انتخاب و ذخیره سازی

ریحان شیرین در آشپزی در کشورهای مدیترانه ای سخاوتمندانه استفاده می شود. غالباً در حیاط خلوت به عنوان مرطوب پرورش داده می شود تا برگها و گلهای تازه آن به راحتی برای استفاده فوری برداشت شوند.

در فروشگاه های گیاهی ، ریحان ارگانیک تازه را به جای فرم خشک آن انتخاب کنید زیرا برگهای تازه حاوی اسانس هستند و بنابراین از نظر کیفیت و طعم برتری دارند. ریحان باید عاری از لکه های تیره و زردی باشد.

برگ ها و دانه های ریحان خشک را نیز می توانید در فروشگاه های مخصوص گیاهان پیدا کنید. با این حال ، برگهای ریحان خشک شده و همچنین تحت تابش ممکن است میزان قابل توجهی روغنهای ضروری ، ویتامین C و کاروتن را کاهش دهند.

ریحان تازه تازه در دمای اتاق بهتر عمل می کند ، بر خلاف سایر گیاهان رایج مانند جعفری که نیاز به تبرید دارند. ریحان خشک باید در یک ظرف شیشه ای محکم بسته ، در مکانی خنک ، تاریک و خشک نگهداری شود که در آن تا شش ماه تازه می ماند.


روش های تهیه و سرو

ریحان تازه را در آب سرد سرد بشویید یا چند دقیقه بشویید تا هرگونه آلودگی یا بقایای سموم دفع شود. ریحان شیرین در آخرین لحظات به دستور غذا اضافه می شود تا عطر و طعم آن سالم بماند. از آنجا که پخت طولانی مدت منجر به تبخیر و از بین رفتن اسانس آن می شود.

برگهای ریحان تازه برای طعم دادن به هر نوع سبزی ، مرغ یا غذای گوشتی اضافه شده است. این گیاه همچنین در غذاهای گوجه فرنگی و تخم مرغ ، خورش ، سوپ و سالاد استفاده می شود.

در اینجا چند نکته برای خدمت ارائه شده است:

تارت پنیر گوجه فرنگی با ریحان. عکس: جنیفر

  • از برگهای تازه یا خشک ریحان در تهیه سوپ و غذاها استفاده می شود.

  • برگهای ریحان شیرین تازه خرد شده به سبزیجات (سالاد پانزانلا ایتالیایی) و همچنین سالاد میوه غنی می شود.

  • ریحان برگ بزرگ ایتالیایی یکی از مواد اصلی موجود در آن است ‘سس پستو،’ یک سس سبز که در آشپزی مدیترانه ای به سوپ ، سبزیجات ، ماهی و غذاهای ماکارونی اضافه می شود.

  • نوعی نوشیدنی خوش طعم از دانه های ریحان در برخی از کشورهای آسیایی محبوب است.


کاربردهای دارویی گیاه ریحان

چای ریحان
چای ریحان
  • برگ های ریحان حاوی اسانس های مفید برای سلامتی مانند اوژنول ، سیترونلول ، لینالول ، سیترال ، لیمونن و ترپینئولبه این ترکیبات دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی هستند.

  • اوژنول اوژنول یک اسانس مهم در ریحان در برابر آنزیم سیکلواکسیژناز (COX) عمل می کند. بنابراین مشخص شده است که عملکرد ضد التهابی دارد. سیکلواکسیژناز آنزیم (COX) واسطه واکنش های التهابی در بدن انسان است. در برابر آنزیم سیکلواکسیژناز (COX) عمل می کند. این اثر مهار کننده آنزیم یوژنول در ریحان ، آن را به یک داروی ارزشمند برای تسکین علائم در افراد مبتلا به مشکلات التهابی مانند آرتریت روماتوئید ، آرتروز و شرایط التهابی روده تبدیل می کند.

  • همچنین مشخص شده است که روغن گیاه ریحان با مهار بسیاری از باکتری های بیماری زا مانند عملکرد ضد عفونی کننده عمل می کند استافیلوکوک ، انتروکوک ، شیگلا و سودوموناس

  • چای ریحان (آب ریحان دم کرده) به تسکین حالت تهوع کمک می کند و تصور می شود عملکرد ضد عفونی کننده خفیفی دارد. (سلب مسئولیت پزشکی).

≻≻-بازگشت به گیاهان از جانب گیاه ریحانبه برای مشاهده لیستی چشمگیر از انواع گیاهان دارویی با توضیحات کامل در مورد حقایق تغذیه ای و مزایای سلامتی به اینجا مراجعه کنید.

≻≻-بازگشت به صفحه نخستبه

منابع بیشتر:

  1. پایگاه ملی تغذیه USDA. (در پنجره جدید باز می شود)
  2. دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد اطلاعات مربوط به سرطان-تغذیه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان (پیوند در پنجره جدید باز می شود)دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *