در پینترست به اشتراک بگذارید
محصولات Kratom مکمل در نظر گرفته می شوند و تحت بررسی دقیق FDA نیستند. گتی ایماژ

به گفته کراتوم تعداد قابل توجهی از مرگ و میرهای مرتبط با مصرف بیش از حد بیش از آنچه قبلاً تصور می شد درگیر بود یک گزارش جدید امروز توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) منتشر شد.

با این حال، مرگ و میر مرتبط با این دارو هنوز نادر است.

بین سال‌های 2016 و 2017، CDC دریافت که کراتوم در مرگ 91 نفر نقش داشته است – بیش از دو برابر تخمین‌های قبلی. در سال 2017، FDA فقط شواهدی از این موضوع پیدا کرده بود 44 مرگ مربوط به کراتوم.

کراتوم به ندرت تنها عامل مرگ بود. این اغلب در کنار سایر مواد مخدر، از جمله فنتانیل افیونی و آنالوگ های آن، هروئین، بنزودیازپین ها و کوکائین استفاده می شد.

در هفت مورد مرگ، کراتوم تنها دارویی بود که در غربالگری سم شناسی پس از مرگ آزمایش مثبت شد، اما محققان گفتند که وجود داروهای دیگر را نمی توان رد کرد.

کراتوم چیست؟

کراتوم (Mitragyna speciosa) یک درخت آسیای جنوبی است. برگ‌های این گیاه که به‌صورت خام در کپسول یا چای مصرف می‌شوند، دارای اثرات محرک خفیف و شبه مواد افیونی هستند. این گیاه قرن‌هاست که به‌عنوان مسکن در تایلند و میانمار استفاده می‌شود.

در ایالات متحده، کراتوم یک ماده قانونی اما بحث برانگیز است. FDA بارها این ادعا را تکرار کرده است ناامن، اعتیاد آور و بالقوه آلوده به مواد دیگر.

با این وجود، کراتوم در میان کاربرانی که آن را جایگزین ایمن‌تر و طبیعی‌تر برای داروهای مسکن و داروهای غیرقانونی مانند هروئین می‌دانند، حمایت را تقویت کرده است.

کارشناسان کراتوم را یک “افیون غیر معمول” نامیده اند که اثرات آن بسته به دوز می تواند متفاوت باشد. مصرف همراه با سایر داروها می‌تواند تشخیص اوردوز را سخت کند – و حتی درمان آن را سخت‌تر کند.

مصرف بیش از حد مواد افیونی معمولاً شامل تنفس افسرده، نبض ضعیف و بیهوشی است. در حالی که مصرف بیش از حد کراتوم می تواند شامل برخی از این علائم باشد، اما اغلب با علائم دیگری نیز همراه است که به ندرت با مواد افیونی مرتبط هستند، مانند تشنج، بی قراری و ضربان قلب سریع.

درمان این علائم مختلف را نمی توان با یک نوع دارو انجام داد. در حالی که مصرف بیش از حد مواد افیونی معمولاً با دارویی مانند نالوکسان (Narcan) که اغلب به عنوان داروی “ضد مصرف بیش از حد” شناخته می شود، درمان می شود، علائمی مانند تشنج و بی قراری با بنزودیازپین ها، آرام بخش، درمان می شود.

فلزات سنگین در کراتوم

گزارش CDC چند روز پس از آن منتشر شد که سازمان غذا و دارو (FDA) هشداری مبنی بر اینکه محصولاتی که از داروی کراتوم استفاده می کنند به دلیل آلودگی فلزات سنگین ایمن نیستند، صادر کرد.

در گزارش، FDA 30 محصول مختلف کراتوم را برای وجود فلزات سنگین تجزیه و تحلیل کرد. آنها “میزان قابل توجهی از سرب و نیکل را در غلظت هایی که بیش از قرار گرفتن در معرض ایمن برای مصرف خوراکی داروی روزانه است” دریافتند.

این آژانس هشدار می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نیکل و سرب می تواند باعث مسمومیت با فلزات سنگین شود. علائم ممکن است شامل آسیب سیستم عصبی، فشار خون بالا و افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها باشد.

دکتر Rais Vohra، مدیر پزشکی بخش Fresno/Madera در سیستم کنترل سموم کالیفرنیا، به Healthline گفت که این یافته ها تعجب آور نیست، زیرا سرب همچنین در تعداد زیادی از واردات از کشورهای دیگر، از جمله جواهرات، سفال یافت می شود. ، غذاها و ادویه ها.

او گفت: «ما قبلاً به مردم گفته‌ایم که کراتوم خطرناک است. «اثرات حاد، اثرات ترک، سالمونلا، و اکنون شواهدی وجود دارد که در واقع فلزات سنگین نیز وجود دارد. این فقط یک دلیل دیگر برای اجتناب از محصولات کراتوم است.

Kratom یک مکمل غذایی در نظر گرفته می شود و به همین دلیل توسط FDA تنظیم نمی شود. مقامات بهداشت عمومی هشدار داده اند که مصرف کنندگان ممکن است ندانند چه چیزی دریافت می کنند.

به دنبال شیوع سالمونلا مرتبط با کراتوم در سال گذشته، FDA و CDC به افراد نسبت به مصرف این دارو به هر شکل هشدار دادند.

ریک اسپیلر، MS، DABAT، FAACT، مدیر مرکز سموم مرکزی اوهایو در بیمارستان کودکان سراسری در کلمبوس، گفت: وقتی صحبت از کراتوم می شود، خریدار مراقب باشید.

اسپیلر قبلاً تحقیقاتی را در مورد افزایش شیوع مصرف بیش از حد کراتوم و تماس با مراکز کنترل سم منتشر کرده است.

بر اساس کار او که در Clinical Toxicology منتشر شده است، تعداد تماس‌های مرتبط با کراتوم با مراکز کنترل مسمومیت بین سال‌های 2011 تا 2017 افزایش 50 برابری داشته است و از حدود یک تماس در ماه به دو تماس در روز افزایش یافته است.

اما بر خلاف مسمومیت حاد ناشی از دارو، اثرات قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین به احتمال زیاد فقط برای مصرف کنندگان طولانی مدت یک خطر است.

“این غلظت ها برای یک دوز یکبار مصرف نگران کننده نیست. اما اگر این به طور منظم مصرف شود (در برخی موارد روزانه مصرف می شود)، این سطوح به یک نگرانی تبدیل می شوند.

قرار گرفتن در معرض سرب در هر ظرفیتی بالقوه خطرناک است. طبق گفته ها، هیچ سطح ایمن از قرار گرفتن در معرض وجود ندارد سازمان بهداشت جهانی (WHO). مسمومیت با سرب بر بسیاری از سیستم های بدن از جمله مغز، استخوان ها، کبد و کلیه تاثیر می گذارد.

خطرات فلزات سنگین

سرب مخصوصاً برای کودکان مضر است، بنابراین قرار گرفتن در معرض موادی مانند کراتوم، حتی به صورت ناخواسته، می تواند مضر باشد.

«کودکان کوچک در معرض خطر بسیار بالایی از عوارض ناشی از سرب هستند زیرا هنوز در حال رشد هستند. مغز و استخوان‌های آن‌ها هنوز در حال رشد است و قرار گرفتن در معرض سرب در سنین پایین‌تر می‌تواند منجر به آسیبی شود که به خوبی مستند شده است.

قرار گرفتن در معرض نیکل کمتر اتفاق می افتد و آسیب کمتری نسبت به سرب دارد، اما همچنان قابل توجه است.

شایع ترین اثر نیکل برای سلامتی به شکل آلرژی است که اغلب منجر به بثورات پوستی می شود.

نیکل باید به مقدار زیاد خورده شود تا باعث آسیب شود، اما مشکلات سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض مزمن و طولانی مدت نیکل در کارگران کارخانه‌های صنعتی که این فلز در هوا وجود دارد، مشاهده شده است.

اثرات جدی و مضر قرار گرفتن در معرض نیکل برای سلامتی ممکن است شامل برونشیت مزمن، سرطان ریه و سرطان بینی یا سینوس باشد.

کاربران طولانی مدت کراتوم که در مورد قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین کنجکاو هستند، می توانند آزمایش خون غلظت سرب را از طریق پزشک معمولی خود انجام دهند. آزمایش قرار گرفتن در معرض نیکل کمتر رایج است و ممکن است به متخصص نیاز داشته باشد.

اگر فکر می‌کنید شما یا کسی که می‌شناسید سم مصرف کرده است، با خط تلفن 24/7 انجمن مراکز کنترل سم آمریکا به شماره 800-222-1222 تماس بگیرید.

خط پایین

بر اساس CDC، کراتوم با مرگ و میرهای ناشی از مصرف بیش از حد بیش از آنچه قبلا شناخته شده بود، همراه بوده است. در حالی که بسیاری از مرگ و میرها شامل داروی دیگری نیز می شود، کارشناسان پزشکی هشدار می دهند که محصولات کراتوم می توانند خطرناک باشند.

این خبر چند روز پس از گزارشی از FDA منتشر شد که سطوح قابل توجهی از فلزات سنگین سرب و نیکل را در محصولات کراتوم نشان داد.

محصولات Kratom تحت نظارت نیستند و FDA بارها هشدار داده است که می توانند با مواد دیگر آلوده و خطرناک باشند.

در حالی که بعید است قرار گرفتن در معرض عوارض حاد را در پی داشته باشد، FDA و سایر متخصصان هشدار می دهند که قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند منجر به پیامدهای جدی و نامطلوب سلامتی ناشی از مسمومیت با سرب و نیکل شود.

Kratom را باید به عنوان یک ماده خطرناک در اطراف کودکان، هم به دلیل اثرات دارویی و هم به عنوان منبع بالقوه قرار گرفتن در معرض سرب، در نظر گرفت.