فضانوردان اروپایی در تمرینات زنده ماندن دریایی چین در سال 2017 شرکت کرده اند.

لین گفت: “ما از فضانوردان سایر کشورها که وارد ایستگاه فضایی ما می شوند و همکاری بین المللی را انجام می دهند استقبال می کنیم.” “ما معتقدیم که پس از ورود ایستگاه به مرحله بهره برداری و بهره برداری ، فضانوردان خارجی بیشتری از ایستگاه ما دیدن خواهند کرد.”

یی در مورد زمان حضور خود در ESA ، آن را یک تجربه فراموش نشدنی خواند که “باعث شد من متوجه شوم که کاوش در فضای وسیع و ساخت خانه در فضا یک ماموریت مشترک و پیگیری برای فضانوردان است.”

یو گفت: “من منتظر روزی هستم که همکاران بین المللی بتوانند با هم (با ما) در فضا سفر کنند و از آنها استقبال می کنم تا از ایستگاه فضایی چین دیدن کنند.”

چین از سال 2003 تاکنون 7 مأموریت خدمه با مجموع 14 فضانورد انجام داده است ، زمانی که پس از اتحاد جماهیر شوروی سابق و ایالات متحده تنها سومین کشوری بود که شخصی را به تنهایی در فضا قرار داد. دو فضانورد چینی دو بار پرواز کرده اند.

چین در کنار مأموریت های خدمه خود ، کار خود را در زمینه اکتشافات ماه و مریخ گسترش داده است ، از جمله قرار دادن یک مریخ نورد در قسمت دور کمی ماه و بازگشت سنگ های ماه به زمین برای اولین بار از دهه 1970.

چین امسال نیز کاوشگر فضایی Tianwen-1 خود را بر روی مریخ فرود آورد که مریخ نورد همراه آن به دنبال شواهدی مبنی بر وجود حیات در این سیاره سرخ بوده است.

سایر برنامه ها نیاز به جمع آوری خاک از یک سیارک و بازگرداندن نمونه های اضافی از ماه را دارند. چین همچنین آرزوی خود را برای فرود مردم بر روی ماه و احتمالاً ایجاد پایگاه علمی در آنجا اعلام کرده است ، اگرچه هیچ زمان بندی برای چنین پروژه هایی پیشنهاد نشده است. گفته می شود یک هواپیمای فضایی بسیار محرمانه نیز در دست توسعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *