بیایید صادق باشیم: شما احتمالاً زیاد به سلامت واژن خود توجه نمی کنید مگر اینکه همه چیز دردناک ، خارش دار ، بو و یا ناراحت کننده باشد. اما وقتی همه چیز در زیر به هم می خورد ، اغلب شامل ناخوشایندهایی است که شما انجام می دهید هر چیزی برطرف کردن.

در بیشتر موارد ، سلامت بافت واژن به pH واژن کاهش می یابد – میزان اسیدیته یا قلیائیت نسبی آن. خبر خوب: روشهای خاصی وجود دارد که می توانید pH واژن سالم را حفظ کنید ، که به نوبه خود می تواند از عفونت ها ، بوی بد واژن و موارد دیگر جلوگیری کند.

در زیر ، به این موضوع می پردازیم که pH واژن سالم چیست ، چه چیزی می تواند آن را به هم بریزد و چگونه می توان آن را در حالت تعادل قرار داد.

چرا تعادل pH واژن اهمیت دارد

اصطلاح pH به میزان اسیدی بودن یا باز بودن (قلیایی) چیزی اشاره دارد و مقیاس pH از 0 تا 14 متغیر است. pH زیر 7 اسیدی در نظر گرفته می شود ، در حالی که pH بالای 7 پایه است. بنابراین pH واژن سالم چیست؟ در حالی که ممکن است شما خنثی فرض کنید ، اما در واقع چیزهایی را کمی اسیدی می خواهید.

وندی تروبو ، MD ، MBA ، متخصص زنان در پنج سفر می گوید: “pH طبیعی واژن 3.8 تا 4.5 است که مانع از رشد باکتری های نامناسب می شود.” هنگامی که pH بالاتر است و وارد محدوده قلیایی می شود ، باکتری های نامطلوب می توانند رشد کنند ، گاهی اوقات منجر به واژینوز باکتریایی (BV) – عدم تعادل ناشی از رشد بیش از حد Gardnerella vaginalisکه می تواند باعث خارش ، سوزش و بوی نامطبوع شود. ” علاوه بر این ، BV اغلب شامل ترشحات واژن خاکستری ، زرد یا سفید با بوی بد ماهی است.

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با کمبود واژن سالم مشخص می شود لاکتوباسیلوس باکتری ها این لاکتوباسیلوس گونه ها فوق العاده مهم هستند ، زیرا این باکتریهای مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند ، که pH واژن اسیدی ایجاد می کند. این مانع از رشد باکتری های بیماری زا در واژن می شود. بنابراین ، وقتی تعداد کافی از این “بچه های خوب” وجود نداشته باشد ، باکتری های بد می توانند تکثیر شوند. (مشابه آنچه در میکروبیوم روده شما اتفاق می افتد.)

در حالی که BV به خودی خود چندان مضر نیست ، تحقیقات نشان می دهد که می تواند خطر ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا ، دقیقا؟ pH بالای واژن با تعداد بیشتری از ترکیبات التهابی به نام سایتوکاین های التهابی سرویکواژینال مرتبط است که در افزایش آسیب پذیری در برابر بیماریهای مقاربتی دخیل هستند و همچنین در صورت بارداری خطر زایمان زودرس را افزایش می دهند.

آنچه PH واژن را تغییر می دهد

عوامل مختلفی می توانند pH واژن را به سطح ناسالم برسانند ، از جمله هر چیزی که رشد خوب را سرکوب می کند لاکتوباسیلوس باکتری ها در اینجا تعدادی از متخلفان اصلی آورده شده است:

دوش زدن

حدود 1 از 5 زن به طور مرتب دوش می گیرند ، حتی اگر پزشکان توصیه می کنند که این کار را انجام ندهند. دوش کردن شامل استفاده از نازل برای شستن داخل واژن با ترکیبی از مایعات از جمله آب و سرکه ، جوش شیرین یا ید است. با این حال ، واژن خود تمیز می شود ، بنابراین این کاملا غیر ضروری است. دوش گرفتن نه تنها مورد نیاز نیست ، بلکه می تواند تعادل ظریف باکتری های خوب و مضر واژن را که برای حفظ محیط اسیدی ضروری است ، تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند شما را برای عفونت ها آماده کند.

قاعدگی

از آنجا که خون به طور معمول کمی بنیادی است ، قاعدگی می تواند pH واژن را به طور موقت افزایش دهد. اغلب ، این هیچ مشکلی ایجاد نمی کند ، اما وقتی خون قاعدگی بیش از حد طولانی می ماند – مثلاً اگر تامپون خود را به اندازه کافی تغییر ندهید – pH برای مدت طولانی تری باقی می ماند ، که ممکن است باعث مشکلات شود.

رابطه جنسی محافظت نشده

انزال مایع منی در واژن می تواند در بالا بردن pH واژن نقش داشته باشد ، زیرا مایع منی کمی قلیایی است. باز هم ، هیچ اشکالی در این مورد وجود ندارد ، اما نکته دیگری است که باید توجه داشته باشید که ممکن است شما را مجبور کند توجه بیشتری به سلامت واژن خود داشته باشید. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

سلامت روده ضعیف است

در عمل دکتر تروبو ، BV مکرر اغلب به سلامت میکروبیوم روده مربوط می شود. این به این دلیل است که میکروبیوم روده و واژن به هم نزدیک هستند و باکتری ها و سایر میکروب های موجود در روده می توانند بر ترکیب میکروب های واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از رژیم غذایی بیش از حد پردازش گرفته تا استرس بیش از حد گرفته تا مصرف آنتی بیوتیک می تواند بر روده تأثیر منفی بگذارد.

آنتی بیوتیک ها

در حالی که هرگز نباید آنتی بیوتیک ها را هنگام تجویز پزشک برای یک بیماری خاص کنار بگذارید ، مهم است بدانید که این داروها نه تنها باکتری های بیماری زا را از بین می برند ، بلکه باکتری های خوب لازم برای حفظ pH واژن سالم را نیز از بین می برند.

چگونه pH واژن را متعادل کنیم

پروبیوتیک واژن

در حالی که زیست شناسی منحصر به فرد شما به طور بالقوه می تواند pH نامتعادل واژن را برای شما به ارمغان بیاورد ، چندین راه وجود دارد که می توانید سطح خود را کنترل کرده و از مشکلات ناخوشایند جلوگیری کنید. دکتر تروبو می گوید: “واژن یک اکوسیستم واقعاً سرد است و به تعدادی از مداخلات به خوبی پاسخ می دهد.” در اینجا چند راه برای حل مشکلات ذکر شده در بالا آمده است:

  • از دوش داخل واژن خودداری کنیدبه در عوض ، به سادگی قسمت بیرونی واژن خود را با آب گرم و کمی صابون ملایم و بدون عطر بشویید.
  • تامپون ها را به طور مکرر عوض کنید. هر 4-6 ساعت توصیه می شود یا بیشتر بسته به جریان شما. همچنین می توانید به جای آن از پد یا لیوان قاعدگی استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. یا شریک خود را قبل از انزال بیرون بکشید. در حالی که روش بیرون کشیدن لزوماً از بارداری جلوگیری نمی کند ، از مایع منی قلیایی در واژن جلوگیری می کند و pH را بالا می برد. (البته ، این کاملاً به ترجیح شخصی شما بستگی دارد ، اما اگر عفونت مکرر دارید ، باید در نظر بگیرید.)
  • روغن مناسب را انتخاب کنید در صورت استفاده از روان کننده ، از روان کننده های معطر و طعم دار ، و روان کننده های حاوی گلیسیرین یا گلیسرول ، که تحریک کننده هستند و ممکن است میکروبیوتای واژن را تغییر دهند ، خودداری کنید ، بر PH واژن تأثیر بگذارد. در عوض ، به دنبال یک روان کننده بدون بو یا بر پایه سیلیکون باشید. برخی حتی می گویند که pH آنها متعادل است.
  • از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک خودداری کنید. این نوع داروها را فقط طبق دستور پزشک خود مصرف کنید و مصرف مکمل پروبیوتیک را چند ساعت بعد یا قبل از دوز آنتی بیوتیک یا خوردن غذاهای تخمیر شده برای کمک به تجمع مجدد بدن خود با باکتری های خوب در نظر بگیرید (بیشتر در مورد گونه های خاص باکتری های پروبیوتیک مفید در زیر )
  • از روده خود با رژیم غذایی غنی از مواد مغذی حمایت کنید. دکتر تروبو می گوید: “اگر واژن متعادل نیست ، به روده نگاه کنید تا متعادل شود.” تمرکز بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و افزایش استراحت. » سپس غذای غنی از مواد مغذی مانند سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، آجیل ، دانه ها ، روغن های ضد التهاب مانند روغن زیتون و ماهی و گوشت با کیفیت بالا را اضافه کنید.
  • مکمل پروبیوتیک روزانه مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم روده سالم حمایت کنند ، که به نوبه خود به حمایت از نوع میکروبیوم سالم واژن کمک می کند که برای حفظ pH سالم و اسیدی ضروری است. به طور خاص ، مکمل های حاوی لاکتوباسیلوس انواع باکتری های پروبیوتیک (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به نظر می رسد برای سلامت واژن بسیار مفید است. تحقیقات نشان می دهد که اینها مفید هستند لاکتوباسیلوس میکروب ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را مختل کرده و از رشد عوامل بیماری زای دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین ، در حالی که pH نامتعادل واژن می تواند منجر به عواقب جدی ناخوشایندی شود ، تعدادی تغییر ساده وجود دارد که می توانید در شیوه های بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و روال مکمل خود برای حفظ pH واژن در محدوده اسیدی سالم ایجاد کنید. و در حالی که گاهی اوقات تجویز دارو برای مقابله با یک مورد مداوم BV ضروری است ، فقط یک شیوه زندگی سالم سالم به حفظ سطح pH شما کمک می کند تا بتوانید به طور کلی از حمله بعدی BV جلوگیری کرده و خطر همه عوارض مرتبط با آن را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *