من گزارش های زیادی در مورد میزان افزایش وزن افراد در طول سال همه گیر دیده ام. و برخی از اعداد کاملاً نگران کننده هستند. یک منبع بسیار ارزشمند از افزایش متوسط ​​وزن 25 کیلوگرم خبر می دهد. مطالعه دیگری که به طور گسترده گزارش شده است نشان می دهد که این عدد حتی بیشتر است – 29 پوند.

در همین حال ، همه در شبکه های اجتماعی از این واقعیت شکایت دارند که بازگشت به کار شخصی نیاز به یک کمد لباس کاملاً جدید دارد ، زیرا آنها دیگر نمی توانند به اصطلاح “شلوار سخت” خود را ببندند.

اگر از الگوها و شوخی های اینترنتی صرف نظر کنیم ، افزایش وزن در بخش بزرگی از مردم عواقب جدی در قالب افزایش بار بیماری ، خطر و ناتوانی خواهد داشت. خوشبختانه وقتی به داده ها دقیق تر نگاه می کنید ، وضعیت واقعی آنطور که اخبار نشان می دهد وحشتناک یا چشمگیر نیست.


داده های مشکوک ، ضعیف گزارش شده است

به عنوان مثال ، یکی از این گزارشها بر اساس یک مطالعه اینترنتی است که توسط هریس پل به نمایندگی از انجمن روانشناسی آمریکا انجام شده است. برخلاف آنچه در رسانه ها دیده اید ، این مطالعه نشان نداد که یک فرد معمولی در طول یک بیماری همه گیر 29 پوند وزن اضافه کرده است.

چهار نفر از هر ده نفر در پاسخ گفتند که همه گیری منجر به تغییر وزن ناخواسته نشده است. بیست درصد می گویند در نتیجه استرس دچار کاهش وزن ناخواسته شده اند. 40 درصد باقی مانده می گویند که همه گیری منجر به افزایش وزن ناخواسته شده است – و متوسط ​​افزایش وزن گزارش شده در این گروه در واقع 29 پوند است. اما فقط نیمی از آنها (یا 20 درصد از کل پاسخ دهندگان) اضافه وزن خود را بیش از 15 کیلوگرم گزارش کرده اند.

به خاطر داشته باشید که همه اینها تغییرات خود گزارش شده هستند که با داده های واقعی وزن تأیید نمی شوند. بنابراین مشخص نیست که گزارشات یا خاطرات افراد چقدر دقیق بوده است. اما بدیهی است این اشتباه است که بگوییم یک فرد معمولی در طول همه گیری 29 پوند وزن اضافه کرده است. اکثر افراد در این مطالعه خاص افزایش وزن ناخواسته را گزارش نکرده اند – و اکثر کسانی که کمتر از نیمی از آن را افزایش داده اند.

و در مورد مقاله گسترده وبلاگ بهداشت هاروارد که به افزایش 25 کیلوگرم وزن اشاره می کند چطور؟ باز هم ، همه چیز آنطور که به نظر می رسد نیست. نویسندگان دانشگاه هاروارد اطلاعات منتشر شده توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا ، سان فرانسیسکو را گزارش می دهند.

این حجم نمونه بسیار کوچکتر بود ، از جمله تنها 270 نفر که وزن خود را با استفاده از مقیاس بلوتوث به عنوان بخشی از یک مطالعه قلب شناسی پیگیری کردند. بنابراین داده ها مطمئناً قابل اطمینان تر هستند. آنها دریافتند که این افراد به طور متوسط ​​6 پوند در چهار ماه افزایش دادند ، از فوریه 2020 ، درست زمانی که کشور در محاصره بود.

بنابراین این عدد 25 پوند از کجا آمده است؟ این نتیجه گمانه زنی محض نویسندگان هاروارد بود. اگر این میزان کاهش وزن برای 12 ماه متوالی دیگر ادامه یابد ، آنها معتقد بودند که تا 25 پوند اضافه می شود. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق افتاده است.

بنابراین در واقع چه اتفاقی افتاده است؟

حقیقت در مورد افزایش وزن همه گیر

Epic Health قادر به تجزیه و تحلیل داده های وزنی نزدیک به 20 میلیون نفر از افراد تحت پوشش سیستم بهداشتی خود بود و داستان بسیار متفاوتی پیدا کرد. میانگین افزایش وزن در طول سال همه گیر حدود یک کیلوگرم بود. اما همانطور که با داده های نظرسنجی مشاهده کردیم ، میانگین ها همیشه بهترین راه برای دیدن آنچه در بین مردم اتفاق می افتد نیستند.

راه دیگر برای مشاهده داده ها ، بررسی توزیع تغییرات وزن است: چند درصد از مردم کمتر از 5 کیلوگرم وزن کم کرده یا اضافه کرده اند ، پنج تا 10 پوند ، 10 تا 15 پوند و غیره. (به این هیستوگرام می گویند.)

وقتی به هیستوگرام داده های وزن Epic Health نگاه می کنید ، می بینید که تغییرات کوچک در وزن بسیار شایع تر از تغییرات بزرگ است. مهمتر از آن ، وقتی محققان تغییرات وزن در طول سال همه گیری را با تغییرات وزن در سال قبل از همه گیری مقایسه کردند ، الگو تقریباً یکسان بود. این بیماری همه گیر تقریباً هیچ تاثیری بر تعداد افرادی که اضافه وزن یا کاهش وزن داشته اند و همچنین میزان کاهش یا افزایش آنها ندارد.

اما چرا اهمیت دارد؟

واضح است که اخبار بد توجه بیشتری را به خود جلب می کند. و به نظر می رسد اخبار مربوط به وزن همه گیر آنقدرها هم که تیترها نشان می دهند بد نبود. می ترسم داستان هایی از این قبیل با بیان این که افزایش وزن اجتناب ناپذیر و جهانی است ، عزم و اراده مردم برای اقدام برای مقابله با افزایش وزن خود را تضعیف کند.

خطرات عادی سازی

ما نباید نشانه های آنچه ممکن است را از دیگران بگیریم ، بلکه به عنوان موجودات اجتماعی این کار را انجام می دهیم. ما هم رفتار و هم انتظاراتمان را با نشانه های اطرافمان همسو می کنیم.

با افزایش تعداد شهروندان دارای اضافه وزن ، ما تصور خود را از وزن طبیعی تنظیم کردیم. فردی که 50 سال پیش از نظر اضافه وزن (هم توسط پزشکان و هم ناظران معمولی) توصیف می شد ، اکنون (هم توسط پزشکان و هم به عنوان ناظران معمولی) به عنوان وزن معمولی در نظر گرفته می شود – به همان نحوی که به اندازه بزرگ وعده غذایی نیز به بخش های بزرگتر نگاه می کنیم. به

وقتی تعداد بیشتری در بشقاب وجود دارد ، قبول می کنیم که باید بیشتر بخوریم. وقتی همه اضافه وزن دارند ، ممکن است اضافه وزن ایمن تر یا قابل قبول تر به نظر برسد. اما اگرچه قابل قبول تر است ، البته ایمن تر نیست.

آیا می توانید در هر اندازه سالم باشید؟

و به همین دلیل است که این داستان غلط که “همه” در طول همه گیری 25 کیلو وزن اضافه کرد ، ارزش تصحیح دارد. همه وزن اضافه نمی کنند. در حقیقت ، اقلیتی از افراد دارای اضافه وزن هستند. و از بین کسانی که این کار را کردند ، بیشتر آنها کمتر از پنج پوند وزن اضافه کردند.

این به هیچ وجه قصد تحقیر یا دلسردی کسانی را ندارد که ممکن است در سال گذشته وزن قابل توجهی افزایش یافته باشند. برعکس ، هدف این است که آنها را تشویق کند که افزایش وزن ناخواسته را به عنوان چیزی ترسناک نپذیرند یا آن را به عنوان نتیجه اجتناب ناپذیر یک سال همه گیر نپذیرند.

افزایش وزن می تواند بر سلامت جسمی و روحی و سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد. و متخصصان بهداشتی هستند که می توانند با تغییر رفتار ، تغییر شیوه زندگی و – در صورت لزوم – پشتیبانی پزشکی ، روانی یا دارویی از شما در دستیابی به کاهش وزن سالم حمایت کنند. و اگر واقعاً باید وزن خود را کاهش دهید ، به یاد داشته باشید که حتی کاهش متوسط ​​وزن نیز می تواند تأثیر مثبت قابل توجهی بر سلامتی شما داشته باشد. بنابراین اجازه ندهید تا کجا باید پیش بروید تا مانع از برداشتن اولین گام های مهم شوید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *