کاشت 400 نوع گیاه در پارک ارونزودبه گزارش خبرنگار ایمنا، سید مجتبی خیام نکویی امروز – شنبه 11 مهر 1401 – بین سازمان پارکها و فضای سبز شهر اصفهان و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مبادله کرد: «کشور ما از نظر ذخایر ژنتیکی بسیار غنی است، به‌طور مشخص. در ایران بیش از هشت هزار گونه گیاهی وجود دارد که بیش از 2200 گونه آن گیاهان دارویی هستند.

وی با اشاره به اینکه منطقه اصفهان یکی از مناطق غنی از نظر گونه های گیاهی است، گفت: بر همین اساس امروز با همکاری شهرداری اصفهان و سازمان پارک ها و فضای سبز تفاهم نامه ای منعقد شد. راه اندازی یک پروژه نوآورانه، جدید و دانش بنیان. یادداشت تفاهم برای اجرای بسته بومی (بومی) با نام “باغ ارونزود” برای گونه های گیاهی منحصر به فرد ایران.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی افزود: با توجه به یادداشت تفاهم شناسایی، جمع آوری و کشت 400 نوع گیاه توسط مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی منطقه اصفهان با همکاری سازمان پارک ها و فضای سبز شهر انجام شود.

خیام نکویی ابراز امیدواری کرد: ظرف یک سال آینده اولین باغ گونه های گیاهی احداث شود بومی (بومی) کشور، گونه گیاهی در اصفهان راه اندازی می شود بومی گفته می شود این گونه گیاهی در ایران کشت می شود و بومی ایران و منطقه اصفهان است.

وی با تشریح ویژگی ها و مزایای راه اندازی این پارک در اصفهان گفت: با راه اندازی پارک «ارونزد» مردم اصفهان به ذخایر بی نظیر منطقه در زمینه گونه های گیاهی پی خواهند برد چرا که برخی از این گونه های گیاهی در در آستانه انقراض در واقع با راه اندازی این باغ از انقراض گونه های گیاهی محلی جلوگیری می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی راه اندازی پارک «ارونزد» را فرصتی بی بدیل برای دانشجویان، محققان و دانشمندان حوزه گونه های گیاهی دانست تا از این فرصت های ذخایر ژنتیکی برای تحقیقات خود استفاده کنند. از محیط باغ لذت ببرید و با گونه های گیاهان دارویی آشنا شوید.

خیام نکویی با ابراز خرسندی از اینکه امروز چشم انداز گسترده ای برای اجرای اقدامات مشترک در شهرداری اصفهان وجود دارد، گفت: حوزه مشارکت و همکاری جهاد کشاورزی با شهرداری اصفهان گسترده تر خواهد شد. بنابراین ما در حال برنامه ریزی آن هستیم. همکاری با شهرداری در آینده اصفهان برای شناسایی و پرورش گونه‌های گیاهی که از نظر آب بسیار فقیر هستند و قابلیت جایگزینی با سایر گونه‌های گیاهی شهری را دارند، شناسایی و پرورش دهند.