خرید و ذخیره سازی

شنبلیله تازه از اواخر نوامبر تا اوایل مارس در بازارهای کشاورزان موجود است. با این حال ، برگهای خشک شده متی (کاسوری-متی) را می توان به راحتی در بسته های محافظ در تمام طول سال در دسترس قرار داد.

هنگام خرید ، به دنبال برگهای سبز روشن و ملایم باشید. از سبزی هایی که دارای گل هستند خودداری کنید زیرا برگهای آنها سفت و تلخ هستند. قبل از نگهداری ، هر گونه برگ زرد ، کبود ، پژمرده و ساقه های سفت را دور بریزید.

گیاه را مانند سایر سبزیجات مانند آروگولا ، اسفناج ، خرفه ، کلم پیچ و غیره نگه دارید و آن را در محفظه سبزیجات یخچال و در رطوبت نسبی بالا قرار دهید.

کاسوری متی برگ شنبلیله خشک شده است. در هند و پاکستان به دلیل رایحه متمایز و تند محبوب است.

این غذا عمدتا به عنوان چاشنی در خورش و کاری در بسیاری از ایالت های شمالی هند ، ایران و پاکستان استفاده می شود. به طور کلی ، قبل از افزودن به خورشت ، برشته شده و خرد می شود تا طعم و عطر خاصی به دست آورد.

آن را در یخچال ، در ظرف شیشه دار و دور از رطوبت نگهداری کنید. در صورت حفظ ، کاسوری متی می تواند تا شش ماه خوب بماند.

روش های تهیه و سرو

در هند و پاکستان ، شنبلیله تازه کشت شده اغلب در بازارهای محلی به صورت بوشل فروخته می شود. ساقه های سفت را کوتاه کنید. برگهای زرد و کبود را دور بریزید.

برگها را در یک صافی بزرگ قرار دهید و در آبهای سرد سرد کاملاً تمیز کنید ، همانطور که در موارد دیگر سبزیجات مانند اسفناج این کار را انجام می دهید تا ماسه ، خاک ، خاک و غیره را از بین ببرید ، آب را تخلیه کنید ، قبل از استفاده از پارچه جاذب رطوبت به آرامی خشک کنید. استفاده در آشپزی

کاسوری متیبه

در اینجا چند نکته برای خدمت ارائه شده است:

  • برگ شنبلیله که متی نامیده می شود ، به طور گسترده در آشپزی هندی به صورت تازه یا خشک استفاده می شود و اغلب با سبزیجاتی مانند اسفناج ، سیب زمینی و یام ترکیب می شود.

  • آلو متي (سیب زمینی-برگ متی) خورش مورد علاقه فصل زمستان در پاکستان و ایالت های پنجاب ، بیهار و راجستان هند است.

  • سبزی تازه همچنین در سوپ ، کاری ، و در غذاهای برنج مانند پلوف ، متی برنج و غیره استفاده می شود.

  • سبزی شنبلیله یک عنصر مهم در غذاهای سبزیجات و دال (حبوبات) است که در مناطق روستایی هند مصرف می شود.

  • برگهای خشک شنبلیله (Kasuri Methi) معمولاً به عنوان چاشنی برای طعم دادن به انواع کاری و سبزی استفاده می شود.

  • از برگهای خشک شده به عنوان چاشنی برای تقویت طعم ایرانی استفاده می شود قرمه سبزیبه سایر ترکیبات اصلی در اینجا مخلوطی از سبزیجات تفت داده شده است که شامل جعفری ، تره فرنگی یا پیاز سبز و گشنیز ، کلم پیچ و نخود زرد خرد شده است.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید بخوانید:

سبزی خردل ارزش غذایی.

اسفناج ارزش غذایی.

≻≻-بازگشت به سبزیجات از جانب برگ شنبلیله (متی)به برای مشاهده لیستی چشمگیر از سبزیجات با توضیحات کامل در مورد حقایق تغذیه ای و مزایای سلامتی به اینجا مراجعه کنید.

≻≻-بازگشت به صفحه نخست.

خواندن بیشتر:

  1. گوپالان و همکاران جدول 1989 جدول 1- ارزشهای غذایی غذاهای هندی.

  2. فناوری تولید شنبلیله (Trigonella foenum-graecum L.)-PDF

  3. تولید کنندگان نبض ساسکاچواندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *