در پینترست به اشتراک بگذارید
پزشکان به دنبال راه هایی برای مبارزه با افزایش نرخ چاقی هستند. گتی ایماژ
  • آکادمی اطفال آمریکا (AAP) هشدار می دهد که باید اقدامات بیشتری برای مبارزه با افزایش نرخ چاقی شدید انجام شود.
  • در حال حاضر نزدیک به 19 درصد از کودکان چاق هستند.
  • اکنون کارشناسان AAP از پزشکان می خواهند که جراحی چاقی یا معده را برای بیماران جوان در نظر بگیرند.

برای مقابله با اپیدمی رو به رشد چاقی کودکان در ایالات متحده، AAP از دسترسی گسترده به جراحی کاهش وزن برای نوجوانان پشتیبانی می کند.

AAP اولین بیانیه سیاست رسمی خود را در این مورد در آخر هفته پس از بررسی جامع داده های موجود در مورد ایمنی و اثربخشی جراحی متابولیک و چاقی در جمعیت های جوان منتشر کرد.

نویسندگان آن بیانیه سیاستی نسبت به افزایش نرخ چاقی شدید هشدار می دهند. این به عنوان داشتن شاخص توده بدنی (BMI) مساوی یا بیشتر از 35 تعریف می شود که آنها آن را “یک اپیدمی در یک اپیدمی” می نامند و به ندرت می توان آن را تنها با استفاده از مداخلات سبک زندگی و رژیم غذایی درمان کرد.

افزایش چاقی در جوانان

تقریبا 14 میلیون کودکان و نوجوانان در ایالات متحده، حدود 18.5 درصد، چاقی در نظر گرفته می شوند. با این حال، بیانیه سیاست AAP بر تعداد رو به رشد چاقی شدید تاکید می کند.

بر اساس این گزارش، میزان چاقی شدید از سال 1999 تقریباً دو برابر شده است. امروزه تقریباً 4.5 میلیون کودک به عنوان چاقی شدید یا تقریباً یک سوم کل جمعیت کودکان چاق در نظر گرفته می شوند.

چاقی شدید مشکلات سلامتی منحصر به فردی را به عنوان مشکلاتی برای درمان ایجاد می کند.

این بچه‌ها یک گروه واقعاً خاص هستند، زیرا نه تنها دارای درجات شدید اضافه وزن هستند که بعید است بتوانند آن را از دست بدهند و در بزرگسالی سالم باشند، بلکه عواقب چاقی را نیز درگیر کرده‌اند، پیامدهای واقعاً جدی برای سلامتی. دکتر سارا آرمسترانگ، استاد اطفال در دانشگاه دوک و اولین نویسنده بیانیه سیاست AAP گفت: مانند دیابت و آپنه خواب.

ما لزوماً در مورد خطر ابتلا به بیماری در بزرگسالی صحبت نمی کنیم. ما اکنون در مورد این کودکان صحبت می کنیم که از این بیماری ها رنج می برند.

به طور سنتی، خط اول درمان چاقیبه ویژه در کودکان و نوجوانان، مداخلات سبک زندگی شامل مواردی مانند خوردن غذاهای سالم و افزایش ورزش است.

با این حال، برای افراد مبتلا به چاقی شدید، این مداخلات ممکن است به تنهایی کافی نباشد.

اینجاست که استفاده از جراحی متابولیک و چاقی مطرح می‌شود. انواع مختلفی از این روش‌ها وجود دارد، اما سه مورد از رایج‌ترین آنها عبارتند از بای پس معده Roux-en-Y (که استاندارد طلایی برای درمان چاقی شدید در بزرگسالان و نوجوانان در نظر گرفته می‌شود)، عمودی. گاسترکتومی اسلیو و نوار معده قابل تنظیم لاپاروسکوپی.

تا همین اواخر، داده‌های مربوط به ایمنی و اثربخشی چنین روش‌هایی در جمعیت‌های نوجوان کم بود، اما AAP اکنون می‌گوید که داده‌های کافی برای گسترش توصیه‌ها برای بیمارانی که معیارهای مناسب را دارند، دارد.

بیانیه سیاست، جراحی متابولیک و چاقی را «یک استراتژی ایمن و مؤثر برای گروه‌هایی از جوانان مبتلا به چاقی شدید» می‌نامد.

برای گسترش دسترسی، بیانیه خط مشی AAP چندین توصیه کلیدی ارائه می کند:

  • بیمه های دولتی و خصوصی هر دو جراحی متابولیک و چاقی، مراقبت های قبل و بعد از عمل را در میان بیماران اطفال پوشش می دهند.
  • پزشکان اطفال باید به موقع برای جراحی بیماران مبتلا به چاقی شدید مراجعه کنند.
  • افزایش آگاهی از ایمنی و کارایی جراحی متابولیک و چاقی در بین خانواده ها و پزشکان اطفال به طور یکسان.

دکتر میچل روزلین، رئیس جراحی چاقی در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک، از بیانیه سیاست AAP استقبال می کند.

با انجام جراحی چاقی در نوجوانان برای سال‌ها، چیزهای کمی وجود دارد که ثواب داشته باشد… جراحی چاقی ایمن‌تر شده است، و نوجوانانی که جراحی کرده‌اند، عملکردشان در مدرسه بهبود می‌یابد، از نظر اجتماعی اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند و نسبت به آینده خود خوش‌بینی بیشتری دارند. ” او گفت.

چاقی مرضی یک مانع بزرگ است. روسلین گفت: جراحی عملکرد پزشکی و عاطفی را بهبود می بخشد.

داده های مربوط به جراحی چاقی نوجوانان

برای این نتیجه گیری، محققان داده های تعدادی از مطالعات، از جمله مطالعه Teen-LABS، بزرگترین مطالعه گروهی جوانان در حال انجام جراحی چاقی را جمع آوری کردند. 242 بیمار را در پنج مکان در ایالات متحده ثبت نام کرد.

در مطالعات متعدد ذکر شده توسط AAP، بیماران نوجوانی که تحت عمل جراحی متابولیک و چاقی قرار گرفتند، بهبودهایی را در کاهش وزن و رفع سایر مشکلات سلامت مرتبط، مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا نشان دادند.

با این وجود، این جراحی‌ها در بین نوجوانان کم‌کاربرد دارند.

و جراحی برای همه مناسب نیست.

آرمسترانگ گفت: «برای روشن بودن، آکادمی به حمایت از تمام تلاش‌های جاری برای بهبود دسترسی به غذای سالم و فعالیت بدنی برای همه کودکان ادامه می‌دهد، بنابراین جراحی کاهش وزن برای همه کودکان مناسب نیست و اکنون به عنوان یک استراتژی بهداشت عمومی در نظر گرفته نمی‌شود.»

برای گروه منتخبی از کودکان و نوجوانان، ممکن است تنها گزینه باشد. با توجه به آن، آرمسترانگ امیدوار است که با راهنمایی AAP، دستیابی به چنین رویه‌هایی برای کسانی که واقعاً به آنها نیاز دارند آسان‌تر شود.

کارشناسان دیگر به Healthline گفتند که عموماً از بیانیه سیاست جدید AAP حمایت می کنند.

دکتر مایکل گروسو، افسر ارشد پزشکی و رئیس بخش اطفال در بیمارستان هانتینگتون نورثول هلث در نیویورک، گفت که این بیانیه “برای پزشکان مراقبت های اولیه اطفال و سایر متخصصان که به دنبال ارائه بهترین مراقبت مبتنی بر شواهد برای بیماران خود هستند، بسیار مهم است.”

با این حال، وی خاطرنشان کرد: «چاقی شدید در نوجوانان معمای نهایی «سنگ و یک مکان سخت» است. اکثر پزشکان عمومی اطفال مانند من عادت دارند بر انتخاب های سالم به عنوان بهترین، ایمن ترین و طبیعی ترین رویکرد برای مدیریت مشکلات وزن تمرکز کنند.