تغییر زمان می‌تواند بیشتر از آنچه فکر می‌کنید بر کودکان تأثیر بگذارد، به‌ویژه آنهایی که دارای اختلالات سلامت روان هستند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
کارهایی وجود دارد که والدین می توانند قبل و بعد از تغییر ساعت یکشنبه برای کمک به کودکان انجام دهند. گتی ایماژ

زمان تابستانی می تواند پایان خوشی را برای روزهای کوتاه و تاریک زمستان به ارمغان آورد، اما همچنین می تواند چرخه طبیعی خواب ما را مختل کند.

اگر والدین نتوانند از قبل برنامه ریزی کنند، پیامد آن محرومیت کوتاه مدت از خواب برای فرزندان و نوجوانانشان است.

این می تواند باعث تحریک پذیری و مشکلات رفتاری موقت در هر خانواده شود، اما این اثرات در نوجوانانی که دارای اختلالات سلامت روان هستند تشدید می شود.

با این حال، اقداماتی وجود دارد که والدین می توانند برای کمک به فرزندان خود برای سازگاری با تغییر زمان آتی و جلوگیری از کم خوابی انجام دهند.

یک خواب خوب شبانه به نظر می رسد

دکتر شالینی پاروثی، یکی از مدیران بخش پزشکی خواب مرکز تحقیقاتی در بیمارستان سنت لوک در سنت لوئیس و سخنگوی آکادمی پزشکی خواب آمریکا به Healthline گفت.

پاروتی دستورالعمل‌های زیر را برای والدین پیشنهاد کرد تا اطمینان حاصل کنند که کودکان و نوجوانانشان خواب شبانه کافی دارند:

  • کودکان و نوجوانان در سنین مدرسه برای داشتن سلامتی مطلوب، هوشیاری در طول روز و عملکرد مدرسه به حداقل 10 ساعت خواب شبانه نیاز دارند.
  • نوجوانان 13 تا 18 ساله به 8 تا 10 ساعت خواب شبانه برای سلامتی مطلوب و هوشیاری در طول روز در دوران انتقال حساس از کودکی به بزرگسالی نیاز دارند.
  • 30 تا 60 دقیقه قبل از خواب و به خصوص در هنگام خواب از وسایل الکترونیکی خودداری کنید. نور درخشان ساطع شده توسط دستگاه های الکترونیکی می تواند به بدن سیگنال دهد که باید بیدار و هوشیار باشد.

دکتر نیل کلاین، مدیر اجرایی انجمن خواب آمریکا، بر اهمیت زمان خواب و بیداری ثابت و همچنین یک محیط خواب تاریک که آرام و عاری از حواس پرتی باشد، تاکید کرد.

وی همچنین پرهیز از مواد و اعمالی را که خواب عمیق را مختل می کند توصیه کرد. این شامل خارج کردن وسایلی مانند تلفن همراه و تبلت از اتاق قبل از خواب است.

این اقدامات با هم از عادات بهداشتی خواب خوب حمایت می کنند.

تغییر زمان و چرخه خواب

به نظر نمی رسد زیاد باشد، اما حتی یک ساعت کم خوابی نیز می تواند تاثیر منفی بر کودکان و نوجوانان داشته باشد.

والدین ممکن است در روزهای بعد از تابستان متوجه مشکلات خلقی شوند.

پاروتی گفت، از دست دادن خواب همچنین “با کاهش هوشیاری و عملکرد شناختی مرتبط است، که نگرانی های ایمنی را برای رانندگان نوجوان ایجاد می کند.”

او به تحقیقاتی اشاره کرد که نشان می‌دهد دانش‌آموزان دبیرستانی تمایل دارند در شب‌های بعد از «بهار به جلو» خواب خود را از دست بدهند.

پاروتی گفت: «تغییر زمان مانند جت لگ است… بین ریتم های شبانه روزی بدن شما و انتظارات جامعه تضاد ایجاد می کند.

پاروتی می‌گوید از آنجایی که بسیاری از والدین از قبل برنامه‌ریزی نمی‌کنند یا اثرات تغییر زمان را پیش‌بینی نمی‌کنند، احتمالاً کودکان و نوجوانان «هفته را با کمبود خواب آغاز می‌کنند و در استراحت کافی برای چند روز آینده دچار مشکل می‌شوند».

با این حال، همه کودکان و نوجوانان به کم خوابی یکسان پاسخ نمی دهند.

دکتر رابرت کواچ، روانپزشک کودک و نوجوان و متخصص طب خواب در بیمارستان سراسری کودکان در اوهایو، به Healthline گفت که تقریباً 89 درصد از بچه ها به خوبی با تغییر خواب مقابله می کنند.

کلاین توضیح می دهد که ژنتیک عاملی در نحوه واکنش فرد به کمبود خواب کوتاه مدت است.

Kowatch موافق است و خاطرنشان می کند که برخی از کودکان ریتم شبانه روزی ثابت تری دارند و این باعث می شود که سازگاری آنها چالش برانگیزتر باشد.

کم خوابی و سلامت روان

اختلالات سلامت روان سطح دیگری از پیچیدگی را به اثرات کم خوابی اضافه می کند زیرا کیفیت پایین خواب در حال حاضر یک مسئله رایج در میان این گروه از کودکان است.

عوامل منحصر به فردی وجود دارد که در این که چرا نوجوانان مبتلا به اختلالات سلامت روان در برابر تغییرات خواب مرتبط با ساعات تابستانی آسیب پذیرتر هستند، نقش دارند.

«کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال خلقی بیشتر در معرض آن چیزی هستند که ما آن را اختلالات ریتم شبانه روزی می نامیم. ما مطمئن نیستیم چرا. بنابراین زمانی که تغییر زمانی رخ می دهد، مانند در بهار که یک ساعت خواب را از دست می دهند، سازگاری را برای آنها دشوارتر می کند.

علاوه بر این، شرایط خاص و داروهای مرتبط با آن نیز از عوامل هستند.

«کودکان مبتلا به ADHD اغلب داروهای محرک مصرف می‌کنند و ممکن است در شب هنگام به خواب رفتن دچار مشکل شوند. به نظر می‌رسد که گاهی اوقات محرک‌ها به اندازه کافی فرسوده نمی‌شوند، بنابراین اغلب از چیزی که «بیش‌فعالی برگشتی» نامیده می‌شود، در جایی که محرک‌ها از بین می‌روند و به نوعی زخمی می‌شوند، شکایت می‌کنند. “کنار آمدن با آن برای والدین دشوار است.”

تغییرات در چرخه خواب ممکن است این اثرات را تشدید کند.

وقتی صحبت از کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلالات خلقی می شود، به نظر می رسد یک خواب خوب شبانه همیشه مشکل است.

«نوجوانان مبتلا به اختلال خلقی اغلب از بی خوابی و اختلال در خواب شکایت دارند، گاهی اوقات زود از خواب بیدار می شوند. یک شکایت رایج این است که خواب شاداب کننده نیست، می گوید کواچ.

برای افراد مبتلا به افسردگی، مشکلات خواب ممکن است طی هفته ها و ماه ها روی هم انباشته شود و زندگی روزمره را به یک چالش واقعی تبدیل کند.

آنها نمی توانند بخوابند. آنها نمی توانند خواب بمانند. صبح ها احساس خستگی می کنند. آنها اغلب در طول روز خسته و تحریک پذیر هستند.

کاری که والدین می توانند انجام دهند

بهترین کاری که والدین می توانند انجام دهند این است که اثرات تغییر زمان را پیش بینی کرده و از قبل برنامه ریزی کنند.

کواچ به والدین توصیه می‌کند که از چهار روز قبل، تغییرات ظریفی را در برنامه خواب کودکانشان ایجاد کنند.

«خیلی ساده است. آنها را 15 دقیقه زودتر بخوابانید و سپس 15 دقیقه زودتر بیدارشان کنید و تا یکشنبه شب آماده رفتن خواهند شد.

این تنها تنظیمی نیست که می تواند کمک کند.

پاروتی می‌گوید که والدین می‌توانند «زمان‌بندی سایر برنامه‌های روزانه را که «نشانه‌های زمانی» بدن شما هستند، تنظیم کنند.

برای مثال سعی کنید هر شب کمی زودتر شام بخورید. کواچ می گوید اگر از طرف خانواده مقاومت می کنید، به آنها توضیح دهید که چرا این کار را می کنید.

پاروتی افزود: “کمک به کودکان برای درک اینکه خواب بخش اساسی یک سبک زندگی سالم است برای آینده آنها مهم است، زیرا خواب ضعیف می تواند خطر ابتلا به مشکلات جسمی را در طول زندگی کودک افزایش دهد.”

والدین همچنین می توانند با تعویض ساعت یک ساعت جلوتر در عصر شنبه و رفتن به بیرون از خانه برای دریافت نور خورشید صبح زود یکشنبه پس از بیدار شدن، به فرزندان خود و خودشان کمک کنند.

پاروتی گفت: نور روشن به تنظیم ساعت داخلی شما کمک می کند که خواب و هوشیاری را تنظیم می کند.

خط پایین

ساعات تابستانی می تواند تأثیر منفی بر روی فرزندان و نوجوانان شما بگذارد، به خصوص اگر اختلالات سلامت روان وجود داشته باشد.

پیش‌بینی تغییر و برنامه‌ریزی پیش‌رو با اصلاحات جزئی در برنامه خانواده‌تان، راه خوبی برای کاهش عواقب ناشی از کم‌خوابی است.

ایجاد عادات خواب خوب در طول سال یکی دیگر از استراتژی های حیاتی است.