کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالاً هنگام مراجعه به متخصص قلب و هنگام انجام آزمایشات به شما گفته می شود که کلسترول خون شما بالا است و شما نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانی زمانی است که از آن پیروی نکنید و این کلسترول بالا بماند. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کرده و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ممکن است پزشک برای درمان کلسترول شما دارو تجویز نکند ، اما شما باید رژیم خود را رعایت کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را کنترل کنید تا قلبی سالمتر داشته باشید. در این مقاله نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول در خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تولید گروه های خاصی کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن با خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول چربی می گیرد.

اما در مورد بد ، ما هم کلسترول خود را داریم و هم کلسترول بد ، که در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در رگ های بدن ما شده و منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون پاک کند.

احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد خود را کاهش داده و کلسترول خوب خود را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر به این موضوع فکر کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی خوبی را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم سطح کلسترول LDL را با خوردن غذاهای خاص و دریافت چربی های اشباع و کلسترول در بدن خود افزایش دهیم. به همین دلیل ، رژیم غذایی در تعادل کلسترول بد و خوب نقش اساسی دارد.

محدوده مناسب کلسترول خون

کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر سطح کلسترول خون شما کمتر از 200 باشد ، این بسیار عالی است و هیچ نگرانی ندارید و می توانید بگویید که کلسترول خوب بیشتری در بدن خود دارید.

اگر کلسترول بد بدن شما کمتر از 130 باشد عالی است ، اما با خطر بیماری قلبی مرتبط است.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم که نگران بیماری های قلبی نباشید ، زیرا خطر بیماری در این دوره کاهش می یابد.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه شود این است که سطح تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که چگونه می توان با اندازه گیری درست غذا ، اندازه آن را در رژیم غذایی خود اندازه گیری و کلسترول خود را کاهش داد؟

در کنترل میزان غذایی که می خورید به دنبال کمک باشید

بسیاری از ما در مورد خوردن و نوشیدن یک رفتار آرام داریم.

آمریکایی ها دقیقاً به همان شیوه رفتار می کنند ، دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که باعث افزایش وزن و در نهایت کلسترول بالا می شود و مشکلات قلبی زیادی برای ما پیش می آید.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما روشی بسیار آسان برای کنترل میزان غذای شما را به شما معرفی می کنیم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری تمام غذاها استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر به رژیم غذایی شما گفته شده است که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی به اندازه یک کف دست است ، یا اگر 30 گرم نان بخورید ، باز هم اندازه کف دست شما خواهد بود. یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را در بدن خود دریافت می کنیم.

به عنوان مثال ، خوردن غذاهای حاوی چربی باعث افزایش سطح کلسترول در بدن شما می شود.
اگر شما یکی از این افراد دارای اضافه وزن هستید ، به احتمال زیاد می توانید سطح تری گلیسیرید خون خود را با آزمایش تعیین کنید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش نمی دهید ، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی سطح کلسترول خوب بدن را کاهش می دهد.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معنی است که اگر یکی از بستگان (درجه یک) خانواده شما سابقه چربی خون بالا داشته باشد ، ممکن است سطح چربی خون شما نیز بالا باشد.

همچنین استفاده از دخانیات به عنوان سیگار و الکل باعث کاهش کلسترول خوب در بدن شده و شما را از این اختلال رنج می دهد.


ممکن است این را مفید بدانید: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد اما به هیچ وجه آن را نمی داند. اگر کلسترول بالایی در خون دارید ، بدن شما چربی زیادی در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها سرخرگ هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، هنگامی که این پلاک ها در خون ما تجمع می یابند ، سفت شده ، عروق را باریک کرده و در طولانی مدت آنها را مسدود می کنند. مانند سنگ های خرد شده ، داخل شریان جمع می شوند و هنگامی که بیش از حد تجمع کنند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که از تجمع کلسترول در بدن جمع می شوند ، می توانند تجزیه شوند. وقتی پلاک ها تجزیه می شوند ، تبدیل به لخته های خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

گرفتگی یا بسته شدن عروق بسیار نگران کننده و خطرناک است زیرا ممکن است مسدود شود دفعات حمله قلبی در انسان افزایش می یابد و همچنین هنگامی که این عروق مسدود می شوند ، ممکن است خون به درستی به مغز نرسد و سکته مغزی رخ دهد. احتمالاً شنیده اید که می گویند سکته یا حمله قلبی رخ داده است.

اما همانطور که گفته شد ، افزایش کلسترول نشانه این نیست که فرد زودتر متوجه شده و شروع به درمان می کند و تنها در صورتی می فهمد که هر یک از بیماری های فوق را دارد.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد هم سن خود هر شش ماه یا هر سال مورد آزمایش قرار گرفته و بررسی شوند. همچنین بهترین راه پیشگیری ، رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام همیشه فعالیت بدنی و جلوگیری از تنبلی است.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آیا برای سکته مغزی یا حمله قلبی باید دست به دست هم دهیم تا بدانیم کلسترول خون ما بالاست؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش امکان پذیر نیست. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید کلسترول خون خود را به طور مرتب چک کنند و آزمایش خون را هر شش ماه تا یک سال انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: پرسش ها و پاسخ های مهم در مورد بررسی دوره ای

همچنین اگر بالای 20 سال سن دارید و اعضای خانواده نزدیک شما به بیماری قلبی مبتلا هستند ، باید از نظر چربی خون بالا نیز آزمایش شوید. حال ، اگر شما یک نوجوان و زیر 20 سال هستید ، اما از داروهای خاصی استفاده می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، باید تحت نظر باشید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید ، حتماً از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید آزمایش شوید. برخی از علل کلسترول بالا عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه داشته باشید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون را متعادل می کند. همچنین ، حتما میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات بخورید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و کسب اطلاعات در مورد چربی خون با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی انجام می شود. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری چربی و سطح کلسترول خون باید با رژیم پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مناسب مشورت کنید.

مرکز اکسیر قلب و دیابت در حال حاضر نیازهای افرادی را که به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی برآورده می کند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم بگیرید اقدامات خاصی را برای کاهش این نوع چربی خون انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و تعیین وقت قبلی در مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *