یک مطالعه نشان داد که پروبیوتیک ها به بچه ها کمک نمی کنند تا از آنفولانزای معده غلبه کنند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
گاستروانتریت یا آنفولانزای معده می تواند سالانه میلیون ها کودک را تحت تاثیر قرار دهد. گتی ایماژ

ممکن است کمک به تقویت درمان آنفولانزای معده در کودکان با یک دوره پروبیوتیک، عقل سلیم به نظر برسد – اما احتمالاً پول خود را هدر می دهید.

مقداری مطالات گذشته به این ایده کمک کرده اند که پروبیوتیک ها در کاهش علائم دردناک گاستروانتریت حاد (که معمولا “آنفولانزای معده” نامیده می شود)، از جمله اسهال و استفراغ موثر هستند.

اما مطالعه جدیدی که در اوایل این ماه در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، به این نتیجه رسید که مکمل های پروبیوتیک هیچ تاثیری بر طول مدت یا شدت گاستروانتریت حاد در کودکان ندارند.

وعده پروبیوتیک ها

چه از سوپرمارکت خرید کنید و چه از فروشگاه های مواد غذایی سالم، احتمالاً با محصولاتی از ماست گرفته تا مکمل ها مواجه خواهید شد که محتوای پروبیوتیک آنها را تبلیغ می کنند. پروبیوتیک ها – باکتری های زنده “خوب” که بخشی از اکوسیستم پیچیده در روده ما هستند – به عنوان درمانی برای همه چیز از یبوست گرفته تا اضطراب معرفی می شوند.

متأسفانه، علیرغم آنچه تولیدکنندگان این محصولات به شما می‌گویند، علم در مورد این ادعاها روشن نیست.

«آنچه که ما پیدا کردیم، تفاوت قابل توجهی نداشت. بچه‌هایی که پروبیوتیک دریافت کردند و بچه‌هایی که دارونما دریافت کردند دقیقاً از نظر هر نتیجه ممکنی که فکرش را می‌کردیم، همین کار را کردند. دکتر دیوید اشنادوور، پزشک اورژانس اطفال در بیمارستان کودکان سینسیناتی و اولین نویسنده این مطالعه، به Healthline گفت: آنها مدت زمان اسهال، مدت زمان استفراغ و تب مشابه داشتند.

برای مطالعه خود، Schnadower و همکارانش 971 کودک 3 ماهه تا 4 ساله را که برای گاستروانتریت به 10 بخش مختلف اورژانس کودکان در سراسر ایالات متحده مراجعه کردند، انتخاب کردند.

این مطالعه یک کارآزمایی دوسوکور و کنترل شده با دارونما بود که در آن کودکان یا با دوز 5 روزه درمان شدند. لاکتوباسیلوس رامنوسوس GG، سویه‌ای از باکتری‌های پروبیوتیک که معمولاً فروخته می‌شود، یا همراه با دارونما.

کودکان روزانه به مدت پنج روز، سپس دو هفته و در نهایت یک ماه برای ردیابی علائم به پزشک مراجعه کردند.

هیچ تفاوت معناداری در پیامدهای سلامت کودکانی که پروبیوتیک مصرف کردند در مقایسه با کودکانی که این پروبیوتیک مصرف نکردند، وجود نداشت.

دکتر سوفیا جان، رئیس بخش اطفال در طب کودکان کوهن گفت: “من فکر می کنم که این مطالعه یک مطالعه بسیار خوب طراحی شده بود که به طور قطع نشان می دهد که استفاده از پروبیوتیک ها برای کودکان سالم و مبتلا به گاستروانتریت واقعاً فایده ای ندارد.” مرکز در نیویورک، که به مطالعه پژوهشی وابسته نبود.

افزایش پروبیوتیک ها

این تحقیق در زمانی انجام می شود که در آن پروبیوتیک ها همچنان به عنوان یک بخش قوی از صنعت مکمل های غذایی ظاهر می شوند. انتظار می‌رود صنعت جهانی پروبیوتیک‌ها از 37 میلیارد دلار در سال 2015 به بیش از 64 میلیارد دلار در سال 2023 برسد. این رشد علی‌رغم فقدان شواهد واقعی از نظر بالینی قطعی مبنی بر مشروع بودن ادعاهای بهداشتی مطرح شده توسط تولیدکنندگان این محصول، محقق خواهد شد.

اشنادوور گفت: «از Whole Foods گرفته تا Walmart، دیوارها و دیوارهای محصولات مختلف پروبیوتیک، غذاهای غنی شده با پروبیوتیک را مشاهده خواهید کرد و مردم با این باور که خوب هستند، آنها را مانند آب نبات می خرند.

از آنجایی که پروبیوتیک ها به عنوان مکمل های غذایی به بازار عرضه می شوند، به گونه ای که داروها و سایر داروها باید اثربخشی و ایمنی آنها را ثابت کنند، برای ادعاهایشان توسط FDA تنظیم نمی شوند.

درمان آنفولانزای معده

تا آنجایی که از پروبیوتیک ها برای درمان گاستروانتریت استفاده می کنید – ممکن است مجبور باشید آن را کنار بگذارید. این به این دلیل است که علیرغم این امید که پروبیوتیک ها می توانند کمک کنند، هیچ درمانی شناخته شده برای آنفولانزای معده وجود ندارد.

گاستروانتریت حاد همچنان یک بیماری جدی در سرتاسر جهان است – این دومین عامل مرگ و میر در کودکان زیر پنج سال است – اما مرگ و میر در ایالات متحده نادر است. این بیماری می‌تواند توسط انواع پاتوژن‌ها، از جمله باکتری‌ها و ویروس‌ها، ایجاد شود که علائم علامت تجاری را ایجاد می‌کنند.

همچنین بسیار مسری است.

خطرناک ترین عارضه ای که در گاستروانتریت حاد رخ می دهد، کم آبی بدن است که به دلیل از دست دادن مایعات در اثر اسهال و استفراغ است. کودکانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند آنهایی که بیماری های مزمن دارند، نیز در معرض خطر بیشتر عوارض هستند.

اکثر گاستروانتریت ها خود به خود و بدون مداخله زیاد برطرف می شوند. بچه‌ها قطعاً برای چند روز بدبخت هستند، اما خوبی این است که تا زمانی که والدین به تشویق فرزندشان به حفظ آب بدن ادامه دهند، بیشتر بچه‌ها خودشان به خوبی بهبود می‌یابند.

توصیه می شود کودکان مبتلا به گاستروانتریت حاد را با مایعات کم اما مکرر درمان کنید تا آنها را بدون ایجاد حالت تهوع یا استفراغ هیدراته نگه دارید. همچنین برای خانواده‌ها رعایت بهداشت، از جمله شستن مکرر دست‌ها و ضدعفونی کردن مکان‌هایی مانند حمام که احتمالاً به مایعات بدن آلوده هستند، مهم است.

در مورد درمان آنفولانزای معده با پروبیوتیک ها، پول خود را پس انداز کنید.

آنچه ما به خانواده ها می گوییم این است که 60 دلار برای این کار خرج نکنید که هیچ کاری برای شما ندارد. آن را برای غذای خوب برای فرزندتان خرج کنید یا آن پول را برای دانشگاه پس انداز کنید. آن را برای چیزی که کار نمی کند خرج نکنید.

خط پایین

مطالعه جدیدی که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است نتیجه می گیرد که مکمل های پروبیوتیک تاثیری بر طول مدت یا شدت گاستروانتریت حاد در کودکان ندارند.