کاهش نرخ زاد و ولد/ روند سالمندی 12 درصدی در استان اصفهانحسین غفرانی در بازدید از خبرگزاری ایمنا گفت: جمعیت منطقه اصفهان بر اساس سرشماری سال 1394 بالغ بر 5 میلیون و 120 هزار و 850 نفر شامل 2 میلیون و 521 هزار زن و دو میلیون و 599 هزار نفر مرد بوده است. مردان، 88 درصد آنها در شهرها، 12 درصد در روستاها و 361000 نفر بالای 65 سال سن دارند.

وی افزود: 2 میلیون و 448 هزار نفر از جمعیت کشور میانسال و مابقی را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند که نشان می دهد جمعیت منطقه در آستانه ورود به مرحله اول سالمندی است. پیری در 1420-1430. مرحله اصلی سالمندی است و اکنون 30 درصد از جمعیت جوان جامعه را به افراد مسن تبدیل می کنند.

مدیر کل ثبت احوال منطقه اصفهان گفت: روند سالمندی در برخی شهرها از 12 درصد فراتر رفته و در منطقه اصفهان به 12 درصد رسیده است که نشان دهنده آغاز سالمندی در منطقه است. نرخ باروری کل سالانه در چند سال گذشته کاهش چشمگیری را تجربه کرده است و نرخ زاد و ولد در استان اصفهان که زمانی 40 در هزار بود، در سال گذشته به 11 در هزار رسید.

نگرانی هایی در مورد وجود طلاق و کوتاه شدن ازدواج وجود دارد

وی افزود: نرخ زاد و ولد سالانه استان اصفهان در سرشماری ادواری جمعیت باید 2.1 باشد تا نرخ طبیعی جمعیت را نشان دهد، استان به زیر یک رسیده است و اگر چند سال باشد و اگر در طول عمر طلایی حفظ شود. جمعیت پنجره، اقدام صورت می گیرد اگر ضرب نشود، بقیه پنجره جوانی گم می شود.

غفرانی بیان کرد: اگرچه در یکی دو سال اخیر روند افزایش طلاق و کاهش ازدواج آرام شده است، اما نگرانی هایی درباره شیوع طلاق، کاهش ازدواج، محدودیت ازدواج و میانگین سن ازدواج وجود دارد. اکنون 29 سال برای مردان، 24 سال برای زنان.

رفع تاخیر در صدور کارت ملی

وی ادامه داد: نمی توان نسبت ازدواج و طلاق را در شهرهای مختلف استان اصفهان بیان و نقل کرد. از آنجایی که برخی شهرها دفتر ازدواج و طلاق ندارند و شهروندان ساکن در این شهرها برای ثبت ازدواج یا طلاق به شهرهای دیگر مراجعه می کنند، اما چون همه شهرها دارای سند احوال هستند، دقیق ترین آمار ارائه می شود.

مدیرکل منطقه اصفهان با بیان اینکه میزان زاد و ولد و مرگ و میر به جمعیت هر شهر بستگی دارد، گفت: گلایه مردم. در باره کارت ملی شکایات قانونی است و به دلیل محدودیت صدور و چاپ کارت ملی هوشمند، مردم در سال های گذشته در صدور و تحویل آن با خلأ مواجه شده اند.

وی افزود: این موضوع در زمینه تاخیر در ثبت نام دولتی و صدور کارت ملی برطرف شده است. اکنون قابل حل است و مسئولان سازمان با جدیت کامل در صدد رفع این مشکل هستند.

صدور شناسنامه برای فرزندان پدران غیر ایرانی / رایج ترین اسامی

غفرانی ادامه داد: حدود 2 هزار و 130 شناسنامه مطابق با ارائه یکسان شناسنامه برای فرزندان مادران ایرانی و پدران غیرایرانی که به صورت قانونی و از طریق سامانه اداره کل امور کشور ثبت شده اند صادر شد.

وی با اشاره به اینکه 83 دفتر حسابداری در اصفهان وجود دارد، تصریح کرد: اتباع اصفهانی می توانند شناسنامه خود را تغییر دهند یا کپی شناسنامه خود را دریافت کنند و سپس درخواست تولد خود را ثبت کنند و برای انتقال به صندوق های دولتی مراجعه کنند. گواهی صادر می شود و درب منزل پست می شود.به منازل ارسال می شود و اگر از آنجایی که در شهر صندوق نقدی وجود ندارد، شهروندان باید مستقیماً با دفاتر ثبت احوال تماس بگیرند.

مدیرکل منطقه اصفهان با اشاره به اینکه نام های محمد و علی، فاطمه و زهرا پرطرفدارترین اسامی برای آقایان هستند، خاطرنشان کرد: نام های مذهبی در سال های گذشته پرطرفدارترین نام ها بوده است. نام امیر علی، علی، حسین، امیرحسین، فاطمه و دیگران در سال گذشته یک رویا اینها رایج ترین نام ها بودند.