یادگاری از افتخار بی بدیل سینمای ایرانبه گزارش خبرنگار ایمنا، «آقای بازیگر» سینمای ایران در آخرین روز خرداد 1303 در محله سنگلج تهران جان گرفت. یو بیری پنج اسطوره بازیگری در سینمای ایران او در طول فعالیت هنری خود در بیش از 56 فیلم سینمایی و 70 برنامه تلویزیونی به عنوان بازیگر یا کارگردان بازی کرده است. او اولین بازیگر ایرانی بود که برنده جایزه بین المللی فیلم شد.

اولین حضور سینمایی او در سال 1328 با فیلم «واریته بهار» ساخته پرویز خطیبی بود. اما بازی او در فیلم گاو به کارگردانی داریوش مهرجویی در سال 1348 نقطه عطفی در زندگی نیروی انتظامی بود. مرحوم انتظامی در این فیلم نقش «مش حسن» را بازی می کند که از غم مرگ گاووش تغییر شخصیت داده و تبدیل به «گاو مش مش حسن» می شود.

انتظامی در رشته برق تحصیل کرده بود اما در سال 1326 پس از ورود به عرصه هنر به آلمان سفر کرد و در دانشکده سینما و تئاتر تحصیل کرد. وی همچنین در سال 1348 بدون آزمون وارد دانشگاه هنرهای زیبای تهران شد و در رشته تئاتر تحصیل کرد. انتظامی چند سال بعد در همان دانشگاه و اکنون در دانشگاه الزهرا تدریس کرد.

دانشگاه مثل چراغ

آقای بازیگر اهمیت زیادی برای تحصیلات دانشگاهی در هنر قائل بود و در مصاحبه ای با زاون قوکاسیان در مجموعه گفتگوی تاریخ شفاهی در سال 2008، گفت: فکر می کنم; چون حتی اگر بالاترین استعداد و تجربه را داشته باشند، دانشگاه برایشان چراغ راه می شود وگرنه قالب می شوند.»

انتظامی در انتخاب نقشه ها و آثاری که به او عرضه می شد دقت و اشتیاق خاصی به خرج داد و این انتخاب نام بزرگانی چون داریوش مهرجویی، علی خاتمی، نصیر تقوایی و مسعود کیمیایی را بیش از پیش افزایش داد.

بخش مهمی از فعالیت هنری او به دوران پس از انقلاب اسلامی بازمی گردد که در فیلم هایی چون حاجی واشنگتن، کمال الملک، اجاره نشین ها، هامون و ناصرالدین شاه بازی کرد. ، بازیگران سینما.”

زندگی هنری عزت الله انتظامی الگوی بسیاری از هنرمندان بوده و هست. کتاب “من به تو احترام می گذارم فرزند سنگلج” منتشر شده در سال 1392 توسط انتشارات سخن. این کتاب که به زندگی هنری نیروی انتظامی اختصاص دارد توسط غزالی سلطانی تهیه و گردآوری شده است. مستندی از زندگی عزت الله انتظامی «آقای بازیگر» نیز ساخته شد.

پرویز پرستویی درست دو سال پیش از درگذشت معلم، به مناسبت نود و دومین سالگرد تولد بزرگان سینمای ایران پیامی متفاوت نوشت. تا وفاداری اش جناب استاد بزرگوار سینمای ایران و پدر گرامی خطاب به او آن را بی نظیر خواند.

آقای بازیگر در جایی درباره آخرین سری گاو گفت: فیلم با کشتن یک گاو تمام شد و بعد از آن همه بازیگران به تهران برگشتند و من ماندم. همه تعجب می کردند که چرا من برنمی گردم. به آنها گفتم که آنقدر احساس خوبی ندارم که گاو را بکشم. مجبور شدم مدتی اینجا بمانم.

این هنرمند کم نظیر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران پس از یک عمر کار و فعالیت ارزشمند هنری در پنجم مرداد ماه 1395 بر اثر کهولت سن و سکته از دنیا رفت.